Labia varis riski

Varisli damarlar farklı lokalizasyona sahip olabilir. Damarlar sadece alt ekstremitelerde değil, aynı zamanda pelvik bölgede de acı çeker. Labia'nın varisli damarları, genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkan venöz dolaşımdaki başarısızlıkların arka planında oluşur. Bununla birlikte, herhangi bir kadın, olumsuz faktörlerin varlığında patolojiye yakalanma riskini taşır. Hastalığı ortadan kaldırmak için doktorlar ilaç tedavisine ve cerrahi müdahaleye başvururlar.

nedenler

Kadın genital organlarının damarları, damar duvarlarının zayıflığı ve toplardamar kapakçıklarının yetersizliği nedeniyle deforme olur. Vajina veya labiadaki varisli damarlar genellikle kalıtsal bir kökene sahiptir.

Hamilelik ana tetikleyicidir. Çocuk sahibi olmaya hormonal dengesizlik, kilo alımı, azalmış motor aktivite ve kan çıkışı ile ilgili sorunlara neden olan diğer fenomenler eşlik eder. Perine şişmeye başlar ve düğümler oluşur.

Diğer kadınlarda, vajinal varislere şunlar neden olur:

 • aşırı kilo;
 • hormonal ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • ağır fiziksel efor;
 • pelvik organlarda inflamatuar süreçler;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • iş günü boyunca ayakta durmak;
 • sedanter yaşam tarzı;
 • düzenli kabızlık;
 • zararlı bağımlılıklar (sigara içmek, alkol almak).

Kadın genital organlarının varisli damarlarının oluşabileceğinden dolayı çok sayıda nedenin varlığı, kişinin kendi sağlığına daha dikkatli davranmasının nedeni olmalıdır.

Bir kadında genital organların varisli damarları, kaşıntı ve rahatsızlık eşliğinde

Hastalığın klinik belirtileri ortaya çıkarsa, ek çalışmalar ve uygun tedavinin atanması için derhal bir doktora danışmalısınız.

Belirtiler

Labia bölgesindeki varisli damarlar dışa doğru, alt ekstremite damarlarının yenilgisiyle neredeyse aynı görünüyor. Muayenede, damarlarla ilgili sorunları teşhis etmek kolaydır.

Boyutları değişir, kıvrılır, mavimsi bir renk alırlar. Ayrıca deri altında çıkıntı yapan örümcek damarları ve nodülleri de gözlemleyebilirsiniz.

Görsel değişikliklere ek olarak, kadınlarda genital varislere aşağıdakiler eşlik eder:

 • patolojinin bulunduğu yerde ağrı;
 • kaşıntı, yanma;
 • şişkinlik hissi.

Bir kadın fiziksel eforla uğraştığında, cinsel yakınlığa girdiğinde veya tuvaleti ziyaret ettiğinde rahatsızlık şiddetlenir. Bu tür duyumlar ruh halini olumsuz yönde etkileyerek ciddi sinirliliklere neden olur.

Varis, genital bölgede küçük bir nodül oluşumu ile başlar.

Zamanla, nodüller daha fazla görünür, boyutları değişir, hasta normal şekilde oturamaz, yürüyemez veya seks yapamaz. Perine derisi kuru ve pigmentli hale gelir. Bir kadın çocuk taşıyorsa, ağrılar doğumdan önce mümkün olduğunca yoğunlaşır.

Olası Komplikasyonlar

Varisli damarlar, yeri ne olursa olsun tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Labiada oluşan varisler şunlara dönüşebilir:

 • kan viskozitesinde bir artış;
 • damar trombozu;
 • vasküler bütünlük kaybı, eğer doğum, önemli kan kaybına ve hatta doğum sırasında kadının ölümüne neden olabilen labia varisli damarları ile gerçekleşirse.

Doğum sırasında cinsel organların o kısmı özellikle toplardamar hastalığından etkilenmiyorsa, bebeğin doğal olarak doğması oldukça olasıdır. Vajinada önemli bir lezyon olan hasta sezaryen için hazırlanır.

teşhis

Varis belirtileri oldukça kolay tespit edilir. Araştırma yaparken, bir kadının kendisi patolojinin varlığını belirleyebilir. Ancak tanı koymak için bir muayeneden geçmek gerekir.

Nitelikli yardım almak için hasta bir jinekolog ve flebolog ile görüşmeli, gerekirse bir anjiyocerrahi ile randevu almanız gerekecektir.

Başlangıçta, uzman dış genital organların dış muayenesini yapar, semptomları sorar ve bir anamnez toplar.

Teşhis ayrıca şunları içerir:

 • genel kan testi;
 • koagülogramlar;
 • Vasküler ultrason.

Anket verileri dikkate alınarak tedavi planı hazırlanır.

Labia varis tedavisi

Patolojiyle başa çıkmak için hastaya iç ve dış kullanım için ilaçlar reçete edilir. Varis nedeni hamilelik ise, hastalık genellikle doğumdan sonra geçer. Bir kadın bebek taşırken, hastalıktan kurtulmak nadiren mümkündür.

Varis tedavisi, her şeyden önce venotonik kullanımını içerir, ancak tedavinin bir flebolog tarafından reçete edilmesi önemlidir.

Ayrıca bir ilaç listesi sunulmaktadır:

 • antiplatelet ajanlar;
 • anti-inflamatuar ilaçlar;
 • analjezik etkisi olan ilaçlar.

Askorbik asit ve tokoferol almak kan akışını normalleştirecek, kan viskozitesini azaltacak ve venöz duvarların elastikiyetini artıracaktır.

Hastalığı tedavi etmenin etkili yöntemlerinden biri, kanın itilmesine ve damarın daraltılmasına yardımcı olan venöz lümen içine bir sklerozan verilmesidir. Skleroterapi sonrası hastalıklı damar işlevini kaybeder ve sağlıklı damarlardan kan dolaşımı sağlanır.

Vajina ve labia varisli kadınların kompresyon külotu giydiği gösterilmiştir.

Etkili ve doğru tedavi, hastalığın klinik semptomlarının şiddetini azaltmaya ve patolojik sürecin daha da gelişmesini durdurmaya yardımcı olacaktır.

Konservatif yöntemlerin etkisizliği ile cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır. Vajinal varisler flebektomi, radyofrekans veya lazer pıhtılaşması yardımı ile yok edilir. Varis semptomları doğumdan sonra kaybolmazsa cerrahi tedavi hariç tutulmaz.

özel giyim

Varisli damarları olan hastalara kompresyon çorapları - pelvisi destekleyen külot veya tayt giymeleri tavsiye edilir. Külotlar, doğal kumaşlardan yapılması gereken iç çamaşırların üzerine giyilir.

Külotlu çorap profilaksi için kullanılır, çünkü alt ekstremite damarlarına verilen hasar genellikle labia veya vajinanın varisli damarlarına neden olur. Katılan doktor, tıbbi triko seçeneklerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Yaşam tarzı

Patolojinin tedavisinde iyi sonuçlar elde etmek için, ilaç almanın yanı sıra, alışılmış yaşam tarzını değiştirmeden de yapılamaz. Sağlığı bozan, diyete bitkisel gıdaları dahil eden, temiz havada daha sık yürüyüş yapan ve yeterince dinlenen zararlı bağımlılıklardan vazgeçmeye değer.

Önleyici tedbirler

Önlemeye dikkat edilirse, pelvik organların venöz damarlarının hasar görmesi önlenebilir. Hastalığı tetikleyebilecek faktörler hakkında bilgi sahibi olarak, etkilerinin minimum veya tamamen yok olduğundan emin olmak için özen gösterilmelidir.

Patolojik süreç şu şekilde önlenebilir:

 • jinekologda önleyici muayeneler;
 • doğal malzemelerden yapılmış rahat ayakkabılar ve iç çamaşırları giymek;
 • düzenli yürüyüş;
 • bağırsak hareketleriyle ilgili sorunlara neden olan gıdaların diyetinden dışlanması;
 • deniz tuzu ilaveli banyolar;
 • fiziksel egzersizler yapıyor.

Doktorlar ayrıca yılda en az bir kez bir koagülogram için kan bağışı yapılmasını tavsiye eder.

Genital organların varisli damarlarından şüpheleniyorsanız, doktora zamanında başvurmak, sinsi bir hastalığın başarılı bir tedavisinin anahtarıdır. Maksimum terapötik etkinin ancak ilaç kullanımı sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülerek tamamlandığında elde edilebileceğini hatırlamak önemlidir.