VARİKOZ NEDİR

Birçok insan hayatlarında varisli damarlar ile karşı karşıyadır. Ne yazık ki, bu oldukça yaygın bir fenomendir ve genellikle sanıldığı gibi sadece bacakları değil diğer organları da etkiler. Neyse ki tedavi edilebilir. Doğru, uzun ve karmaşıktır ve ancak oluşumunun nedenlerini tam olarak anladıktan sonra başlatılmalıdır.

VARİKOZA NELER SEBEP OLUR, KİM ENDİŞELİ?

Hastalığın başlangıcının ana semptomları:

 • örümcek damarlarının görünümü, hatta bir ağ;
 • damarları artık görülebilir;
 • bacaklardaki deri rahatsız edici derecede kuru;
 • Bacak kaslarında
 • krampları;
 • gün sonunda bacaklarda ve ağırlıkta şişme;
 • kalınlaşma veya koyulaşma;
 • damarları hassas.
Varisli damarlar

Varisli damarlar nedir? Bu soru birçok orta yaşlı insana işkence ediyor, sadece değil. Bu terim, alt ekstremitelerdeki damarların şişmesi anlamına gelir. Damarlar şişer, düğüm oluşturur, çok kıvrımlı hale gelir ve pütürlü mavi bir yüzey oluşturur.

Bunun nedeni damarlardaki kan akışının yeterince iyi olmamasıdır. Kan olması gerektiği gibi hareket etmeyi durdurur ve bunun sonucunda damar içindeki basınç artar. Tüm normal değerleri aştığında, kan fazlalıkları damar duvarlarında gerilme etkisi yaratmaya başlar. Damarların kenarları epidermisin üst tabakasına yaklaşır ve çıplak gözle görülebilir hale gelir. Varisli damarların ilk belirtisi, vasküler ağların tezahürüdür. Deri yüzeyinden görülebilen bacaklardaki damarlar hastalıklıdır.

Varisli damarlar - eski zamanlardan beri bildikleri. Bizanslı hekimler bile yazılarında bu hastalıktan bahsetmişlerdir. Mısırlılar bununla elastik bandajlarla uğraştılar ve Hipokrat, Avicenna ve Paracelsus onu tedavi etmek için daha etkili yollar bulmaya çalıştılar.

Bu patolojinin yüksek bir prevalansa sahip olması çok korkutucu - dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25'i bu hastalığa duyarlı. Flebologlar, varisli damarların ana nedeninin bacaklarda zayıf bir bağ dokusu gelişimi olduğunu söylüyorlar. Çoğu zaman, kadınlar bu hastalıktan muzdariptir, çünkü sürekli hormonal değişiklikler hastalığın gelişimi için iyi koşullar yaratır.

Varis nedir

VARİKOZUN ÖNLENMESİ

İyi ve güçlü damarlar sürekli öz bakım gerektirir. İlk aşamada varisli damarlar bacakların güzelliğini yok eder, sağlığa küçük bir tehdit oluşturur, ancak ilerledikçe komplikasyonlar yaratır ve hayatı tehdit eder. Diğer organların varisli damarları çoğu zaman çeşitli hastalıkların yoldaşlarıdır ve gerçek bir etki elde etmek için onlarla birlikte tedavi edilmeleri gerekir. Varisli damarların önlenmesi hakkında ilk önce hatırlaması gereken risk grupları:

 1. Hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren herkes.
 2. Gün içinde, örneğin işte çok değerlidir.
 3. Fazla kilolu veya obez olan.
 4. Yüksek topuklu ayakkabılar veya çok dar ayakkabılar giyiyor.
 5. Pelvik bölgede bir hastalığı (veya yakın zamanda geçirilmiş bir ameliyat) var.
 6. Kan akışını engelleyen sıkı giysiler giyiyor.
 7. Genellikle bağdaş kurup oturur.
 8. Hamile.
 9. Sporcular düzenli olarak aşırı yüklenmelerle egzersiz yaparlar.
 10. hormon alıyor.

Birçok insan ciddi bir hastalığın taşıyıcısı olduklarından şüphelenmiyor bile. Bu hastalığın ileri evresi, ilk evresinin aksine oldukça zor tedavi edilir. Bu nedenle, herkesin ve özellikle kötü bir kalıtımı olanların, varislerin ne olduğunu, semptomlarını bilmesi ve tıpkı bir diş hekiminin önleyici muayenesi gibi, bir flebologa zamanında ziyaretin gerekli olduğunu hatırlaması gerekir. İşlerin kendi kendine gitmesine izin vermemelisin, sağlığınıza kendi başınıza bakmanız gerekir.

Varisli damarlar nedir?

Varisli damarların ne olduğunu anlamak için, bu hastalığın altında yatan nedenlere bakalım. Bildiğiniz gibi, vücudumuza sık sık kan damarı ağı nüfuz eder, bunlardan bazıları kalbe kan götürür - damarlar, diğerleri ters yönde taşır - bunlar arterlerdir. Sistem sorunsuz çalıştığı ve kan damarları temiz, elastik olduğu ve aşırı strese maruz kalmadığı sürece, her şey yolunda. Düzenli başarısızlıklar başlarsa, er ya da geç hastalıklara yol açabilir, bunlardan biri varisli damarlar.

Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak en sık ekstremitelerde bulunur. Kısmen, bacaklara kan yükselterek, damarların yüksek yüklere dayanması, kısmen de uzuvlarımız vücudumuzun en "meşgul" kısımlarından biri olduğu için - ağırlık kaldırmamız, çok yürümemiz, ayakta durmamız veya oturmamız gerektiğinden, bu da kötüdür. normal kan akışına nasıl müdahale ettiği.

UÇLARIN BAĞLARININ VARİKOZU: KOMPLİKASYONLAR

Bu hastalığın en yaygın şekli, esas olarak varisli damarlardan bahsederken ima edilen, bacakların varisli damarlarıdır. İlk semptomları yukarıda listelenmiştir ve tedaviyi ihmal etmek neye yol açabilir? İşte bu hastalığın ana komplikasyonları:

 • tromboflebit;
 • flebotromboz;
 • trofik ülserler;
 • varis kanaması.

Tromboflebit nedir?Bu, dış damarların duvarlarının iltihaplanması ve üzerlerindeki kan pıhtılarının ortaya çıkmasıdır; bu, yalnızca kan akışı alanını daraltmakla kalmaz, aynı zamanda damarı da tamamen bloke edebilir. Neredeyse en başından beri ekstremitelerin varisli damarlarına eşlik ediyor. Ve sonunda damarlarıyla uğraşmayan bir kişi, bir trombüsün sadece kan dolaşımına müdahale etmediği, aynı zamanda sadece damarın duvarlarını değil, aynı zamanda yakındaki dokuları da etkileyen iltihaplanma odağının merkezini oluşturduğunda, akut tromboflebit alır.

Phlebothrombosis- derin ven tromboflebiti olarak adlandırılır, tromboz kan akışını engellediğinde ve etrafındaki damarlar ve dokular iltihaplandığında hastalığı tedavi etmesi daha az ciddi ve zor değildir. Tromboz nedir? Bu, kan akışına müdahale eden veya hatta kan damarlarının lümenini tamamen bloke eden kan pıhtılarının damarlarındaki görünümdür. Taze kan arzında kısmi bir azalma bile doku metabolizmasını yavaşlatır ve ürünlerinin birikmesine yol açar ve tam bir tıkanma, sonuçta hücre ölümüne, yani doku nekrozuna yol açabilir.

Bu hastalıkların özel tehlikesi, sonunda tromboembolizme yol açabilmesidir - bir trombüs, koparak, vücuttaki kan akışıyla birlikte hareket eder, büyük arterlerden birini tıkar ve bu da ölümcül olabilir.

Bir diğer ciddi sorun, son derece varisli damarlar, trofik ülserlerdir - uzun süre iyileşmeyen açık yaralar. Ne kadar? Bir buçuk ay içinde yara iyileşmeyi bile düşünmezse, bu bir trofik ülserdir. Tedavi görüyor, ancak cerrahi ve tedavi yöntemlerini birleştirmeniz gerektiğinde bu uzun ve karmaşık bir tedavi.

Varis kanaması gibi bir komplikasyon daha az tehlikeli değildir. Hem kalınlaşma yerlerinde kan damarlarının incelmesi hem de mekanik hareketten kaynaklanabilir. Çünkü incelmiş ve elastikiyetini kaybetmiş tekneye zarar vermenin hiçbir maliyeti yoktur. Bunun sadece derinden “yumuşak” ve herhangi bir strese, darbeye, yer değiştirmeye yatkın olan dış damarlar için geçerli olduğunu düşünmeyin.

Fotoğraftaki varisli damarları tedavi etmemenin sonuçları:

Varisli damarları tedavi etmemenin sonuçları

Videodaki varisli damarlar daha da iç karartıcı bir izlenim bırakıyor. Bunu önlemek için, olabildiğince erken bir doktora danışmanız ve hem tedavi hem de yaşam tarzı açısından tüm talimatlarına kesinlikle uymanız gerekir.

VARİKOZ TÜRLERİ

Yukarıda belirtildiği gibi, başka varis türleri de vardır. Birçoğu vardır, bu hastalıklar çeşitli nedenlerle ortaya çıkar ve bazıları yeterince yaygınsa, diğerleri çok nadirdir, genellikle başka hastalıklarla ilişkilidir.

 1. Retiküler varisli damarlar - uyluk ve buzağılarda mavi yıldızlardan oluşan bir ağ. Genç ve zayıf insanlarda bile bulunur ve genellikle sadece kozmetik bir kusur olarak kabul edilir, ancak bu ilk zil olmasına rağmen - bir flep uzmanı görmeniz gerekir.
 2. Yüzdeki yıldız işaretleri ve vasküler ağ, bir endokrinolog görmek için bir nedendir, çünkü bu genellikle bir kişinin endokrin sistemde sorunları olduğunu gösterir. Nedeni yaşam yolunda olsa da - alkol kötüye kullanımı, yağlı ve abur cubur, güneş yanığı, sivilceyi ezme alışkanlığı.
 3. Ellerin varisli damarları - çoğu zaman bu sorun sporcularda ve işleri ellerde sürekli ciddi yük gerektiren kişilerde ortaya çıkar.
 4. Varikosel, testislerin etrafındaki varisli damarlardır. Çok yaygın bir patoloji ve bu nedenle erkeklerin, özellikle ergenlerin, ilk semptomlarda doktora başvurmaları gerekir, çünkü tedavi genellikle kısırlığa yol açar.
 5. Hemoroid - rektumun varisli damarları. Sadece hareketsiz bir yaşam tarzı değil, aynı zamanda ağırlık kaldırma, hamilelik, kabızlık ve daha birçok neden buna yol açabilir.
 6. Bacakların varisli damarları - birkaç aşaması vardır ve ilk aşamada tedavi edilmezse ciddi vasküler patolojilere ve sakatlığa yol açabilir.
 7. İç organların varisli damarları - genellikle diğer hastalıkların bir komplikasyonu olarak veya ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkar. Pelvik organların, midenin, yemek borusunun vb. Varisli damarları olabilir.

Bu, bu ciddi hastalığın ana türlerinin kısa bir listesidir. Web sitemizde yayınlanan detaylı makalelerden her türden varis tedavisini öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak hem geleneksel hem de en modern tedavi yöntemleri hakkında konuşmaya çalışıyoruz.

KRONİK VENÖZ YETERSİZLİK

Bu sorunun kaynağı dik yürümedir, yani Dünya'da bundan etkilenen tek tür biziz. Bazıları oldukça komik olsa da, bunun neden olduğunu açıklayan sözde bilimsel hipotezleri dikkate almayacağız. Örneğin, insanlığın yerçekimi kuvvetinin çok daha az olduğu Mars'tan dünyaya geldiğini ve bu nedenle vücudumuzun dünyevi yüklere adapte olmadığını, diğerinin ise insanların uzaylılar tarafından yaratıldığını ve az gelişmiş bir yerde olduğunu varsayar. Her ne olursa olsun, iki ayaklı hareket, kan damarlarının hatırı sayılır bir yüksekliğe çıkmasını gerektirir, bu da onları ciddi strese maruz bıraktığı anlamına gelir.

Bu sistem genellikle uyumlu çalışır, kan vücudun tüm bölgelerine oksijen ve gerekli maddeleri hızlı ve eşit bir şekilde sağlar. Ancak bir tür başarısızlık varsa (örneğin travma) veya vücut sürekli olarak bazı olumsuz faktörlerden (sıkı çalışma, ağır kilo, hormonal eksiklik, vb. ) Etkilenirse CVI gelişir - kronik venöz yetmezlik. Son yıllarda, bu hastalık gözle görülür şekilde gençleşti ve şimdi sadece yaşlı nesilde değil, ergenlerde de ortaya çıkıyor ve bu nedenle herkesin semptomlarını bilmesi gerekiyor:

 • telenjiektazi - küçük yüzeysel damarların genişlemesi;
 • akşamları daha da kötüleşen bacaklarda şişme;
 • baldır kaslarında kramplar, tüylerim diken diken ve diğer ağrılı hisler;
 • soğuk ayaklar;
 • bacak derisinin
 • pigmentasyonu;
 • gün boyunca genel rahatsızlık ve yorgunluk.

Gördüğünüz gibi, büyük ölçüde makalenin başında listelenen varisli damarların semptomlarıyla örtüşüyorlar, çünkü bu aynı hastalığın başlangıcı - varisli damarlar. Bu nedenle, bu belirtilerden en azından bazılarına sahipseniz, derhal tedaviyi reçete edecek, diyetinize ve yaşam tarzınıza karar vermenize yardımcı olacak bir flep uzmanıyla iletişime geçmelisiniz. Varisli damarlar haplarla tedavi edilebilecek bir hastalık değil, gelişiminin daha ciddi aşamalarıyla karşılaşmamak için sürekli takip edilmesi gereken bir yaşam biçimidir aslında.

Sorunun kaynağı dik duruş

Modern bilim, CVI'yı bir dereceye kadar telafi eden, hem dış belirtilerini ortadan kaldıran hem de genellikle kan damarlarının durumunu olumlu yönde etkileyen birçok tedavi yöntemi sunar. Örneğin, bacaklardaki örümcek damarları, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi edinin. Tıp artık bu "kozmetik" kusurla mücadele etmek için aşağıdakiler dahil bir dizi önlem sunuyor:

 • konservatif terapi - kan damarlarının duvarlarını güçlendirmek ve kan akışını teşvik etmek için merhemler ve tabletler;
 • kompresyon tedavisi - özel tıbbi iç çamaşırı;
 • invaziv tedavi - mikrotermokagülasyon, mikroskleroterapi.

Ayrıca telanjiektazi ve nedenlerinden kurtulmaya yardımcı olan etkili yöntemler arasında tedavi edici egzersizler ve lenfatik drenaj masajı yer alır.

Varisli damarları komplikasyonlarla tedavi etmek çok daha zordur, ancak burada bile entegre bir yaklaşım işini yapar. Ne kastedilmektedir? İşte modern tıbbın sunduğu şeyler:

 1. Terapötik yöntemler - ilaçlar, özel iç çamaşırları, masaj, fizyoterapi.
 2. Cerrahi yöntemler (flebektomi, miniflebektomi, kısa sıyırma, endoskopik ven diseksiyonu, vb. ). Bu, varis tedavisinde en radikal yöntemdir, sadece operasyon için hazırlık değil, profesyonel performansı, aynı zamanda kaliteli postoperatif gözlem gerektirir.

Varisli damarların tıbbi tedavisi, hem oral uygulama için - damla, tablet ve kapsül gibi hem de cilde uygulama için ilaçların kullanımını içerir - bunlar, bacakları ovmak için kullanılan çeşitli merhemlerdir. Bazı ilaçlar kan damarlarını daraltır ve güçlendirir, bazıları iltihabı hafifletir ve diğerleri kanın pıhtılaşmasını azaltır, bu nedenle sadece doktor reçetesi üzerine kullanılabilirler. Dış ilaçlar, yani çeşitli kremler, merhemler ve jöleler genellikle analjezik, antiinflamatuar, antipiretik özelliklere sahiptir. Genellikle kanın pıhtılaşmasını etkileyen bileşenler bunlara eklenir. Bu ilaçlar esas olarak yüzeysel damarlar üzerinde etkilidir, ancak daha az kontrendikasyonları vardır.

Kronik venöz yetmezliği keşfettikten sonra, mümkünse venöz hastalığın nedenlerini dışlamak gerekir. Yani, tüm günü ayakta geçirmeyi veya ağırlık kaldırmayı, kilo vermeyi, baharatlı yiyeceklerden vazgeçmeyi vb. Gerektiren işleri değiştirmek. Örneğin, kalıtsal bir yatkınlığın giderilemeyeceği açıktır, ancak bunu bilerek, uygun bir meslek seçebilir ve önleme için yılda bir kez dahil olmak üzere damarlarınızın durumunu izleyebilirsiniz, bir flebologu ziyaret edin. Tıptaki tüm gelişmelere rağmen sağlığımız hala elimizde.