Varisli damarların lazer tedavisi

Tıpta, varis tedavisi için giderek daha sık, hastalıkla mücadele için minimal invaziv bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yönteme varisli damarların endovazal lazer pıhtılaşması (EVLK) denir. Manipülasyon sayesinde, varisli damarları olan kişiler hastalıktan iyileşir ve maksimum sonuç elde edilir. Varisli damarların lazer tedavisi, hastalığı minimum sağlık riski ile tedavi etmenin kolay bir yoludur. Tedaviden sonra komplikasyonlar ve nüksler oldukça nadirdir.

Doktorlar giderek artan bir şekilde hastalara varisli damarları lazerle çıkarmalarını teklif ediyor. Yöntem her yıl geliştirilmektedir. Düzinelerce tıbbi kurum, etkilenen damarların lazer sklerozu ve obliterasyonu sunar. Yöntemin popülaritesinin nedenini açıklamak kolaydır - ameliyattan sonra hasta varislerden kurtulur ve klinikten sağlıklı bir şekilde ayrılır.

Varisli damarların lazer pıhtılaşması XXI yüzyılın başında tıp alanına geldi ve doktorların varis tedavisinde ilerlemesine izin verdi. Yöntemin tıbba girişinin başlangıcında, işlemin maliyeti yüksekti, herkes kullanamadı. Operasyon sırasında tek kullanımlık bir LED kullanıldı, bu önemli bir maliyet. Yavaş yavaş, üretim daha az maliyetli hale geldi ve bu da prosedürün maliyetinde bir azalmaya yol açtı. Artık ihtiyacı olan herkesin varisli damarları lazerle tedavi etme hakkı var.

bacakta varis ve lazer tedavisi

Operasyon nasıl gerçekleşir?

Ameliyat sırasında doktorlar, lazer radyasyonu ile etkilenen damarın veya damarın duvarını doğrudan etkiler. Lazer, etkisi altında sklerozan sürecin ilerlediği ısı yayar. Varisli damar dağılır ve kapatılır.

Yanma sürecini ayrıntılı olarak ele alırsak, doktor önce deride bir delik açar. Damara bir lazer ışık kılavuzu yerleştirilir. Eleman, damarın hastalıklı bölümünün uzunluğu boyunca uzanır. Işık kılavuzu sayesinde 1500 nm dalga boyunda bir ışık huzmesi üretilir. Kandaki hemoglobin, kandaki oksijen doygunluğunun derecesine bağlı olarak belirtilen dalga spektrumunu emer. Işık enerjisi hemoglobin tarafından emildiğinde, damarlardaki kana ısı salınır. İçeriden salınan ısı ile hastalıklı kabın bir "demlemesi" var, delik kapanıyor. Lazer radyasyonu sadece varisli damar bölgesine etki eder, çevre dokuya zarar vermez.

Süreci kontrol etmek için ultrason makinesinin bir monitörü kurulur. Operasyon sırasında, hastalığın etkisi altında değişiklik geçirmemiş damarlar korunur. Bunun için damarların etrafındaki boşluğu doldurmak için belirli sayıda enjeksiyon yapılır.

Gerekli işlemler yapıldıktan sonra lazer ışık kılavuzu çıkarılır. Lazer tarafından yayılan radyasyon, kaynak yapılan etkilenen damarın küçük parçacıklarını birleştirir. Yavaş yavaş, sklerotize edici siteler çözülür.

varis lazer tedavisi

Ameliyatın sonucu, kanın damar ağının bölümleri boyunca hareket etmeyi bırakmasıdır. Derin damarlar istenilen bölgeyi kanla donatmak için kullanılır.

İşlem için hasta hastaneye kabul edilmez, işlem ayakta tedavi bazında gerçekleşir. İlk olarak, varisli damarların gelişim yerini doğru bir şekilde belirlemek için ultrason gözlemi yapılır. Operasyonu gerçekleştirme yöntemini seçmek için hasta tam bir ultrason muayenesine gönderilir.

Nasıl hazırlanır

EVLK işlemi kolaydır, hastanın özel bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Kısıtlamaların varlığı için bir muayeneden geçmek için yalnızca ön muayeneden geçmeniz gerekecektir. Operasyonun yapılacağı kurumda araştırma yapmak daha iyidir. Muayene sırasında doktor hastayı EVLK'da kullanılacak ilaçlar hakkında bilgilendirir.

Hastanın bazı ilaçlara alerjisi varsa işlem öncesinde durumu ilgili hekime bildirir. Ayrıca, hasta doktora alınan ilaçları, muhtemelen maksimum sonuçları elde etmek ve komplikasyonları dışlamak için seçilen ilaçları söyler, doktor sizden almayı geçici olarak bırakmanızı isteyecektir.

Ameliyattan önce hastanın soyunması ve takılarını çıkarması gerekecektir. Metaller, ekipmanın çalışma şeklini ayarlar.

varis lazer tedavisi

Prosedürün artıları

Varisli damarların lazer tedavisinin birçok avantajı vardır. Başlıca avantajları şunlardır:

 • İşlem anestezi kullanımını gerektirmez;
 • Hastaneye gitmeye gerek yok, operasyon ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir;
 • Büyük kesiler yapmaya gerek yok, sadece küçük bir delik;
 • Ameliyattan sonra hızlı iyileşme - 3-5 gün;
 • Hastalığın az sayıda nüksetmesi.

EVLK'nın temel avantajı, işlemin ameliyatsız gerçekleşmesidir. Hasta hızla iyileşir. Birkaç gün sonra her zamanki yaşam tarzına geri döner.

Ameliyattan sonra iyileşmesi uzun zaman alır. EVLK'den sonra komplikasyonlar ve relapslar oldukça nadirdir. İyileşme dönemi ağrı getirmez. İşlemden sonra hastanın varis semptomları kaybolur: şişlik rahatsız etmez, bacaklardaki ağırlık kaybolur. Alt ekstremitelerin kan dolaşımı geri yüklenir. EVLK prosedürü sayesinde hastanın deride ülser gelişimine yol açan ileri derecede bir hastalığı olmayacaktır, tromboflebit olası değildir.

Prosedürü gerçekleştiremediğinizde

Alt ekstremitelerinde varisli damarları olan her hastanın hastalığı lazerle tedavi etmesine izin verilmez. Patoloji ileri bir aşamaya geçmişse EVLK işlemi yapılmaz. Bazen tarif edilen tedavi yöntemi bir operasyonla birleştirilir.

Ana damarın ağzının genişlemesi 1 cm'yi geçmediğinde varisli damarları tedavi etmek için lazer cerrahisi kullanılır. Büyük damarları tedavi etmek için lazer yöntemi etkisizdir - varisli damarlar geri döner. EVLK prosedürü gerçekleştirilmez:

 • kan pıhtıları oluşturma eğilimi ile;
 • muayene sırasında tespit edilen hastalıkların varlığında;
 • kan dolaşımının kronik rahatsızlığı ile;
 • işlemden sonra varis çorabı kullanmak mümkün değilse;
 • iyileşme döneminde aktif olarak hareket etme fırsatının yokluğunda;
 • safen damarının yüksek genişlemesi ile;
 • delinme alanında inflamatuar bir sürecin varlığında;
 • hamilelik sırasında ve birkaç ay boyunca doğumdan sonra.

Sonuçlar ve kurtarma

EVLK prosedürü ağrısız ve naziktir, bundan sonra hastanın iyileşme döneminde önerilere uyması beklenir. Ameliyattan sonra hastanın birkaç saat yürümemesi daha iyidir, klinikten araba ile ayrılmak daha iyidir, ancak araba ile değil.

varis lazer tedavisi sonrası yatak istirahati

Eve vardığınızda, yatmak, uzanmak daha iyidir. Birkaç saat sonra, hastaya aktif bir yaşam tarzına uyması tavsiye edilir. Yalan söyleme, oturma, uzun süre ayakta durma - bu tür davranışlar komplikasyonlara yol açacaktır. İşlemden sonra iltihabı hafifletmek ve morlukları hızlandırmak için bir kompresyon çorabı giyilir. İki hafta içinde doktorlar bir muayeneden geçmenizi ve ultrason taramasına gitmenizi önerir. Muayene sonuçlarına göre doktorlar size daha ne kadar varis çorabı giymeniz gerektiğini söyleyecektir.

Birkaç hafta boyunca uzun mesafeler sürmemek daha iyidir, sürüş sırasında insan dolaşım sistemi yüksek yük alır.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının yok edilmesi için prosedür uygulanan hemen hemen her hastada pozitif dinamikler gözlenir. Hastalığın belirtileri ve belirtileri bir yıl sonra bile ortaya çıkmaz. Periyodik olarak, bacaklarda varisli damarların yenilenmesi vakaları vardır. Daha sıklıkla, yaşam tarzlarını değiştirmeyi reddeden hastalar benzer bir sonuca varır.

Tedavinin olumlu sonucu, bacaklardaki damarların çıkarılması prosedüründen sonraki ilk yılda elde edilir. Lazer radyasyonuna maruz kalan alt ekstremite damarları ve damarları yavaş yavaş hafifçe fark edilir hale gelir, ameliyat öncesi duruma geri dönmez. Bacaklarda ağırlık hissi, "kan damarlarından yıldızlar" ve diğer semptomlar kaybolur. Bir kişinin yürüyüşü hafif ve uçar hale gelir.

Her hasta, sonucu uzatmak ve bacaklardaki damarların sağlıklı durumunu korumak için bir yaşam tarzı değişikliği gerektiğini bilmelidir. Tedaviden sonra, hasta sık sık yüksek topuklu ayakkabı giymeyi reddetmeli, rahatsız edici ve dar kıyafetleri gardıroptan çıkarmak, uzun süre ayakta durmamaya çalışmak, uzun süreli fiziksel aktiviteyi hariç tutmak daha iyidir.

Kilonuzu ve beslenmenizi izlemeniz önerilir. Her sabah egzersiz yapmaya çalışın, akşamları temiz havada 30 dakika yürüyüş yapın. Banyo yaparken ayaklarınıza sert bir fırça ile masaj yapın.

Lazer tedavisi gören her kişi, en olumlu sonucun karmaşık tedavi ile elde edilebileceğini bilmelidir.