Varis belirtileri ve tedavisi

varisli damarlar

Vasküler sorunlar, modern toplumda giderek daha sık görülen oldukça yaygın bir durumdur. Günümüzde ekstremitelerin varisleri sadece yaşlılarda teşhis edilmiyor. Hastalık gençleri ve hatta çocukları etkiler.

Bacaklarda, kollarda ve vücudun diğer bölgelerindeki varis belirtileri nelerdir? Hastalığın ilk belirtilerinin bilinmesi çok önemlidir. Sonraki tüm tedavilerin etkinliği, zamanında tanıya bağlı olduğundan.

Bacaklarda ve vücudun diğer bölgelerindeki varisli damarların belirtileri bu makalenin konusu olacaktır. Ayrıca hastalıkların nedenleri ve patolojik sürecin gelişmesini önlemek için gerekli önleyici tedbirler hakkında konuşacağız. Ve tabi ki bacaklarda, kollarda veya diğer organlarda bulunan varisler için her türlü tedavi yöntemine dikkat edelim.

Hastalığın sadece insan vücudunun uzuvlarını etkilediğine inanılıyor. Ancak öyle değil. Son zamanlarda, doktorlar kadınlarda pelvik varisli damarları giderek daha fazla teşhis ediyor. Ayrıca yemek borusu damarlarında ve diğer iç organlarda patoloji bulunur. Bu tür anormallikler nasıl tespit edilip tedavi edilebilir? Hadi bulalım.

Hastalığın tanımı

Hastalığın ne olduğunu bilmeden önce, insan dolaşım sisteminin yapısı hakkında genel bilgi almak gerekir.

Bildiğiniz gibi vücudumuzdaki kan damarlarda dolaşır. Arterler, kanın kalpten çeşitli organ ve dokulara aktığı damarlardır. Damarlar da damarlardır, ancak kan içlerinden ters yönde, organlardan ve dokulardan kalbe akar.

Bunun doğru yönde ilerleyebilmesi için her damarın içinde tek yönlü valfler bulunmaktadır. Doğru yönde gerekli kan dolaşımını sağlarlar. Bu tür valflerle başka ne elde edilir? Kan tek bir yerde birikmez, ancak vücudu dolaşır ve zenginleştirir.

varisli damarlar neye benziyor

Varisli damarlar intravasküler kapakçıkların hasar görmesi veya hatta tamamen yokluğu ile karakterizedir. Sonuç olarak, genel kan akışı bozulur, patolojinin tespit edildiği yerde birikir. Bu nedenle damarlar anormal şekilde şişer ve genişler.

Vücudumuzda birkaç tür damar vardır - yüzeysel (derinin hemen altında bulunur), derin (kas dokusunun derinliklerinde gizlidir) ve iletişimsel (ilk iki türü birbirine bağlar).

En sık teşhis edilen varisli damarlar, örneğin diz, baldır veya uyluk bölgesindeki bacaklarda bulunan yüzeysel damarlardır. Bununla birlikte hastalık pelvik bölgede veya rektumda bulunan damarları da etkileyebilir.

Alt uzuvlar

Öncelikle alt ekstremitelerin varisli damarlarına dikkat edelim. Hastalık dışa doğru kıvrılan ve dışa doğru çıkıntı yapan deri altında mor, mavi veya mavimsi-yeşil damarlar şeklinde kendini gösterir. Aşağıdaki fotoğrafta benzer belirtiler görülebilir.

Varisli bacak damarlarının nedenleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, hastalığın başlamasının ana nedeni, kan damarlarında meydana gelen patolojik süreçlerdir. Bu değişiklikleri ne tetikleyebilir?

Hastalığın ana provokatörleri, damarların deformasyonuna kalıtsal bir yatkınlığı içerir. Ayrıca, bacaklardaki aşırı yükler, örneğin bir kişi profesyonel çalışması nedeniyle sürekli ayakta durduğunda veya yürüdüğünde, gemiler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Öğretmenlerin, sporcuların ve kuaförlerin bu hastalığa yatkınlığı olması şaşırtıcı değil.

Vasküler esnekliği etkileyen diğer olumsuz faktörler aşırı kilo, hormonal değişiklikler, kardiyovasküler hastalıklardır (örn. tromboz).

Sadece damarları değil, tüm vücudu olumsuz etkileyen kötü alışkanlıkları unutmayınız. Sigara ve alkol kötüye kullanımının kan damarlarında patolojik bir sürecin gelişmesine neden olabileceği açıktır.

Hamilelik genellikle bir rahatsızlığın gelişmesine neden olabilir, bu da bir kadının tüm vücudu için büyük bir stres ve yüktür. Ayrıca bebek taşımak, anne adayının hormonal arka planını etkiler ve bu da dolaşım sisteminde patolojik süreçlere neden olabilir. Bununla birlikte, hamileliğin varisli damarların nedeni olmadığını hatırlamakta fayda var. Bir fetüs taşımak, hastalığın tezahürünün nedeni veya nedenlerinden biri olabilir.

Hastalığın çoğu kez kadınlarda teşhis edildiği bir sır değil ve bu her zaman hamilelik veya hormonal değişikliklerle ilişkili değildir. Rahatsız ayakkabılar (çok dar veya çok büyük topuklu) giymek, alt ekstremitelerde varis gelişiminin ana nedenlerinden bir diğeridir.

Damarların çeşitli lezyonları, kan damarlarının anormal genişlemesinin gelişmesinde önemli bir faktör olabilir. Bu, damarlardaki travma veya iltihaplanmanın yanı sıra kan pıhtılarının oluşumunu içerebilir.

Zamanında ve kaliteli tedaviye başlamak için bir hastalığı erken aşamada nasıl tespit edebilirim? Hadi bulalım.

Belirtilerin ayrıntıları

Bir sorunun ilk belirtisi bacaklarda, yani kapağın kırıldığı yerde ağrıdır. Bacak ağırmış gibi alt ekstremitelerdeki rahatsızlığa dikkat etmek de çok önemlidir. Bu his vasküler deformasyonun önemli bir işaretidir.

Anormal damar çıkıntısı, patolojinin gelişiminin bir başka işaretidir. Derinin altında koyu mor çizgiler belirir, kıvrılır ve şişer.

Etkilenen damar bölgesindeki cilt kurur, soyulabilir ve koyulaşabilir, kaşıntı ve kaşıntı olabilir. Patolojik sürecin geliştiği yerde ödem oluşur, cilt şişer veya şişer.

Zamanla bu belirtilere dikkat etmezseniz belirtiler kötüleşebilir. Bir kişi kramplardan rahatsız olmaya başlar, varis sürecinde kanayan ve ağrıya neden olabilen açık ülserler oluşur. Yaralar enfeksiyon olasılığıdır, bu nedenle zaten zor olan bir durumu karmaşıklaştırmamak için mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmalısınız.

Hastalığı tanımlama

bir rahatsızlık nasıl belirlenir

Hastane ne diyecek? Büyük olasılıkla, uzman, hastalığı teşhis etmek ve diğer olası hastalıkları dışlamak için sizi gerekli muayenelere yönlendirecektir.

En önemli tanı ölçüsü, hastanın fiziksel muayenesidir. Hastadan ayağa kalkması, oturması ve bacaklarını sallaması istenecektir. Teşhisin konulacağı dış muayene temelinde yapılır.

Bundan sonra doktor, kan akışını incelemek ve varsa bir trombüsü saptamak için ultrason Doppler yapılmasını önerebilir.

Bir anjiyogram da bir uzman tarafından reçete edilebilir. Bu çalışma, damarların yapısının ve patolojik değişikliklerinin röntgende açıkça görülebilmesi sayesinde damara belirli bir boyanın sokulmasını içerir.

Genel kurtarma ilkeleri

Varisli damarları evde tedavi etmek mümkün mü? Evet, özellikle hastalığın ilk aşamalarına gelince.

Doktorunuzun önereceği ilk şey kilonuzu ve beslenme programınızı ayarlamaktır. Yani hastanın fazla kilosu varsa, vücut ağırlığını normalleştirmek için özel bir diyet uygulamalıdır. Hastanın kilosu normalse, kan damarlarını olumsuz etkileyebilecek ve obeziteyi tetikleyebilecek yağlı ve tuzlu gıdalardan kaçınarak diyetini izlemesi gerekecektir.

Dahası, tedavi edici bir diyet sert kahveden (ve hatta bazen çaydan), tütsülenmiş etlerden ve konserve yiyeceklerden kaçınmak anlamına gelebilir. Alkollü içecekler ayrıca varisli kişiler için yüzde yüz kontrendikasyondur. Daha fazla sebze ve meyve (taze meyve suları dahil), tahıl ve soya fasulyesi yemek çok önemlidir. Ve tabii ki yeşillikleri de unutmayın. Maydanoz, dereotu ve salata, herhangi bir rahatsızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olacak şeylerdir!

tedavi önerileri

Ayrıca, ilgilenen hekim, örneğin çoraplar ve hatta taytlar gibi kompresyon iç çamaşırı giymeyi önerebilir.

Pek çok erkek, bacaklarındaki varisli damarlar için bu kadar alışılmadık bir tedavi konusunda karmaşık olabilir. Ancak, bu sorun üzerinde durmayın. Sıkıştırma iç çamaşırı, alt ekstremitelerin vasküler patolojilerini tedavi etmek için oldukça yaygın bir yöntemdir. Mantıklı kullanımı, hastayı sadece rahatsız edici semptomlardan ve acı verici hislerden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda hastalığın ilerlemesini önlemeye de yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda, hastaya hayatı boyunca sürekli kullanması için böyle bir giysi önerilecektir. Sıklıkla, vücuda başka bir şekilde yardım edilemediğinde, hamile kadınlara gebelik sırasında durumlarını hafifletmek için kompresyon çorapları reçete edilir.

Bu tıbbi giysinin özü, ayak bileği bölgesinde bacağı sıkıştırarak bacağın üzerindeki deri üzerindeki etkiyi kademeli olarak zayıflatmasıdır. Bu, kalbe doğru kan dolaşımını uyarır.

Şimdi satışta çeşitli varis çorapları ve külotlu çorapları bulabilirsiniz, bunlar birbirinden sadece bedenleri değil, aynı zamanda kompresyon derecesi (bacağa uygulanan basınç) bakımından da farklılık gösterir.

Varisli damarları tedavi etmenin bir başka yolu da bacaklara özel jimnastik yaptırmaktır. Uzman, hastaya ekstremitelerde kan akışını normalleştirmeye yardımcı olacak bazı egzersizler önerir.

İlaç tedavisine geçiş

Hastalıkla savaşmaya yardımcı olmak için, amacı kanı inceltmek ve dolaşımını iyileştirmek olan özel merhemler ve ağızdan alınan ilaçlar verilebilir. Ayrıca, bu tür ilaçlar kan damarlarının duvarlarını güçlendirebilir, iltihabı hafifletebilir ve ağrıyı hafifletebilir.

Doktorlar genellikle flebotonik (veya venotonik ilaçlar) reçete ederler. Lenf drenajını iyileştirir, kan damarlarının duvarlarını güçlendirir, onlara esneklik kazandırır ve kılcal geçirgenliği azaltır.

Ayrıca hastaya pıhtıları çözen ve trombosit agregasyonunu inhibe ederek ve bunların yapışmasını baskılayarak kan akışını iyileştiren antiplatelet ajanlar reçete edilebilir.

Hastalığın alevlenmesi sırasında kanın pıhtılaşmasını önleyecek ilaçların alınması çok önemlidir. Bu amaçla, ilgilenen doktor, heparin veya türevlerine dayalı ilaçlar yazabilir.

Uzmanlara göre iltihaplanmaya karşı steroid olmayan ilaçlar kullanmak en iyisidir.

Ve tabii ki merhemleri de unutmamalıyız. İlaç pazarında yerel müstahzarlar büyük miktarlarda sunulmaktadır.

Daha radikal tedaviler

radikal tedaviler

Yukarıda açıklanan yöntemler her zaman istenen sonucu vermez.

Bu gibi durumlarda, sağlık uzmanınız invazif olmayan tedavi seçenekleri önerebilir. Neleri içerirler? Her yöntemi tartışalım.

Lazer Tedavisi

Varisli damarları tedavi etmenin en nazik yöntemlerinden biri, epidermisin yüzeyinde bir lazer kullanılmasıdır. Damarın duvarlarını aydınlatan küçük bir ışık parlaması, skleroz sürecinin gelişmesine katkıda bulunur, bunun sonucunda etkilenen damar çıkarılmış gibi kaybolur.

Damar içi lazer pıhtılaşması, varis tedavisi için başka bir prosedürdür. Bununla birlikte, etkilenen damarın hemen üstünde veya hemen altındaki bir yerde küçük bir kesi yapılmasını içerir. Daha sonra damara bir kateter yerleştirilir ve bir ultrason gönderilir. Lazer eylemi yaklaşık bir dakika sürer, bundan sonra hasta etkilenen damar bölgesinde ısı hisseder, bu da belirli bir süre sonra kaybolur ve bağ dokusunun bir parçası haline gelir.

İşlemden önce hastaya lokal anestezi verildiği için hasta kesinlikle hiçbir şey hissetmez. Manipülasyondan sonra, alt ekstremitelerde bir ağırlık hissi, morarma mümkündür. Ancak bu hiçbir şekilde iyileşme sürecini etkilemez. Hemen ertesi gün, hasta işe gidebilir ve olağan aktivitelerine devam edebilir.

Radyo Frekansları

Lazerle birlikte, yukarıda açıklanan lazer pıhtılaşması ile hemen hemen aynı şekilde gerçekleştirilen ablasyon yöntemi de kullanılabilir. Tek fark, kullanılan ekipmandır. Uzman lazer yerine, etkilenen damara kateter yoluyla giren, damar duvarları çökene ve kapanıncaya kadar onu ısıtan radyo frekansı enerjisini kullanır. Bundan sonra kan başka bir kanala - sağlıklı bir damara yönlendirilir.

Cerrahi

Etkilenen geminin tamamen veya kısmen çıkarılmasını içerir. Varis ameliyatı, yalnızca diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda son çare olarak reçete edilir. Cerrahlar varisli damarlarla savaşmak için çeşitli cerrahi teknikler kullanırlar. Bazıları aşağıda listelenecektir:

  • Krostomi.
  • Veno ekstraksiyon.
  • Miniflebektomi.
  • Endoskopi.

Bu manipülasyonların özü şu şekildedir: Bacak üzerinde birkaç yerde (çoğunlukla etkilenen bölgenin altında ve üstünde) küçük kesikler yapılır, ardından damarın içine hastalıklı damarı kaldıran ince esnek bir tel sokulur. Bu operasyonlar oldukça sık yapılır ve neredeyse her zaman komplikasyonsuz geçer, ancak belirli riskler ve rahatsızlıklar içerir.

Örneğin, bu tür cerrahi müdahaleler genel veya spinal anestezi altında yapılır. Anestezi kullanımı, kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyonlara, kanama açıklıklarına ve solunum problemlerine yol açabilir.

Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek diğer olumsuz faktörler arasında, etkilenen bölgede enfeksiyon, morarma ve şişlik, sinir hasarı, damarlarda tahriş veya damarların içinde kan pıhtılarının oluşma ihtimalinden bahsetmek gerekir. Ayrıca, cerrahi müdahalenin uygulanmasının gelecekte nüks olmayacağını garanti etmediği unutulmamalıdır.

Ameliyat sonrası dönem uzun sürmez. Bir veya iki gün içinde hasta günlük görevlerine başlayabilir. Bir hafta boyunca kompresyon giysisi giymesi tavsiye edilecek.

Skleroterapi

Bu da dikkat edilmesi gereken varisli damarların tedavi yöntemlerinden biridir ve hastaneye yatmadan doğrudan doktor muayenehanesinde yapılabilir. Manipülasyon sürecinde, tahriş edici olarak davranan hastalıklı damara özel bir kimyasal çözelti enjekte edilir ve bunun sonucunda damar kalınlaşır ve kapanır. Bundan sonra sağlıklı damarlardan kan dolaşımı gerçekleştirilir.

Bu prosedür dizdeki küçük bir damar etkilendiğinde faydalıdır. Skleroterapi genellikle varisli damarları tedavi etmenin diğer yöntemleriyle birleştirilir.

Kimyasal çözelti olarak çeşitli preparatlar kullanılır. Manipülasyondan sonra, hastanın bir sklerozan ajan ile emprenye edilmiş sıkıştırıcı bandajlar giymesi gerekecektir. Takma süresi, ilgili hekim tarafından bireysel olarak belirlenecektir.

Bu tür enjeksiyonların yan etkileri aşağıdaki olumsuz belirtileri içerir:

  • Alt ekstremitelerin diğer damarlarında kan pıhtılarının görünümü.
  • Baş ağrısı.
  • Sırtın alt kısmında ağrı.
  • Geçici görme bozukluğu.
  • Bayılma.
  • Enjeksiyon bölgesi etrafındaki epidermisin tahrişi.

Yine de çoğu hasta skleroterapiyi iyi tolere eder. Kontrendikasyonlar dikkate alınır ve manipülasyon doğru yapılırsa varis tedavisinde olumlu sonuç alınır.

Halk için ilk yardım çantası

Hastalığı alternatif tıpla tedavi etmek mümkün mü? Bazı durumlarda, evet, özellikle hastalığın birincil belirtileri söz konusu olduğunda ve eğer büyükannenin yöntemleriyle tedavi, ilgili hekimin izni ile yapılacaksa.

Peki, patolojinin etkili tedavisine başlamak için hangi bileşenleri stoklamalısınız? Öncelikle elma sirkesini alalım. İki çay kaşığı ürünü bir bardak su ile karıştırın, biraz bal ekleyin ve sabah aç karnına için.

Elma sirkesi su içinde çözüldükten sonra (1'e 10 oranında) ovma şeklinde topikal uygulama için de kullanılabilir. Etkilenen bölgeyi geceleri hafif hareketlerle ovalayın - sabahları rahatsız edici semptomlar azalmalıdır.

Kestane tentürü genellikle varisli damarlara karşı kullanılır. Bunu yapmak için güzel ve zarar görmemiş meyveleri toplayın ve kıyma makinesiyle öğütün. Daha sonra yarım litrelik bir şişe votka ile elli gram hammadde dökülür ve iki hafta boyunca karanlık bir yere konur. Bundan sonra, tentür süzülür ve günde üç veya dört kez yemeklerden yarım saat önce yemek kaşığı suya otuz ila kırk damla içten alınır. Böyle bir tedavinin seyri bir aydır. Daha sonra iki hafta ara verirler ve gerekirse tekrarlarlar.

Bu tentür, etkilenen bölgeyi gece boyunca ovalamak için de kullanılabilir.

Varisli damarlardan kurtulmanın eski bir yöntemi sülük kullanmaktır. Her vakada ne kadar hirudoterapinin gerekli olduğuna karar vermek hastaya ve doktoruna bağlıdır.

Bu nedenle, alt ekstremitelerin varisli damarlarına yeterince dikkat ettik. Şimdi diğer hastalık türleri hakkında konuşalım.

Küçük pelvik damarlar

pelvik organların varisli damarları

Bu patolojinin kadınlarda görülen jinekolojik rahatsızlıklarla karıştırılması çok kolaydır.

Pelvik bölgedeki varisli damarlar hormonal bozukluklar, genitoüriner sistem patolojisi veya hatta sıradan siyatik olarak kabul edilebilir. Ancak hastalığı mümkün olduğunca erken teşhis etmek çok önemlidir. Kadınlarda pelvisin varisli damarları, yumurtalıkların ve tüm dolaşım sisteminin arızalanmasına neden olabilir.

Bu samimi rahatsızlığın nedenleri nelerdir?

Hastalık provokatörleri

Hastalığın gelişmesinin ana nedenleri arasında şiddetli hamilelik, düzenli yüksek yoğunluklu fiziksel aktivite, hareketsiz bir yaşam tarzı, bazı jinekolojik hastalıklar, uzun süreli hormonal ilaç kullanımı, cinsel yaşamdan memnuniyetsizlik vb. yer alır. Çoğu zaman, küçük pelvisin varisli damarları, artan miktarda östrojen arka planında ortaya çıkar. Ve tabii ki, fazla kilolu olmanın ve kötü alışkanlıkların iyileşmediğini, sadece durumu daha da kötüleştirdiğini unutmayın.

Böyle bir hastalık nasıl belirlenir?

Bu önemli bir semptomdur

Her şeyden önce pelvik varisli damarlar, cinsel ilişki, fiziksel efor veya uzun süre aynı pozisyonda kalma sonrasında veya sırasında şiddetlenen, değişen yoğunlukta ağrılarla kendini gösterir. Ayrıca hastalık, ağrılı hisler, şişme, vulva veya perine kızarıklığı, bu bölgede yanma veya kaşıntı eşliğinde kanama, sık idrara çıkma ile karakterizedir.

Tedavi hakkında birkaç söz

pelvik varis nasıl tedavi edilir

Pelvik damarların patolojik genişlemesinden nasıl kurtulurum? Öncelikle bir uzmana başvurmalısınız. Kompresyon iç çamaşırı ve özel jimnastik giymeyi önerebilir (bunlar sırtüstü pozisyonda yapılan iyi bilinen egzersizlerdir - "huş ağacı", "makas" ve "bisiklet").

Popüler yöntemler arasında, karahindiba veya chaga kökü kaynatma işlemlerinin yanı sıra kestane tentürlerinin en etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ve başka bir tür varisli damarlar hakkında ne söyleyebilirsiniz - gastrointestinal sistemin patolojisi?

Sindirim organları

Özofagus varisli damarlar çok yaygın bir hastalık olarak kabul edilmez, çoğu zaman hastalık daha ciddi bir hastalığın eşlik eden bir semptomudur.

Böyle bir patoloji neden ortaya çıkar ve nasıl tanımlanır?

Nedenler ve belirtiler hakkında kısaca

Yemek borusu damarlarının genişlemesinin ana nedenleri, tromboz veya sirozla tetiklenen karaciğer damarlarındaki tıkanıklıktır. Bu patoloji en sık erkeklerde ve ayrıca ciddi kronik hastalıkları olan hastalarda, özellikle ellinin üzerinde olanlarda teşhis edilir. Bir rahatsızlık nasıl belirlenir?

Özofagus varisli damarlar genellikle asemptomatiktir ve nadiren mide ekşimesi, karın ağırlığı, yutma güçlüğü, geğirme şeklinde kendini gösterir. Bazen hastalar patolojik bir sürecin dış belirtilerini sergileyebilir - karın ön duvarındaki kan damarlarının ve damarların çıkıntısı (karın boşluğu).

Çoğu zaman, bir kriz sırasında, yani damar duvarı yırtıldığında ve kanama meydana geldiğinde bir hastalık teşhis edilir. Çoğu durumda, kanamaya kusma (kanlı karışımla birlikte), azalan kan basıncı, genel halsizlik, artmış kalp hızı, dışkıda kanlı akıntı (veya safsızlıklar) eşlik eder.

Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, kan testi yaptırmak ve röntgen çekmek zorunludur (özel kontrast solüsyonlarının eklenmesiyle).

Özofagus patolojisinin tedavisi

Çoğu zaman bu hastalık yoğun bakımda tedavi edilir. Kanama koşullarında, doktorların ilk görevi onu ortadan kaldırmaktır. Bunun için büzücü preparatlar, koloidal solüsyonlar, kan onarıcı ajanlar kullanılabilir. Bazı durumlarda, doktorlar kan veya ana bileşenlerinin (veya kan ikamelerinin) transfüzyonunu önermektedir.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, uzmanlar yemek borusunda bir ameliyat veya skleroterapi yapmayı uygun bulabilirler. İyileştikten sonra, hastanın ömür boyu oldukça katı bir diyete uyması gerekecektir. Doğru beslenme, kesirli öğünleri, yağlı, tütsülenmiş, tuzlu ve kızartılmış gıdalardan kaçınmayı, sıcak veya çok soğuk gıdalardan kaçınmayı vb. İçerir.

Önleme

Hastalığı önlemenin tedavi etmekten daha kolay olduğu bilinmektedir. Damarlarda patolojik bir sürecin oluşmasını önlemek için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Her şeyden önce - sağlıklı bir yaşam tarzı! Makul bir diyet, ılımlı fiziksel aktivite, kötü alışkanlıklardan kurtulma, rahat ayakkabılar ve kıyafetler giyme - bunların hepsi sadece sağlığınızı iyileştirmeye değil, aynı zamanda birçok ciddi rahatsızlığı da önlemeye yardımcı olacaktır. Size sağlık!