Bacaklarda varisli damarlar ile ne yapmalı ve ne yapmamalı

Bacaklarda varis var, ne yapmalıyım? Hastalık, toplumun genç ve aktif üyelerinde ilerlediğinden, bu soru birçok insanın ilgisini çekmektedir. Bacaklarda düzenli şişkinlik olması ile ağrı sendromları kendini hissettiriyorsa varislerin ilk belirtilerinin kendini hissettirmeye başladığını söylemek güvenlidir.

bacaklarda varisli damarlar

Çok nadiren erken evrelerde bacaklarda şişmiş ve görünüm damarları değişmiştir. Düzenli olarak yüksek topuklu ayakkabılar kullanan birçok kadın bunu kendi deneyimlerinden bilir. Hastalığın ileri evrede tezahür etmesi durumunda zor bir durum gelişir. Bu durumda, ayakkabı seçme konusu artık çok önemli değil.

Varisli kan damarları genellikle ayakları üzerinde çok zaman geçiren veya düzenli olarak uzun mesafeleri yürüyerek kat etmek zorunda kalan insanlarda görülür. Tarif edilen sağlık probleminin varlığı, etkilenen bölgede vasküler bir modelin oluşması ile gösterilebilir. Ayrıca, bu yerdeki cilt genellikle pigmentasyona maruz kalır, damarlarda çekici olmayan düğümler görülür. Varisli damarlarla şaka yapmamalı ve hemen aktif olarak tedavi etmeye başlamalısınız.

İlk işaretler

Herkes kan damarlarında patolojik değişikliklerin genel semptomlarının varlığının hastaneye gitmek için bir işaret olduğunu anlamalıdır. Genellikle, varisli damarların ilk belirtileri ortaya çıktığında, insanlar bir flep uzmanına başvurmadan sorunu kendi başlarına çözmeye çalışır. Hastalığın geleneksel tıbba dönüşmesi, ayrıca etkilenen damarları olan kişiler daha fazla dinlenmeye çalışır, damarların genel durumunu iyileştirmek umuduyla soğuk ayak banyoları kullanırlar.

Varisli damarların ilk aşamasının tedavisinde gerçekten başarılı olmak için kompresyon tedavisine başvurulması tavsiye edilir. Diz altı ve çoraplar doğru seçilirse maksimum rahatlık sağlayacak ve hastalığın rahatsız edici semptomlarını ortadan kaldıracaktır. Ancak tarif edilen çamaşırları seçerken, incelemenin sonuçlarını ve kapsamlı teşhisleri dikkate almak çok önemlidir.

varisli damarların ilk belirti ve semptomları

Alt ekstremite damarlarında patolojik bir sürecin ilk belirtilerinin tespiti durumunda, aşağıdaki kurallara uymanız gerekir:

 1. Yeterli fiziksel aktiviteyi sağlamak için rejim ve yaşam tarzında ayarlamalar yapın.
 2. Diyetinizi önemli ölçüde değiştirin. Özellikle baharatlı yiyecekler, alkol ve kahve olmak üzere vücudun tüm damar sisteminin bozulmasına yol açan yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi önerilmez.
 3. Rahatsız ve dar ayakkabılardan kaçının. Alçak topuklu veya takozlu çiftlerin kullanılması gerekir, gerçek ve kaliteli deriden yapılması arzu edilir.
 4. Devam eden venöz hastalığın derecesini belirleyecek, optimum ve etkili kompresyon iç çamaşırını seçecek bir doktora düzenli olarak gidin.

Belirgin varisli damarlarda mutlaka doktora sevk edilmelidir! Bazı durumlarda, uzun süreli ve dikkatli ilaç tedavisi reçete edilir, bazen minimal invaziv müdahale olmadan yapmak bile imkansızdır. Damarların kendi kendine tedavisi genellikle komplikasyonlara ve istenmeyen sonuçlara yol açar.

Bacaklarda düzenli ağrı olduğunda ne yapılmalı

Alt ekstremite damarlarının bölgesinde ağrı sürekli olarak rahatsız oluyorsa, aşağıdaki önerilere uymalısınız:

 1. Sabah ve akşam serin, düzenli banyo yapın. Bu manipülasyonlar genel bir duşla birleştirilebilirken, venöz lezyonların bulunduğu yerde ayak ve bacaklara hafif bir masaj gösterilir. Su jetleri yukarı ve aşağı hareket ettirilmelidir.
 2. varisli damarlar ile neler yapılabilir
 3. Gece istirahati ve uyku için özel koşullar sağlayın. Varis semptomları olan bir kişinin yatağı, bacakları hafif yüksekte olacak şekilde düzenlenmelidir. Mevcut aletlerden yapılmış küçük bir merdane kullanmak yeterlidir.

Bacaklarınız kaşınıyor ve şişiyorsa

Varisli damarlarda, etkilenen bölgelerdeki düzenli cilt kaşıntısı genellikle kendini hissettirir. Bu belirtiye şiddetli ödem ve ağrı sendromu eklenirse kişi ciddi rahatsızlık yaşar. Bu semptomları ortadan kaldırmak için uzmanların tavsiyelerine uymalısınız:

 1. Soğuk banyolarla şişkinliği ve kaşıntıyı giderin.
 2. Sorunlu damarları çizmemeye çalışın, çünkü etkilenen damarlarda yüksek yaralanma riski vardır ve bu da etkilenen bölgelerde istenmeyen enfeksiyonlara yol açar.
 3. Bir kişinin genel durumunu kolaylaştıran özel kremler, merhemler uygulayın.
 4. Alt ekstremitelerde varisli damarların semptomlarını en aza indiren kompresyon giysilerini kullanın.

Bacakların uyuşması kendini hissettiriyorsa, yukarıdaki aktivitelere hafif bir manuel masaj eklemeye değer. Yumuşatma hareketleri ayak parmaklarından alt ekstremitenin uyluğuna yönlendirilmelidir. Geleneksel tıptan bahsedecek olursak, bu amaçla akşamları doğal zeytinyağı, elma sirkesi kullanarak ovmanız önerilir.

varis nasıl tedavi edilir

Alt ekstremitelerde varisli uyuşukluğun ciddi ve endişe verici bir sinyal olduğunu unutmayın. Trombozun ilk belirtileri, endarterit ve vücuttaki diğer ciddi patolojik değişiklikler hakkında konuşabilir. Katılan hekimin tavsiyeleri konusunda anlamsız olmamalısınız, tüm reçetelerine kesinlikle uymalısınız.

Modern flebolojik tıp, cerrahi müdahaleden temelde farklı olan daha muhafazakar önlemleri de bilir.

Olumlu tarafı, kompresyon tedavisi kendini kanıtlamıştır, hastalar skleroterapiye, özel hidroterapiye iyi yanıt verir. Bu teknikler alt ekstremitelerde uyuşmayı giderir, varis oluşumunu engeller.

Damar patlarsa

Büyük bir deri altı hematom oluşumunun eşlik ettiği keskin bir yanma hissi ve ağrı sendromu ile hasarlı varisli venin rüptüre olduğu varsayılabilir. Tek başına yapılacak en büyük şey, bacağınızın etkilenen bölgesine soğuk bir bandaj uygulamaktır. Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede nitelikli yardım almak gerekir.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Çoğu durumda, kadınlarda bacaklarda varis görülür. Düzenli olarak güzellik salonlarını ziyaret eden ve masaj ve diğer prosedürler yapan kızların, seçimlerinden sorumlu olmaları şiddetle tavsiye edilir.

varisli damarlar için neye izin verilir ve ne yasaktır

Bacaklarda varis varken, alt ekstremitelerin etkilenen bölgelerinde yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalmanın kategorik olarak kontrendike olduğunu anlamak gerekir. Zayıflamış ve hasar görmüş gemiler çok savunmasızdır. Kozmetoloji merkezlerindeki çeşitli olaylarda, etkilenen damarların duvar yapısının aşırı kırılganlığı nedeniyle patlaması şaşırtıcı değildir.

Konu bacak kıllarının alınması olduğunda, her kadının bilmesi gereken, varisli damarlar için bir dizi yasaklanmış yöntem vardır:

 • shugaring (erimiş şeker kütlesi ile uzaklaştırma);
 • ağda;
 • kuantum ve enzim epilasyon.

İzin verilen tekniklerden aşağıdakiler ayırt edilir:

 • özel kremler ve jeller, losyonlar kullanarak kimyasal epilasyon;
 • lazer epilasyon;
 • elektrikli epilasyon;
 • Standart bir jilet kullanarak
 • .

Dövme

Bazı kadınlar, çekici olmayan şişkin damarları maskelemek için dövme kullanır. Bu asla yapılmamalıdır! Dahası, her dövme salonu uzmanı vicdanlı bir kişi olarak ortaya çıkmayacak ve müşteriyi derhal bir sağlık kurumuna gönderecektir. Bacaklarda varisli damarlar ile dövmeler kesinlikle yasaktır. Böyle bir sorunun zamanında tedavisi ile bir flebolog, kısa sürede çıkıntılı küçük çelenkleri özel bir prosedür - skleroterapi ile ortadan kaldıracak veya tamamen etkisiz hale getirecektir.

Sarmalar

varisli damarlar için sargı yapmak mümkün mü

Bacaklarda varis varken, güzelliği ve çekiciliği korumak için tüm çareler yararlı değildir ve bunlara izin verilmez. Kozmetolojik sargılara gelince, özellikle soğuk seçeneklerini seçmeniz gerekir, özellikle:

 • çikolata sargısı;
 • bitkisel sargı;
 • deniz yosunu bazlı tedaviler;
 • çamur tedavileri.

Herhangi bir sarma oturumu on ila on beş dakikayı geçmemelidir. Tamamlandığında, kontrast duşu hatasız gösterilirken, sıcaklık farkları çok küçük olmalıdır. Uzmanların bacaklardaki varisli damarların aşamasını dikkate alarak bir prosedür seçmenize yardımcı olacağı özel bir tıp kurumunda her türlü sargının yapılması tavsiye edilir. Her güzellik uzmanının belirli bir durum için doğru sargıyı seçemeyeceği ve seçemeyeceği akılda tutulmalıdır.

Hidromasaj ve kontrast duş

Alt ekstremitelerde varis teşhisi konulursa, bazı su tedavileri yardımcı olacaktır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, genellikle fleboloji merkezlerinde hastalara sunulmaktadır. Açıklanan hastalık için, on ila on beş tedavi prosedüründen oluşan tam seyir tamamlandıktan sonra önemli bir terapötik etki elde edilir. Evde bir hidromasaj cihazı kullanmak çok uygundur: kişisel zamanınızı kozmetoloji merkezlerini, klinikleri ziyaret ederek geçirmek zorunda değilsiniz.

varisli kontrastlı duş almak mümkün mü

Varisli damarlara karşı önleyici bir önlem olarak, kontrast duşu kendini kanıtlamıştır. Bu prosedüre, kademeli olarak artırılabilen küçük bir sıcaklık farkı ile başlanması önerilir.

Sıkıştırmanın faydaları

Kan damarlarındaki, bacaklardaki damarlardaki patolojik değişiklikler için ısıtma, sıcak kompres kullanılmasına izin verilmez. En iyi seçenek soğuk losyonlar, bandajlar olacaktır. Halk hekimliğinde, taze lahana ve dulavratotu yaprakları genellikle bacağın etkilenen bölgesine sıkıca sabitlenen soğuk kompresler olarak kullanılır. Düzenli bu tür bir tedavi ile ödem giderilir, venöz model daha az fark edilir hale gelir.

Varisli damarlarda lokomotor aktivite

Bu venöz hastalık, orta düzeyde ancak yeterli fiziksel aktiviteyi içerir. Rutin düzenli egzersiz iyi düşünülmeli ve planlanmalıdır. Alt ekstremiteleri içeren egzersizler aşırı stres olmadan dikkatlice yapılır. Varisli damarlar ile, zıplamamalı, standart egzersizleri çeşitli kuvvet yükleriyle tamamlamalısınız. Jimnastik kesinlikle iyileştirici olmalıdır.

Ayak egzersizleri çok faydalıdır. Bu hareket, günün ortasında doğrudan işyerinde gerçekleştirilmesi kolay olan "ayak-topuk", damgalamadır. Uzmanlar, kan akışı bozulduğu ve etkilenen damarlar büyük bir yük aldığı için çapraz bacaklı bir sandalyede uzun süre kalmayı önermiyorlar.

Herhangi bir hastalık, özellikle bacaklardaki varisli damarlar tıbbi bir tesiste tedavi edilir. Yalnızca bir uzman muayene yapmalı ve tanı koymalıdır. Bir kişinin kendi başına yaptığı tek şey, yardım için zamanında başvurmaktır. Düzenlenmiş bir diyet, kötü alışkanlıklardan vazgeçme ve doğru bir yaşam tarzı, sağlığın uygun seviyede korunmasına yardımcı olacaktır.