Varisli damarlar - nedir, semptomları, nedenleri, aşamaları, tedavisi ve önlenmesi

varis nedir

Varisli damarlar, özü damar duvarlarının iltihaplanması, şişkinliği, nodüllerin görünümü ve ağır vakalarda ülser olan 30 yaşın üzerindeki popülasyonda çok yaygın bir hastalıktır.

Çoğu zaman, bacakların varisli damarları, sadece estetik kusurlardan değil, aynı zamanda bacaklarda varisli damarlara eşlik eden rahatsızlık ve ağrıdan da muzdarip olan kadınları şaşırtıyor.

Varisli damarlar - nedenleri

Hastalığın yalnızca birkaç ana nedeni vardır:

 • Sürekli ayakta durmanız gereken hareketsiz çalışma veya çalışma
 • Obezite
 • Kalıtım
 • Yaş ve cinsiyet. 30-40 yaş arası kadınlarda en büyük varis geliştirme olasılığı

Varisli damarları tedavi eden flebologlar ve Wikipedia, sağlıklı bir kişinin damarlarda aşağıdan yukarıya bir kan akışı olduğunu iddia ediyor. Bu şunun sayesinde elde edilir:

 • Ritmik kalp kasılmaları
 • Damarlarda valflerin varlığı
 • Bacak kasları çalışır

Yüksek statik yükler veya azalan fiziksel aktivite, alt ekstremitelerde venöz basınçta artışa neden olur. Gemiler bu tür strese dayanamaz ve gerilmeye başlar ve duvarları incelir. Bu, valf ile damar arasında bir boşluğun ortaya çıkmasına neden olur, kan akışı ters yönde gider ki buna reflü denir.

Gebelik ve varisli damarlar

hamilelik ve varisli damarlar

Genellikle kadınlarda, hamilelik sırasında varisli damarlar çok yaygındır, bazen perine ve pelvik bölgede varisler eşlik eder.

Bu tür pelvik varisli damarlar, genişlemiş uterusun damarlar üzerine uyguladığı basınçtan kaynaklanır.

Varisli damarlar: hastalığın semptomları ve aşamaları

Varis kliniği, hastalığın aşamalarından kaynaklanmaktadır:

 • Aşama 0. İlk semptomlar, bir iş gününden sonra bacaklarda ağırlık ve yorgunluk, öğleden sonra geç ayak bileklerinde, ayaklarda ve alt bacakta şişme. Bu durumda, tüm semptomlar bir gece dinlendikten sonra veya aktif yürüyüşten sonra kaybolur.
 • 1. Aşama. Evre 0 semptomlarına bacaklarda örümcek damarlar, damarlar boyunca ağrı ve buzağılarda nadiren gece krampları eşlik eder.
 • 2. Aşama. Bu aşamada, uzun bir oturma veya ayakta durma pozisyonundan sonra ortaya çıkan ciltte damarlar ve nodüller zaten hissedilir. Zaten bu aşamada, kan pıhtılaşması olasılığı yüksektir.
 • 3. Aşama. Yukarıdaki tüm işaretlere, öğleden sonra geç saatlerde, sabah artık tamamen geçmeyecek olan sürekli şişlik eklenir.
 • 4. Aşama. Bacaklardaki deri rengi koyulaşabilir. Deri atrofisi belirir.
 • Aşama 5. İyileşme yeteneğine sahip trofik ülserler ortaya çıkar.
 • 6. Aşama. Trofik ülserler iyileşmez.

Varisli damarlar: bilmeniz gereken komplikasyonlar.

Tedaviyi sonraya ertelerseniz, yakında komplikasyonları bekleyebilirsiniz.

varisli komplikasyonlar

Tıkanıklığa bağlı kan pıhtıları tromboflebit, ödem, pulmoner enfarktüs ve hatta tromboembolizm nedeniyle ani ölüme yol açabilir. İyileşmeyen trofik ülserler, egzama ve dermatit görünebilir ve etkilenen cilt bölgesinin rengi değişebilir. Sürekli ödem, yağ dokusunun sıkışmasına yol açar. Çok hoş olmayan bir komplikasyon, genişlemiş bir damar bölgesinde cildin incelmesi veya mekanik hasar nedeniyle ortaya çıkan varisli damarlardan kanamadır.

Aynı zamanda, kadınlarda pelvik varisler olabilir ve bu durum seks ve yürümeden sonra ağrı, dismenore, şiddetli PMS, akıntı vb.

Varisli damarlar: teşhis

Bu hastalık, muayene sırasında bir flep uzmanı tarafından teşhis edilir, hastalığın tahmini aşamasını belirler ve fonksiyonel testleri ve araçsal araştırma yöntemlerini belirler:

 • Doppler ultrason
 • Ultrason dubleks anjiyo tarama
 • Radyonüklid ve X-ışını kontrast flebosintigrafisi
 • Flebomanometri. Derin damarların durumunu belirlemenizi sağlar.
 • Pletismografi
 • Photoplethysmography

Tanıyı geçtikten sonra, flep uzmanı bir karar verir ve belirli bir vaka için en akılcı tedaviyi önerir.

Varisli damarlar: tedavi

Tedavi nasıl yapılır? Başlangıçtaki varisli damarlar üç şekilde iyileştirilebilir: kompresyon tedavisi, fizyoterapi egzersizleri ve ilaç tedavisi. Varisli damarlar tamamen iyileşene kadar tedavi edilir. RFA (RFA) tedavisi de popüler hale geldi. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı ve derinlemesine çalışarak varis tedavisi için tüm bu yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aşağıda tüm tedavi yöntemlerini kısaca açıklayacağız.

Varisli damarlar: konservatif tedavi

Kompresyon terapisi, elastik bir bandajla bacakların günlük olarak sarılması veya elastik çorapların giyilmesinden oluşur. Varisli damarlar, ameliyatsız tedavi birçokları için gerçeğe dönüşen sözlerdir.

Varisli damarlar: tıbbi tedavi

Ayrıca sadece varisli damarların ilk aşamalarında kullanılır. Dolaşımı iyileştiren ve kan incelmesini teşvik eden, duvarları güçlendiren, damarların tonunu iyileştiren ve ağrıyı hafifleten ilaçların atanmasından oluşur.

Uzun süreli oturma sırasında düzenli olarak özel egzersizler yapmak ve bacaklarınızı bir tepeye kaldırmak gerekir. Yine de birçok insan varisli damarlar, lazer tedavisi, maliyeti ve diğer tedavi yöntemleriyle daha çok ilgileniyor.

Varisli damarlar - skleroterapi tedavisi

varisli damarlar için skleroterapi

Skleroterapi, hastaya genişlemiş bir damara, etkilenen damarın duvarlarını yapıştıran ve sonra çözen özel bir ilaç enjekte edildiğinde modern bir cerrahi olmayan yöntemdir.

Varisli damarlar - skleroterapi

Bu prosedürler bacakların durumunu önemli ölçüde iyileştirebilir, ancak bunlar büyük ölçüde alt ekstremitelerin kozmetik durumunu iyileştirmeyi amaçlayan estetik prosedürlerdir.

Varisli damarlar. Tedavi bir ameliyattır!

Cerrahi müdahale, soruna radikal bir çözüm içerir.

 • Flebektomi - reflü ve varisli damarlar ortadan kaldırılırken, damarların etkilenen bölgelerinin cerrahi olarak çıkarılması (özel bir metal sonda ile çekilerek).
 • Varisli damarlar. Lazer tedavisi. Teknik aynı zamanda dikey reflüyü ortadan kaldırmayı ve büyüyen varisli damarları durdurmak için damarları içeriden koterize etmeyi amaçlamaktadır. Lazer tedavisi (incelemeleri web sitemizde kendiniz okuyabilirsiniz) çok etkilidir. Varisli damarlar, lazer tedavisi, fiyatı birçok hastayı ilgilendiriyor.
 • Varisli damarlar. Radyofrekans tedavisi, hastalıktan kurtulmanın en modern yoludur. Varisli damarlar, RFA tedavisi ayrılmaz kavramlardır. İşlem, damar duvarı mikrodalgalar ile yakılarak özel bir radyo frekansı aparatı kullanılarak gerçekleştirilir. Varisli damarlar çok çabuk kaybolur. RFO tedavisi, travmatik klasik flebektomi yapmak istemeyen birçok kişi için bir kurtuluş haline geldi.

Bu yöntemlerin her birinin, bir flebolog ve cerrahın dikkate alması gereken kendine özgü endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır. Varisli damarlar, RFO tedavisi birçok hasta için bir sorun haline geldi. Kliniklerde fiyatı bazen çok farklı olan lazer tedavisiyle birçok kişi ilgilenmektedir. Kliniğimizde yaşam kalitesi kadar maliyet de önemliyken varislerin lazer tedavisi hızlı ve ağrısızdır! Ve sonra varisli damarlar (ameliyattan sonra rehabilitasyona hiç gerek yoktur) yıllarca size işkence etmeyi bırakacaktır.

Varisli damarlar için merhem

Birçok hasta, dışarıdan kullanım için varisli damarlara karşı ilaç satan eczaneye yardım için gider. Sinsi varisli damarlar, nasıl daha iyi ve ne şekilde tedavi edilir?

Ancak aldatılmamak, varisli damarların derhal çıkarılmasını beklemek daha iyidir, varisli damarları temizleyecek kalifiye uzmanlardan yardım almanız gerekir. İyileşme (sağlığın fiyatı yüksek olamaz) geçerli olacaktır.

Varisli damarlar alternatif yöntemlerle nasıl tedavi edilir

Varisli damarları (halk ilaçları ile tedavi henüz ölmemiştir), nesilden nesile aktarılan tarifleri "kısıtlayabilirsiniz". Varisli damarlar: alternatif yöntemlerle tedavi. Popüler medya:

İyi değerlendirmeleri olan evde tarifler:

 • Tereyağlı sıkıştırılmış sarımsak (1: 2);
 • Ekşi sütle karıştırılmış pelin yulaf ezmesinden yapılan sıkıştırma;
 • Dahili kullanım için ısırgan otu infüzyonu;
 • İç kullanım için alkol üzerine kestane çiçeği tentürü vb.

Varisli damarlar - evde tedavi. Fotoğraflar, sonuçlar

varisli damarların halk yöntemleriyle tedavisi

Varisli damarlar tehlikelidir. Tedavi kadar maliyet de çok önemlidir. Varis fotoğrafları ve sonuçları çok topladı, kullanıcılar genellikle bunları ağda yayınlıyor. Bu tariflerin çoğu popüler bilgeliğe dayanmaktadır, ancak muayene ve tedaviye yönelik modern yaklaşımları hesaba katmamaktadır.

Varisli damarlar: sonuna kadar nasıl tedavi edilir

Ekstremitelerdeki varisli damarları tedavi etmek oldukça mümkündür. Ancak bunun için sağlığınızı ciddiye almanız gerekir. Kendi kendine ilaç verme, zamanında tıbbi yardım istemek daha iyidir. Hastalığın komplikasyonları çok rahatsız edici ve hatta hayatı tehdit ediyor.

Varisli damarlar: önleme

Varisli damarların gelişmesini önlemek için şu gereklidir:

 • Kilonuzu takip edin.
 • Çok yüksek topuklu ayakkabılar veya dar pençeler veya çoraplar giymeyin.
 • Aktif bir yaşam tarzı yönetin ve günlük egzersiz yapın.
 • Varisli damarlara kompresyon çorapları giyin.
 • Ayaklara kendi kendine masaj yap.
 • Bacaklara zıt duşlar yapın.
 • Güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçının.
 • Jakuzileri ve saunaları kötüye kullanmayın.
 • Ayaklarınızın altında bir rulo ile uyuyun.
 • Bir hastalığın ilk belirtilerinde tıbbi yardım isteyin.

Bu tavsiyelere uyarak, varisli damarlardan korunacaksınız, ancak gelişim olasılığı hala var, çünkü kalıtsal faktör önceden belirleyici bir faktördür.

Sonuç olarak, varisli damarlar, endovasküler ve kompresyon tedavisi ile ameliyatsız başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır diyebiliriz, ancak bunun için erken evrelerde, semptomların hala yetersiz ifade edildiği ve işlerin komplikasyonlara gelmediği erken evrelerde doktora gitmek gerekir. Modern tıp öne çıktı ve şu anda bu hastalığın mükemmel endovasküler tedavi yöntemleri var - hızlı, ağrısız ve etkili. Doktor reçetelerine uymak, tüm talimatlara uymak ve kendi kendine tedaviyi reddetmek tedavide mükemmel bir sonuç verecektir.

Varisli damarlar hakkında sık sorulan sorular

Varisli damarlar için en iyi tedavi nedir?

Bugün, varisli damarlar için en iyi tedavi, venöz sisteme modern endovasküler müdahale, kompresyon tedavisi ve ilaç tedavisini içeren entegre bir yaklaşım olacaktır.

Neden bacaklarda varisli damarlar oluşur?

Alt ekstremitelerin venöz damarları, hem statik hem de dinamik yükler sırasında en büyük hidrostatik yükü yaşarlar. Bu arada, varisli damarlar pratikte hiçbir zaman diğer memelilerde görülmez. Bir dereceye kadar, varisli damarlar bir kişinin dik yürümesinin ödemesidir.

Neden alt ekstremitelerde varisli damarlar gelişir?

Alt ekstremitelerde varisli damarlar aşağıdaki faktörlere bağlı olarak gelişir:

 • Kalıtım.
 • Alt ekstremitelerde artan yük, özellikle statik.
 • Obezite.
 • Yaş.
 • Cinsiyet, kadınlar varis geliştirme riski daha yüksektir.

Varisli damarlar doktora gitmeden tedavi edilebilir mi?

Varisli damarlar bir doktorun katılımı olmadan tedavi edilemez. Ayrıca, yeterli tedavi için, uzman bir uzman, bir flep uzmanı ile iletişime geçmek gerekir. Ancak bu durum karşılanırsa, varis tedavisinin beklenen sonucunu alırsınız.

Varisli damarlar için hangi işlem daha iyidir?

Cevap: Modern tıbbın şu anda sunabileceği en iyi operasyon varisli damarların endovazal lazer koagülasyonudur. Günümüzde varis tedavisinde altın standart olan bu teknolojidir.