Bacaklardaki varisli damarların ana belirtileri nasıl ortaya çıkıyor?

Bacaklardaki damarların genişlemesi sinsi bir hastalıktır, çünkü hasta için varis semptomları ancak hastalığın ifade edilen aşaması başladığında ve her türlü komplikasyon başladığında fark edilir hale gelir.

Belirgin bir klinik tablo ancak yıllar sonra kendini gösterir ve zamanında eylem eksikliği hastanın sakatlığı veya ölümü ile sonuçlanır. Bu nedenle, ilk sorun belirtilerini belirlemek çok önemlidir. Bu, zamanında önlem almaya ve ameliyattan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Varisli damarlardan kim muzdarip

bacaklardaki varisli damarların fotoğrafı

Çoğu zaman, kadınlarda varis görülür (istatistiklere göre, her üç kadından biri bu hastalıktan muzdariptir). Bu, aşağıdaki nedenlerle açıklanmaktadır:

 1. Hamilelik, hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Bu durumda vücut ağırlığında bir artış, rahimdeki artışa bağlı olarak damarlarda basınç artışı ve ayrıca vücuttaki hormonal değişiklikler kan durgunluğuna katkıda bulunur.
 2. Hormonal kontraseptif almak.
 3. doruk.
 4. Rahatsız edici yüksek topuklu ayakkabılar giymek.

Erkeklerde varis daha az yaygındır. Bu genellikle ağırlık kaldırma ile yapılan sporlarda ve ayrıca yoğun fiziksel çalışma sırasında olur.

Bir kişinin cinsiyetinden bağımsız olarak, hastalık genellikle vücudun zorunlu statik pozisyonu, kalıtsal yatkınlık, obezite ile ortaya çıkar.

varis nedeni olarak ince vücut ve obezite

Doktorlar, erkeklerin hastalığın ileri bir aşamasında yardım aramasının tipik olduğunu belirtiyorlar. Görünümlerine daha az dikkat ettikleri için erken belirtilere daha az dikkat ederler. Kendilerinde bir damar ağı bulan kadınlar, kozmetik bir kusurdan olduğu gibi ondan kurtulmak için doktora giderler.

Semptomlar hakkında konuşursak, bunun varislerin ciddiyetine ve ihmaline bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Tanı kolaylığı için, uzmanlar hastalığın gelişiminde dört aşamayı ayırt eder.

İlk işaretler

bacaklarda varis belirtileri

İlk aşama, aşağıdaki semptomlarla karakterize edilir:

 • bir iş gününden sonra bacaklarda ağırlık hissi, uzun yürüyüş veya ayakta durma;
 • yorgunluk ve ağrı;
 • örümcek damarlarının görünümü (telanjiektaziler)
 • ayak bileği bölgesinde şişlik.

Bütün bu belirtiler bir gece dinlendikten sonra kaybolur, ancak akşamları yeniden ortaya çıkar. Bu işaretler, venöz sistemin ilk başarısız olduğu ve kan durgunluğunun başladığı hastalığın ilk aşamasını karakterize eder. Vasküler duvarda basınçta bir artış olur, lümeni artar ve iç kapakçıklar tamamen kapanmayı durdurur ve kanın kısmen geri dönmesine izin verir.

Hastayı muayene ederken, görünür bir değişiklik yoktur. Alt bacağın alt kısmında hafif bir macunluk not edilebilir. Kural olarak, bu süre zarfında herhangi bir şikayet yoktur. Hastalar genellikle küçük belirtileri banal yorgunlukla açıklar.

Bu aşamada, henüz geri dönüşü olmayan bir değişiklik olmadığı için varislerin başarılı bir şekilde tedavisi mümkündür. Vasküler duvar esnemez ve eski şeklini korur. Durgunluğun altında yatan nedeni belirlemek ve ortadan kaldırmak yeterlidir.

İkinci sahne

bacaklarda varis belirtileri

Patolojik süreç devam ederse, kan durgunluğu artar, venöz duvarların yapısı bozulur, damarlar genişler ve içlerindeki valfler kapanmaz. Bu durumda hasta şunları not eder:

 • alt bacaklarda belirgin ağırlık ve dolgunluk hissi;
 • belirgin bir yorgunluk, ağrı hissi;
 • popliteal fossada ve diğer yerlerde genişlemiş damarların görünümü;
 • geceleri baldır kaslarında kramp oluşumu;
 • hassasiyette değişiklik, "sürünme" hissi;
 • semptomlar uyku sırasında düz yattıktan sonra bile kaybolmaz.

Bu aşamada, venöz çıkışın fonksiyonel bozuklukları ve varis nodüllerinin oluşumu başlar.

Üçüncü sahne

Bu aşamada alt ekstremitelerin varisli damarlarının semptomları, derideki ve bacakların kas dokusundaki şiddetli tıkanıklık ve dolaşım bozukluklarından kaynaklanır:

 • görünür varis nodülleri ve sakküler genişlemeler görülür;
 • damarlar uzar, derinin altında çıkıntı yapmaya başlar, karakteristik bir kıvrım kazanır (öncelikle uyluğun veya alt bacağın iç yüzeyinde);
 • cilt kurur ve incelir, dermatit gelişebilir;
 • bacağın distal kısmında kahverengi lekeler belirir, pigmentasyon alanları ve deri altı dokusunun sıkışması görülür;
 • bacaklarda şişme, ağırlık ve ağrı (nabzı atıyor, yanıyor, venöz gövde boyunca meydana geliyor);
 • şiddetli yorgunluk ve ağrı sendromu uykudan sonra kaybolmaz, akşamları büyür ve yoğunlaşır, serbest hareketi engeller;
 • kas krampları daha yaygın hale geliyor;
 • ayak tırnakları kırılır ve yapısını değiştirir, saç dökülür.

Dördüncü aşama (komplikasyonların gelişimi)

varisli damarların ileri aşaması

Varisli damarların son aşamasında, yukarıdaki semptomların tümü yoğunlaşır ve şiddetli venöz yetmezlik ve doku yetersiz beslenmesi hayatı tehdit eden komplikasyonların gelişmesine yol açar:

Trofik ülserler

Trofik ülserler ortaya çıkar. Yavaşça iyileşirler, acıya ve yoğun ıstıraba neden olurlar. Ülser gelişiminin belirtileri şunlardır:

 • cildin belirli bir bölgesinde kaşıntı ve yanma;
 • renk değişikliği - düzensiz kenarları olan yuvarlak bir noktanın görünümü; mor veya mor, ardından kabuk ve yara yüzeyi oluşumu.

Gelecekte, hepsi tedaviye bağlı. Ülserin pürüzsüz kenarları vardır ve çeşitli akıntı türleri vardır - içinde seröz, pürülan, hemorajik, fibrin çizgileri görülür.

Yeterli tedavi ile yara izi gelişimin son aşamasıdır. Bir enfeksiyonun eklenmesi, antibakteriyel ajanlarla tedavisi zor olan ve bir uzuv kaybına veya sepsis ve ölüme yol açabilen kangren gelişimine yol açar.

travmatik kanama

Artan kan basıncı veya küçük travma altında damar duvarının belirgin bir şekilde incelmesi, damarın yırtılmasına ve ardından büyük kanamaya neden olur.

Kan pıhtıları

Tıkanıklık ve iltihaplanma, bacak damarlarında kan pıhtılarının oluşmasına neden olur. Tromboz ile belirli semptomlar ortaya çıkar:

 • tromboz bölgesinde şiddetli ağrı;
 • trombüs çıkıntısı alanında cildin kızarıklığı ve artan sıcaklığı;
 • palpasyon sırasında damarda ağrı ve kalınlaşma;
 • artan cilt hassasiyeti.

Bacaklardaki benzer varis semptomları hastaneye yatış için bir göstergedir. Aksi takdirde, sonuçlar oldukça ciddi olabilir. Tromboflebit tehlikelidir çünkü bir kan pıhtısı yırtıldığında beyni, böbrekleri, akciğerleri ve kalp kasını besleyen büyük atardamar sistemine girer. Bu fenomenin kalp krizi, pulmoner arterin tıkanması veya felç ile sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Bacakların varisli damarları

ilk ve ileri varisli damarlar

Hastalığın gelişiminin aynı zamanda lezyon sürecinin lokalizasyonuna da bağlı olduğuna dikkat edilmelidir. Varisli damarlar inen yol boyunca geçerse, hastalığın tipik semptomları ile uyluğun büyük safen damarı boyunca çıkış bozukluğu meydana gelir.

Ancak, içinde bulunan damarlarda kapak yetersizliğinin görüldüğü bir yükselen yol da vardır. Bu fenomen saf haliyle nadirdir, bunun nedeni, kapak aparatının tamamen yokluğu veya damarın belirli bir bölümünde gelişiminin anormalliğidir.

Alt ekstremitelerin varisli damarlarının belirtileri nelerdir? Derin damarlardaki tıkanıklık ile klinik tablo uzun süre görünmeyebilir, patolojik süreç oldukça uzun bir süre belirsiz bir şekilde ilerler. Bu tür gizli varisler çok tehlikelidir ve genellikle ilk olarak, ekstremitede şiddetli ağrı, şişme, kızarıklık veya mavi renk değişikliği olduğunda tam tıkalı tromboz gelişimi ile teşhis edilir. Büyük bir damardan kan geçişinin tamamen yokluğunda venöz kangren gelişir.

bacaktaki varisli damarlar

Ancak bu fenomen oldukça nadirdir. Çoğu zaman, iç varisli damarlar, yüzeysel ve derin damarlar arasında bir iletişim sistemi olduğundan ve delici damarlardan kan salındığından uzun süre izole edilemez. Bu durumda, hastalığın semptomları, yüzeysel damarların yenilgisiyle aynı olacaktır.

Venöz stazın ilk belirtileri ortaya çıktığında zaman kaybetmemeli, hemen bir doktora danışmalı ve tavsiyelerine uymalısınız.