Varisli damarlar

Varisli damarlar

Düşük estetik bir hastalık, ağları deriden görülebilen yüzeysel venöz damarların genişlemesi ile kendini gösteren varisli damarlardır. Bu hastalıkla, bu damarlardaki kan dolaşımı bozulur, bu da oksijen arzının olmamasına ve karbondioksitin uzaklaştırılmasına neden olabilir. Semptomlar telaffuz edilir, bu nedenle zamanında tedavi edilmeleri gerekir. Önleme yoluyla bu hastalıktan tamamen kaçınmak daha iyidir. Genellikle varis tedavisi bir ameliyattan oluşur.

Varisli damarlar neden oluşur? Pek çok insanın hayatında sıklıkla görülen nedenler vardır:

 1. Metabolik bozukluklar.
 2. Bir kişinin sürekli ayakta olduğu meslekler (satıcılar, garsonlar, vb. ).
 3. Kan damarlarının durumunu olumsuz etkileyen kötü alışkanlıklar (sigara ve alkol).
 4. Endokrin hastalıkları.
 5. Kırmızı biber suistimali.

Varisli damarların gelişme nedenleri

Doktorlar varisli damarların kalıtsal olduğuna inanmaya gittikçe daha az eğilimliler. Bu her zaman böyle değildir. Bilim adamları, genellikle hastalığı tetikleyen başka faktörlere dikkat çekiyor: yaşam tarzı, hormonlar ve beslenme.

Bozulmuş metabolizma, varisli damarların nedenlerinden biridir. Hareketsiz yaşam tarzı ve günümüzde çok yaygın olan kötü beslenmenin bir sonucu olan obeziteye yol açar. Bir kişi, bitki besinlerini reddederek, yoğun işleme ürünlerini giderek daha fazla kullanıyor.

Kişiyi uzun süre ayakta tutan, uzun süre oturmasını sağlayan, ağırlık taşıyan veya keskin hareketler yapan meslekler de damarlara büyük bir yük bindirir. Bütün bunlar zamanla varisli damarların gelişmesine yol açar.

 • Uzun uçuşlar veya seyahatler, genellikle erkek yarıda belirtilen damarların durumunu etkiler.
 • Kadınlar, sıkı iç çamaşırı giymeleri nedeniyle sıklıkla kasıkta varisli damarlardan muzdariptir. Ayrıca, sıklıkla yüksek topuklu veya rahatsız ayak tabanlarında çok yürürlerse, alt ekstremitelerin varisli damarlarından muzdariptirler.

Hamilelik, özellikle romatoid artrit veya osteoporoz öyküsü varsa, varis gelişiminde bir faktör haline gelir.

Varisli damarların diğer nedenleri şunlardır:

 1. Derin ven trombozu.
 2. Prostat adenomu.
 3. Öksürük.
 4. Sürekli kabızlık.
 5. Anestezi ile cerrahi müdahale.

Varisli damarlar nasıl anlaşılır?

Varisli damarların ilk belirtisi, cilt yüzeyinde mavi bir damar deseninin (ağ) görünümüdür. Genellikle uyluklarda, selülitin bulunduğu yerlerde görülür - damarlara baskı yapan bozulmuş bir yağ metabolizması.

Varisli damarların ikinci belirtisi, bacakların yumuşak dokularının şişmesidir. Hastalık teşhis edilirken böbrek taşı ve kalp damar yetmezliğinden ayrılır.

Varisli damarlar ne kadar çok gelişirse, baldır kaslarında o kadar ağrı olur. Ağrı çekiyor veya keskindir, genellikle gün için belirli miktarda stres aktarıldıktan sonra öğle yemeğinde kötüleşir.

Bir kişi şikayet ediyor:

 1. Ağır bacaklar.
 2. Bacak bölgesinde trofik değişiklikler.
 3. Gece krampları.

Görsel olarak bakıldığında, özellikle kişi ayakta duruyorsa bir ızgara veya yıldızlar görünür. Hasta sırtüstü pozisyon alırsa, varisli damarların dış belirtileri görünmez hale gelebilir. Şişlik genellikle bir gece dinlendikten sonra azalır.

Varisli damarların aşamaları

Varisli damarlar ilericidir ve aşağıdaki aşamalardan geçer:

 1. İlk - damarların şişmesi, yapının heterojenliği, damarların kalınlaşması, düğümlerin oluşumu ve tromboflebit.
 2. İkincisi yorgunluk, sinirlilik, yorgunluk, bacaklarda ağırlıktır. Sağlığın bozulması, uykusuzluğun ortaya çıkması ve hafıza kaybı. Gece krampları şikayetleri var. Uzun süre ödem nedeniyle dış giyim çıkarıldıktan sonra cilt eski şeklini alamaz.
 3. Üçüncüsü tibia bölgesindeki trofik değişikliklerdir. Cilt kahverengi, kuru, çatlak ve cansız hale gelir. Karakteristik döküntü ve kaşıntı ile dermatit gelişimi. Şişlik artık bacakta herhangi bir yerde bulunabilir. Ağırlık hissi, kas patlamasını anımsatır. Herhangi bir yük, depresyon, uykusuzluk, halsizlik yaratan hızlı yorgunluğa yol açar.
 4. Dördüncü - damar duvarlarının iltihaplanması, kanama veya trofik ülser oluşumu şeklinde komplikasyonların gelişme aşaması.
Bir phlebologist danışmanlık hamile kadın

Hamilelikte varisli damarlar

Bir kadının varisli damarlar geliştirme eğilimi varsa veya ilk belirtiler hamilelikten önce ortaya çıkmışsa, bir çocuğun hamileliği sırasında bu hastalık tam olarak kendini gösterecektir. Genellikle kadınların% 35'i ilk hamilelikte, % 50'si - ikinci hamilelikte ve% 75'i - üçüncü gebelikte varis sorunu yaşar.

Varisli damarlar, kanın alt ekstremitelere girmesi, ancak çıkışının zorlaşması ile açıklanmaktadır. Bu, venöz damarların genişlemesi ve görünür hale gelmesi nedeniyle kanın durgunluğuna yol açar. Bir kadın tedavi edilmezse, anne ve bebeğin ölümüne yol açacak şekilde kan pıhtısının yırtılma riski olabilir.

Hamilelik sırasında ortaya çıkan diğer varis nedenleri şunlardır:

 1. Hormonal değişiklikler.
 2. Rahmin genişlemesi ve damarlar üzerindeki basıncı.
 3. Artmış kan sayımı.
 4. Bireysel özellikler.

Ayrıca patoloji kendini anüs veya dış dudaklarda gösterebilir.

Pelvik varisli damarlar

Varisli damarlar sadece bacaklarda değilPelvisin varisli damarlarıpelvik bölgede de gelişebilir. Bu hastalık genellikle kadınlarda gelişir. Küçük pelvisin genişlemiş damarlarının yanı sıra rahim, yumurtalıklar ve mesanedeki iltihaplanmayı görebileceğiniz üç boyutlu bir ultrason kullanılarak teşhis edilir.

Pelvik varisli damarların semptomları bacaklardaki varisli damarlara benzer. Alt karın bölgesinde şiddet ve ağrı hissedilir. Nedeni genellikle hamilelik, küçük pelviste patoloji, zor doğumdur. Diğer faktörler şunlardır:

 • Bebeği her zaman taşımak.
 • Hareketsiz yaşam tarzı.
 • Oral kontraseptif almak.
 • Venöz duvarın doğuştan az gelişmişliği.

Varisli damarlar nasıl tedavi edilir?

Konservatif tedaviye sadece cerrahi müdahale kontrendikasyonları ile veya patolojik değişikliklerin henüz meydana gelmediği varisli damarların ilk aşamasında izin verilir. İşte kullanılıyor:

 • Bandajlama.
 • Varis çorapları.
 • Sürekli pozisyon değişikliği.
 • Dinlenebilmeleri için bacaklarınızı kaldırın.
 • Yüksek sıcaklıklara sahip, yetersiz havalandırılan odalardan kaçınma.
 • Diyetten büyük miktarda sıvı ve tuzun çıkarılması.
 • Diüretik almak.
 • Venoprotektörler.
 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar.
 • Komplike olmayan varisli damarlar için egzersiz tedavisi: banyo, yüzme, su aerobiği.
 • Merhemler.
 • Hirudotherapy.

Varisli damarlar için işlemler

Şişen anestezi (lokal anestezi uygulaması) ameliyatın bir parçasıdır. Patolojik değişiklikler zaten başlamışsa bu önlem gereklidir.

Miniflebektomi, lokal anestezi kullanan bir operasyondur - cilt yüzeyinde doğrudan damarlara küçük delikler açılır.

Diğer bir ameliyat türü, etkilenen damarların kısa bir komut dosyası kullanılarak çıkarılmasıdır.

Endoskopik ven diseksiyonu başka bir ameliyat türüdür - etkilenen damarın alanını belirlemek için endoskopik bir aparatın kullanılması.

Varisli damarlar için önleme ve prognoz

Varisli damarlar önlenebilir veya durdurulabilir. Bunu yapmak için, uygun tahminler veren önleyici tedbirlere uymak gerekir:

 1. Kötü alışkanlıkları bırakmak.
 2. Kompresyon giysisi giyiyor.
 3. Bacaklar, uyluklar ve sırt için masaj yapın.
 4. Egzersiz tedavisi.
 5. Stres giderici.
 6. Ayakların kişisel hijyenini sağlamak.
 7. Kabızlığın giderilmesi.

En etkili yöntem, günlük rutininizi değiştirmektir. Yüksek fiziksel aktiviteyi ortadan kaldırmalı ve daha fazla dinlenmelisiniz. Ayrıca geleneksel ilaç tariflerine de başvurabilirsiniz.