Varisli damarlar için operasyon: tipleri, endikasyonları, hazırlık, rehabilitasyon

varis nedir

Bugün, adil seksin büyük bir kısmı varisli damarlar gibi bir hastalığın ne olduğunu ilk elden biliyor. Elbette, hastalık sadece kadınlara değil erkeklere de saldırıyor, ancak yine de çoğu zaman insanlığın zayıf yarısında ortaya çıkıyor. Varisli damarlar ölümcül bir hastalık değildir, ancak çok fazla soruna neden olabilirler, bu nedenle bir flebologdan yardım istemek ve onunla birlikte sizin için en uygun tedaviyi seçmek çok önemlidir. Bu yazımızda hangi durumlarda varis ameliyatına ihtiyaç duyulduğundan, nasıl yapıldığından ve ne gibi sonuçlar doğurabileceğinden bahsedeceğiz. Kendinizi mümkün olduğunca silahlandırmak ve korumak için verilen bilgileri dikkatlice okuyun.

Varisli damarlar için ameliyat gerekliliği

Varisli damarlar gibi bir patolojinin birden fazla nesilden beri var olduğu bir sır değil. Gelişiminin ilk aşamalarında insanlar, alternatif tedavi yöntemlerini kullanarak hastalığın üstesinden gelmeye çalışırlar. Ve böyle bir tedavi gerçekten meyve verebilir, ancak hastalığın henüz gelişmiş bir forma geçmemiş olması şartıyla. Evde tedavi istenen sonuçları vermediyse, hasta bir flebologun konservatif tedavi önereceği bir tıp kurumuna döner.

Bununla birlikte, ciddi şekilde ihmal edilen patoloji genellikle terapötik tedaviye yanıt vermez. Bu durumda varis ameliyatı yapılması çok önemlidir. Hastalık çok fazla rahatsızlık ve ağrıya neden oluyorsa, o zaman cerrahi müdahale olmadan yapamazsınız. Bacaklardaki varisli damarları çıkarmak için yapılan ameliyat genellikle çok iyi sonuçlar verir, ancak yalnızca hasta doktorun tüm talimatlarına sıkı sıkıya uyması durumunda.

Prosedür için ana göstergeler

Alt ekstremitelerinizde çıkıntılı kıvrımlı damarlar yoksa ve ayrıca bacaklarınızda şiddetli ağrı hissetmiyorsanız, büyük olasılıkla doktorunuz size yalnızca damarlarınızın tonunu koruyacak özel ilaçlar reçete edecektir. Ancak varisli damarlar için operasyon genellikle bu gibi durumlarda reçete edilir:

 • hasta alt ekstremitelerde çok şiddetli ağrıdan şikayetçidir;
 • damarları hızla büyür ve aynı zamanda dolambaçlı bir karakter kazanır; hastalık aktif olarak ilerliyor, büyük bir alanı kaplıyor;
 • Bacaklarda
 • kan dolaşımı bozulmuştur; çok tehlikelidir çünkü kan pıhtılaşması riski vardır;
 • damarlarda trofik karakterli lezyonlar oluşmaya başlar; basitçe ortadan kaldırılamayan ülserlerin ortaya çıkması da mümkündür;
 • sıklıkla varisli damarlara tromboflebit eşlik eder.

Bir hastalık nasıl fark edilir?

varis nasıl tanınır

Yukarıda belirtildiği gibi, varis ameliyatı sadece hastalık zaten ihmal edilmiş bir form almaya başladıysa yapılır. Zamanında doktora danışmak ve tedaviye başlamak için hastalığın semptomlarını bağımsız olarak belirlemek çok önemlidir. Öyleyse, varisli damarlar gibi bir patolojide hangi semptomların var olduğunu düşünelim (bir ameliyat yapıp yapmayacağınızı doktorunuz size söyleyecektir):

 • alt ekstremitelerde en sık sabahları görülen ve sabahları kaybolan şiddetli yorgunluk ve ağrı hissi;
 • hastaları genellikle damarlarda yanma hissi ve yoğun sıcaklık olduğunu söyler;
 • çoğu zaman hastalığa ödem görünümü eşlik eder; bu özellikle adet döneminin başlangıcından önce kadınlar için geçerlidir;
 • her ay damarlar daha fazla şişmeye ve şişmeye başlar; ancak, doğada dolambaçlılar;
 • Bacaklarda
 • ağlar ve kan damarlarının yıldız işaretleri belirir;
 • hastalar genellikle geceleri nöbetler geçirir; bu özellikle kontrolsüz egzersiz yapan insanlar için geçerlidir.

Hangi durumlarda varisli damarlar için damarlar üzerinde işlem yapmak imkansızdır

Varisli damarlar gibi bir patolojinin her zaman cerrahi bir yöntemle tedavi edilemeyeceğini unutmayın. Sizin durumunuza özel olarak ameliyat yapmanın mümkün olup olmadığını sadece bir doktor belirleyebilecektir. Varisli damarlar için ne zaman damar ameliyatı olmamanız gerektiği hakkındaki bilgileri okuduğunuzdan emin olun:

ameliyat için kontrendikasyonlar
 • Yüksek tansiyonu olan kişiler prosedürü reddetmek zorunda kalacak. Operasyon sadece zaten kötü olan sağlığınızı kötüleştirebilir.
 • Patoloji zaten en son aşamadaysa ve basitçe cerrahi tedaviye yanıt vermiyorsa, bir operasyon gerçekleştirilemez.
 • Doktorlar, işlemin iskemik kalp hastalığı varlığında yapılmasını önermemektedir.
 • Hamile kadınların yanı sıra yaşlılığa ulaşanlar da operasyonu reddetmek zorunda kalacak.
 • Hastanın erizipel veya egzama gibi cilt hastalıkları varsa ameliyat ertelenmelidir.

Prosedüre hazırlık kuralları

Bacaklarda varis ameliyatı ancak bazı zorunlu önlemler alındıktan sonra gerçekleştirilir. Varisli damarlardan muzdarip ve ameliyat olmayı kabul eden her hasta, aşağıdaki hazırlık önlemlerine aşina olmalıdır:

 • operasyondan önce gerekli tüm testleri zamanında geçmek çok önemlidir;
 • , belirli ilaçlara karşı alerjik reaksiyonlarınız varsa doktorunuzu bilgilendirdiğinizden emin olun;
 • İşlem gününde
 • , duş aldığınızdan ve tüm tüyleri tıraş ettiğinizden emin olun.

Cerrahi müdahale türleri

Bacaklarda varis ameliyatı birkaç şekilde yapılabilir. İlgili tüm testleri geçtikten sonra doktorunuz size hangisinin sizin için uygun olduğunu söyleyecektir. En etkili ve talep edilen cerrahi müdahale yöntemlerini ele alalım.

Flebektomi

varisli damarlar için flebektomi

Bu prosedür, etkilenen damarları kaldırabilir. Bu yöntem en eski yöntemlerden biri olarak kabul edilir, ancak bugün elbette çok sayıda değişikliğe uğramıştır. Böyle bir operasyon, hastayı büyük damarların yanı sıra oluşan nodüllerden kurtarabilecektir. Tüm prosedür iki saatten fazla sürmez. Uygulandıktan sonra doğal bir şekilde restore edilecektir.

Etkilenen damarları çıkarmak için cilt üzerinde beş ila altı milimetreyi geçmeyen çok küçük kesikler yapılır. Bu tür deliklerden etkilenen damarlar çıkarılacaktır.

Ancak günümüzde miniblebektomi yöntemi daha popülerdir. Özü, operasyon için kesi yapmanıza gerek olmamasıdır. Etkilenen damarlar, ciltte bir delik açılarak alınacaktır. Böyle bir işlemden sonra iyileşme süreçleri çok daha hızlı ilerleyecek ve estetik görünüm daha çekici olacaktır.

Soyma nedir?

Sıyırma, varisli bacak damarlarının başka bir işlemidir. Özü, bacağınızı büyük bir hasarlı damardan kurtarabilmenizde yatmaktadır. Bunun için kasık bölgesinde büyük bir safen damarın çıkarıldığı bir kesi yapılır. Dahası, tüm derin ve yüzeysel damarları uygun şekilde sarmak çok önemlidir. Hasarlı damarlar da kaldırılır. Bunun için başka küçük kesiler yapılır. Varisli damarların alınması operasyonunun ardından bir süre bacakta olması gereken bacağa özel bir bandaj uygulanacaktır.

Lazer tekniklerini kullanma

Teknoloji hala ayakta olmadığından, bilim adamları her yıl giderek daha gelişmiş tıbbi teknikler geliştiriyorlar. Varisli damarlar için lazer cerrahisi genellikle aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

varisli damarlar için lazer cerrahisi
 • hasta zaten trofik değişiklikler geliştirmeye başladı;
 • damarda genişlemiş boşluklar oluşmaya başladı;
 • lazer pıhtılaşması, az sayıda etkilenmiş damarı olan hastalar için de reçete edilebilir.

Bu yöntemin özü, operasyon sırasında damar içine bir lazer ışığı kılavuzunun sokulacağı bir delinmenin yapılmasıdır. Yakında kolayca kaybolacak olan etkilenen damarı kapatmak için kullanılabilir. Bu tip ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Kurtarma süresi

Varisli damarlar için ameliyat genellikle çok iyi sonuçlar verir. Elbette sadece seçtiğiniz cerraha değil, ameliyat sonrası eylemlerinize de bağlı olacaktır.

Ameliyatınızı yaptıktan sonra doğru iyileşme süresine sahip olmak çok önemlidir. Doktorlar genellikle hastalarına şu yönergelere uymalarını önerir:

 • İşlemden sonra elastik bir bandaj kullandığınızdan emin olun. Bunu egzersiz yapmadan önce yapmanız da önerilir.
 • Doktorlar egzersiz yapmayı tavsiye ediyor, ancak çok ölçülü bir şekilde. İyileşme süresi boyunca, alt ekstremitelerde aşırı baskıdan kaçının.
 • Mümkün olduğunca sık kompresyon çorapları ve diz çorapları giymeye çalışın. Bu, özellikle çok uzun süredir ayakta olan hastalar için geçerlidir.
 • Asla ağırlık kaldırmayın.
 • Doktorlar, hastaların diyetlerini izlemelerini şiddetle tavsiye ediyor. Fazla kilo almaktan kaçının, aksi takdirde hastalık size çok yakında geri dönecektir.

İşlemden sonraki ilk hafta kesinlikle ne yapılmamalıdır?

ameliyat sonrası iyileşme

Ameliyat yardımı ile varis gibi bir sorunu çözebilirsiniz. Damarın kendisinin çıkarılması operasyonu zor değildir, ancak hastanın belirli kurallara uymasını gerektirir. İşlemden sonraki ilk hafta kesinlikle yasaktır:

 • minimum miktarda alkollü içecek tüketir;
 • herhangi bir fiziksel egzersiz yapmanın yanı sıra ağır nesneleri kaldırın;
 • hiçbir koşulda sıcak banyo yapmayın ve ayrıca sauna veya banyoya girmeyin;
 • doktorları ayrıca araba kullanmayı bırakmanızı tavsiye ediyor.

Hızlı Kurtarma

Damarları alma operasyonu oldukça basit olmasına rağmen, ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde hastaların bacak bölgesinde şiddetli hassasiyet ve ateş hissedebileceğini lütfen unutmayın.

Ağrıyı azaltmak için doktorlar, alt ekstremitelere hafif kendi kendine masaj yapmayı önermektedir. Ek olarak, doktorlar hastaların aktif olmasını ve mümkün olduğunca az yatakta kalmasını önermektedir.

Ağrıyı hafifletmek için çeşitli ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Doktor gerekirse kan pıhtılaşmasını önleyebilecek ilaçlar da yazabilir.

Cerrahinin avantajları nelerdir

Şu anda, ağrılı hisleri durdurmanıza ve alt ekstremitelerin görünümünü önemli ölçüde iyileştirmenize izin verdiği için varisli damarların cerrahi tedavisi çok popüler.

Aşağıdaki avantajlara sahip olduğu için doktorlar sıklıkla hastalarına cerrahi müdahale önermektedir:

 • , bacaklarda ağrı ve ağırlıktan kurtulmanızı sağlar;
 • Hastanın uzun süre hastanede kalmasına gerek yoktur, genellikle operasyondan sonra aynı gün taburcu edilir;
 • genel anesteziye gerek yoktur, bazı işlemler lokal anestezi kullanılmadan da yapılabilir;
 • genellikle iyileşme süreci çok hızlı ilerler, bir ila iki hafta sonra hasta normal bir hayat yaşamaya başlayabilir.

Prosedürün dezavantajları

varisli damarlar için ameliyatın dezavantajları

Lütfen varisli damarları ortadan kaldırma prosedürünün her zaman sorunsuz gitmediğini unutmayın. Operasyonun incelemeleri, bazı durumlarda nüks riski olduğunu doğrulamaktadır. Çoğu zaman bu, işlemden sonra hasta yanlış yaşam tarzına liderlik etmeye devam ederse olur.

Ameliyatı kabul eden kişiler, ameliyattan sonra bir ila iki ay daha ciltte morluklar olacağını ifade ederler. Ayrıca kesi yerlerinde kanama olabileceği gibi yara dokusu da oluşabilir. Ayrıca tromboflebit riski de vardır. Bu olgunun gerçekleşmemesi için operasyondan sonra mümkün olduğunca yürümek çok önemlidir.

Sonuçlar

Varisli damarlar ilaç tedavisi ile tamamen ortadan kaldırılamayan bir hastalıktır. Sadece gelişimini askıya alabilirsiniz. İhmal edilen patoloji biçimleri cerrahi müdahale gerektirir. Hasarlı damarları çıkarmanın birçok yolu vardır. Ancak doktorunuz size hangi yöntemin sizin için uygun olduğunu söyleyecektir.

Sağlığınızı hiçbir koşulda çalıştırmayın. Alt ekstremitelerinizin durumunu genç yaştan itibaren izleyin, o zaman yaşlılıkta çok daha az sorun yaşarsınız. Doğru beslenin, kilonuza dikkat edin, ölçülü egzersiz yapın ve kötü alışkanlıklardan kurtulun ve sağlığınızın nasıl daha iyi hale geldiğini fark edeceksiniz. Kendine iyi bak!