Varis tedavisi

bir flebologda varis tedavisi

Varisli damarlar (varisli damarlar) çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen çok yaygın bir damar hastalığıdır. Eski Mısır papirüsleri ondan bahseder, bacaklarda varis belirtileri olan bir mumya bile kazılmıştır. Hipokrat, Galen, Avicenna'da patoloji hakkında bilgi bulun. Modern doktorlar da sıklıkla etkili tedavi yöntemleri arayan hastalarda varisli damarlarla karşı karşıya kalmaktadır.

"Varis" terimi Latince kökenlidir, "varix" kelimesi "genişleme" olarak çevrilir. Bu nedenle hastalık ve "Varisli damarlar" olarak anılmaya başlandı. Bu rahatsızlık ile periferik damarlar hacim olarak artar, uzar, dolambaçlı, deforme olur, nodüler hale gelir. Valfler kötü çalışmaya başladığı ve duvarlar zayıfladığı için bacağın alt kısımlarında kan durgunlaşır. Çoğu zaman, bacaklarda damarların bir lezyonu vardır, çünkü damarlar üzerinde en büyük yük olduğundan, büyük miktarda kan pompalamak ve yerçekimi kuvvetinin üstesinden gelmek gerekir.

İnsanların yaklaşık %17-25'inde varis teşhisi konur. Gençler arasında hem erkekler hem de kızlar eşit derecede hastadır. Olgun ve yaşlı kadınlarda, bu patoloji aynı yaştaki erkeklerine göre 2-3 kat daha sık görülür. Bu, kadın vücudunda yaşam boyunca meydana gelen sürekli hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Bacaklardaki damarlar nasıl düzenlenir

Bacaklarda iki grup venöz damar bulunur: yüzeysel ve derin veya derin. Birincisi deri altı dokusunda, yani bacağın yüzeyinde bulunur. İkincisi, kasların kalınlığında, arterlerin ve tendonların yanında daha derinde bulunur. Derin ve yüzeysel damarlar, perforan veya perforan damarlarla bağlanır. Duvarları, zayıf ve az sayıda düz kaslı kollajen ve elastin liflerinden oluşur.

Venöz duvar üç katmanlı bir yapıya sahiptir:

 • Yukarıda, gevşek bağ liflerinden, duvarlar boyunca uzanan düz kas hücrelerinden, küçük kılcal damarlarla çevrili ve damarın trofizminden sorumlu sinirlerden oluşan adventisya vardır.
 • Ortada dairesel düz kas liflerinden oluşan medya bulunur.
 • İç kısımda intima bulunur. İntimanın temeli endoteldir, hücreleri arasında uzunlamasına düz kas lifleri vardır. İç kabuk katlanır, çıkıntılar karşılıklıdır ve kırlangıç yuvalarına veya yama ceplerine benzer. Bunlara valf denir ve kan akışının doğru yönünden sorumludurlar.

Venöz kapakçıklar kanı periferik damarlardan kalbe ve yüzeyel damarlardan derin damarlara yönlendirir. Geri akışı önlerler, venöz basıncı arttırırlar. Valflere ek olarak, düz kaslar, tendonlar ve bacak kasları normal tonu korumada görev alır. Katmanlardan herhangi birinin (genellikle orta ve iç) yenilgisi ile damarlar tonlarını kaybeder ve genişler, varisli damarlar oluşur.

Birkaç yüzeysel damar vardır:

 1. Büyük safen damarı bacağın iç tarafında bulunur, duvarları birkaç valf ile donatılmıştır, ön femur yüzeyinden bir dizi küçük damar yoluyla bu damara kan toplanır.
 2. Küçük safen damarı bacağın dış tarafında bulunur, valflerle donatılmış, bacağın ön ve arka kısmındaki toplardamarlardan kan toplar.

Büyük ve küçük damarlar arasındaki iletişim, bağ damarları sayesinde gerçekleşir.

Posterior ve anterior tibial damarlar, popliteal ven ve femoral ven derin olarak adlandırılır. Hastalık uzun süre tedavi edilmediğinde, ileri aşamalarda varisli damarlar gelişir.

Varisli damarlar hangi nedenlerle ortaya çıkar ve kimler hastalanma riski altındadır?

İnsanların neden şu anda varisli damarlardan muzdarip olduğunu söylemek zor. Valflerin zayıflaması, yüzeysel ve perforan damarların duvarlarının esnekliği ve tonunun azalması nedeniyle sadece bir takım risk faktörleri tanımlanmıştır.

İşte hastalığın gelişmesine yol açan faktörler:

 • Kalıtım. Kan damarlarının duvarlarının yapısı genetik olarak belirlenir, genlerdeki bazı değişikliklerle zayıflar, valfler iyi kapanmaz. Sonuç olarak, damarlardaki basınçtaki en ufak bir artışta, ters bir kan çıkışı meydana gelir, damarlar taşar ve genişler.
 • Kadınlarda vücuttaki hormonal değişiklikler. Bu durum, hamile kadınlar için veya progesteron miktarının arttığı ve östrojen seviyesinin azaldığı döngünün ikinci yarısı için tipiktir. Sonuç olarak, kan reolojisi değişir (pıhtılaşma artar), damar tonusu azalır, elastin ve kollajen lifleri tahrip olur ve kan pıhtılaşması riski artar.
 • Obezite. Fazla kilolu insanlar az hareket eder, bu da vücuttaki kan akışını yavaşlatır. Karın üzerindeki deri altı yağ fazlalığı, karın boşluğunda basıncın artmasına ve büyük damarların sıkışmasına neden olur. Bu, bacakların damarlarında kanın durgunluğuna ve ardından varisli damarlara yol açar.
 • Şeker hastalığı. Bu hastalıkta seviyesi yükselen şeker, damar endoteline zarar vererek kanın pıhtılaşma riskini artırır.
 • Alkolizm. Yüksek dozda alkol tüketildiğinde dehidrasyon meydana gelir, kan kalınlaşır, pıhtılar oluşur, küçük damarları tıkar ve durgunluğa neden olur.
 • Ağır yükleri kaldırmak, ayakta veya oturarak çalışmak gibi statik profesyonel yükler. Böyle bir durumda kas tonusu azalır, kan alt ekstremitelerden kalbe daha da kötüleşir, durgunluk oluşur, bacaklardaki damarlar bu nedenle genişler.
 • Konjenital kan pıhtılaşma anormallikleri. Kanda pıhtı oluşumundan sorumlu olan çok fazla faktörün üretildiği hiper pıhtılaşma, tromboza neden olur ve kanın damarlardan geçişini zorlaştırır.
 • Yanlış diyet. Bir dizi vitamin (C, E, PP), bitki lifi bakımından yetersiz bir diyet, endotelin yapısında ve damar duvarlarının diğer yapısal elemanlarında bozulmalara yol açar.
 • Sıkı iç çamaşırı. Sıkı iç çamaşırı giyerken, damarların bir kısmı sıkışır ve bu da vücudun alt yarısından kanın zor bir şekilde dışarı çıkmasına neden olur.
 • Sık kabızlık. Bu sorunu yaşayan kişiler sürekli ıkınmak zorunda kalırlar, bu da karın içindeki basıncı arttırır, bunun sonucunda kanın dışarı çıkmasında zorluk olur.
 • Yüksek topuk. Baldır kaslarının aşırı gerilmesi, yetersiz kasılma, kanın damarlarda durmasına neden olur.
 • Sıcak iklim. Yaz aylarında, sıcaklarda vücut susuz kalır. Yeterli miktarda sıvı içerek sorunu gidermezseniz damarlarda kan pıhtılaşması riski artar.
 • Kalp ve böbreklerin patolojisi. Bunlar doğuştan veya edinilmiş kalp kusurları, böbrek yetmezliği olabilir.
 • Pıhtılaşmayı etkileyen aşırı dozda ilaç. Bu durumda kan damarları oluşan kan pıhtıları tarafından tıkanabilir.
 • Operasyon. Bu durumda kan kaybı, müdahale sırasında toplardamarların sıkışması nedeniyle trombüs oluşma riskleri artmaktadır.

Varisli damarlar nasıl karmaşık olabilir?

 • Kan stazına bağlı tromboz.
 • Trombüs ayrılmasının bir sonucu olarak vasküler tromboembolizm.
 • Tromboflebit veya venöz duvarın iltihabı.
 • PE (pulmoner emboli). Bu durumda, pulmoner dolaşımdaki kan akışı keskin bir şekilde bozulur ve bu da ölüme yol açar. Küçük kan pıhtıları küçük pulmoner arterlerde sıkışabilir ve kalp krizine veya pulmoner ödeme neden olabilir.
 • Trofik ülserler, doku beslenme bozuklukları nedeniyle bacak derisinde egzama. Zayıf kan dolaşımı ile dokulara az miktarda oksijen ve besin girer, bu da rejenerasyonu bozar veya büyük hücre nekrozuna neden olur.
 • Ödemli sendrom. Kan akışının ihlali ve damarların duvarlarından durgunluğun bir sonucu olarak, sıvı hücreler arası boşluğa sızar. Ödem kıvamda yumuşaktır, elastiktir, günün saatinden bağımsız olarak en sık etkilenen damarın yakınında görülür.
 • Dermatit. Derideki iltihaplanma süreci, bozulmuş kan akışı ve doku beslenmesi nedeniyle gelişir.
 • Hiperpigmentasyon, etkilenen cildin siyanoz.
 • Ödem ve kanama nedeniyle deri altı yağının sıkışması.

Varisli damarlar nasıl teşhis edilir

 • Fonksiyonel testler (bir turnike uygulaması) yardımıyla valflerin durumu incelenir. Troyanov-Trendelenburg, Pratt, Sheinis, Delbe-Perthes, vb. Bu pozisyonda doktor, yüzeysel damarları boşaltmak için uzvu ayaktan yukarıya doğru okşar. Bir sonraki adım, uyluğun üst yarısına bir turnike uygulamaktır, ardından hasta koltuktan kalkar. Sağlıklı incik damarları 15 saniye sonra dolmalıdır.
 • Damarların dubleks ultrason taraması (ultrason anjiyo tarama) en fazla bilgiyi sağlar, damarları ve içlerindeki kan akışını görselleştirmenizi sağlar.
 • Doppler görüntüleme, damarlardaki kan dolaşımını değerlendirmek için bir yöntemdir.
 • Damarın iç yapısını incelemeye yardımcı olan kontrast kullanarak flebografi veya X-ışını incelemesi.
 • Flebosintigrafi, dağıtımları için özel bir cihaz üzerinde daha fazla çalışma ile radyoaktif maddelerin kullanıldığı bir tekniktir.

Yüzeysel damarları incelemek için incelenir ve palpe edilir. İlk üç yöntem ek anketler olarak kullanılır. Son iki yöntem, derin veya derin damarların durumunu incelemek için gereklidir.

Varis Tedavisi

konservatif tedaviler

 • İlaç tedavisi varisleri iyileştirmez, ancak ilaçlar yardımıyla kapakçıkların işlevi, vasküler trofizm, kan dolaşımı kısmen düzelir ve tromboz riski azalır. Bu amaçla venotonikler kullanılır. Her türlü varis için reçete edilebilirler. Tromboflebit için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar içeren merhemler endikedir. Ayrıca bu durumda, kan pıhtılarını etkili bir şekilde çözen antikoagülanlar kullanılır. Tedavi, kapsamlı bir teşhisten sonra ve hastanın özellikleri dikkate alınarak bir doktor tarafından seçilmelidir.
 • Bitkisel ilaç ve ek teknikler ikincil öneme sahiptir. Sıkıştırma çorabı giyilmesi, jimnastik, kayak, bisiklet ve yüzme yapılması tavsiye edilir. Sırtüstü pozisyonda, ayakların bükülmesi ve uzatılmasında egzersiz "bisiklet" ile iyi bir sonuç verilir, ekstremitelerden kan çıkışını iyileştirir. Herhangi bir komplikasyon yoksa egzersiz yapılabilir. Ayrıca sabahları kontrastlı duş alınması tavsiye edilir (bacağı önce ılık suyla sulayın, ardından sıcaklığı kademeli olarak soğuğa indirin). Meşe kabuğu, at kestanesi, papatya, St. John's wort kaynatma ile serin banyolar, cildi akasya çiçeklerinin tentürüyle ovalayarak, Kalanchoe yaprakları, elma sirkesi yardımcı olur. Sülükler tromboflebitten kurtulmaya yardımcı olur.
 • Mod. Yataktan yavaşça kalkın, 5-10 dakika. Bacaklar geceleri 10-15⁰ kaldırılmalıdır, bunun için topukların altına bir rulo yerleştirilir. Sakin bir şekilde yürümeniz gerekir, fazla çalışmamak için otururken bacaklarınızı çaprazlamak istenmez. Tüm hastaların kompresyon çorabı giymeleri tavsiye edilir.
 • Doğru beslenmeli, iri lifli, vitamin yönünden zengin besinleri menüye eklemelisiniz. Turunçgiller, domates, kuşburnu, kuş üzümü, kuruyemiş, baklagiller, ciğer, soğan, yumurta, deniz ürünleri faydalı olacaktır. Alkol almamak, sigara içmemek ve gün boyunca yeterince su içmek önemlidir. Kalıcı kabızlık ile müshil içilmesi tavsiye edilir.

Ameliyat

Flebektomi veya damarların tamamen çıkarılması

Böyle radikal bir operasyonun göstergesi, çok sayıda damarın dahil olduğu varisli damarlardır. Aynı zamanda, komplikasyonlar vardır - tedavisi zor trofik ülserler, tromboflebit, bacaklarda kalıcı ödem, genel semptomlar (yorgunluk, baş dönmesi, bayılma).

Operasyon, KHS'de, şiddetli enfeksiyonlarda, çok yaşlı hastalarda, hamileliğin ikinci yarısında, bacaklarda lokal iltihaplanma (erizipel, püstüler döküntüler, egzama) ile kontrendikedir.

Sadece cerrahi bir operasyon, valflerin çalışmasına devam etmek için hastayı varisli damarlardan radikal bir şekilde rahatlatabilir. Durum çok ağır, tedavi edilmemiş ve ihmal edilmiş ise bu tedavi yöntemi tek çare olarak kalır. Müdahalenin dezavantajları, anestezi verme ve hastayı birkaç gün hastanede gözlem altında tutma ihtiyacı, yara ve yara izleri olan postoperatif travmadır.

Lazer tedavisi (endovasküler mikrotermokoagülasyon)

Varisli damarların lazer tedavisi, patoloji kardiyovasküler sistem hastalıkları (CHS, hipertansiyon), periferik damarlardaki değişiklikler (flebit, tromboflebit), solunum sistemi hastalıkları (astım, kronik bronşit, plörezi), gastrointestinal patolojiler ile birleştirilirse kullanılır. (kolesistit, ülser, peritonit ), sinir sistemi (FM travma, menenjit, ensefalit ve sonuçları), genitoüriner sistem (böbrek iltihabı, prostat, uzantılı uterus patolojisi), cilt hastalıkları (furunküloz, dermatit, sedef hastalığı vb. ).

Lazer kullanımına kontrendikasyonlar onkoloji, böbreklerin dekompanse patolojisi, karaciğer, kalp, serebral skleroz, hamileliktir.

Lazer tedavisinin başlıca avantajları, yüzeysel damarların genişlemesini ortadan kaldırmadaki etkinliği, hızı (manipülasyon süresi 15-20 dakikadır), hastaneye gitmeye gerek olmaması, düşük travmadır.
Eksiklikler arasında, tekniğin yetersiz kullanılabilirliğini vurgulamakta fayda var, tüm klinikler uygun ekipmana sahip değil. Tedavi pahalıdır ve ciddi şekilde etkilenmiş ve derin damarları çıkarmak için çok yararlı değildir. Lazer yanlış kullanılırsa, termal yanık alabilirsiniz, bazen maruz kalma bölgelerinde depigmentasyon meydana gelir.

Radyofrekans pıhtılaşması (ablasyon)

Operasyon, safen damarlarının geniş lezyonları, uzun süreli ve tedavi edilmemiş varislerden kaynaklanan trofik ülserler için endikedir.

Radyofrekans pıhtılaşması, akut tromboflebit, sınırlı hasta hareketliliği, hamilelik, zihinsel bozukluklarda kontrendikedir.

Yöntemin başlıca avantajları ağrısız olması, travma olmaması, hastanede kalmaya gerek olmamasıdır. Hastalar ertesi gün normal aktivitelerine dönebilirler.

Dezavantajı, müdahalenin yüksek maliyetidir.

skleroterapi

Küçük ve büyük yüzeysel damarların varisleri için (büyük damarlarda dubleks Doppler kontrolü altında gerçekleştirilir) ilk aşamada ve komplikasyonsuz olarak endikedir.

Hamile ve emziren anneleri, ilaçlara alerjisi olan, derin ven trombozu, bacaklarda bulaşıcı ve enflamatuar cilt lezyonları olan bu şekilde tedavi etmeyin.

Başlıca avantajları düşük maliyet, hızlı iyileşme, hastaneye yatış gerekmemesidir. Prosedür kalıntı bırakmaz ve yaralanmaya neden olmaz.

Dezavantajı, sklerozan bir ilacın derin bir damara girme riski, kanla temasta etkinliğin azalması, sadece ilk aşamalarda kullanma yeteneğidir.

Varis evde tedavi edilebilir mi?

Evde, semptomları hafifleten varis tedavisi için yardımcı yöntemlerin kullanılmasına izin verilir. Kan akışını iyileştirmek ve şişliği gidermek için eczanelerden merhemler veya kendi hazırladıkları, bitkisel bazlı banyolar ve losyonlar, kompresler, içecek kaynatma ve infüzyonları kullanırlar. Aşağıda bazı tarifler var.

kestane üzerinde tentür

Yaklaşık 200 gr olgun ve soyulmuş kestane alın. Bir kıyma makinesinden geçirin veya bir blender ile öğütün. Her şeyi bir litre votka ile dökün, karanlık bir köşeye koyun ve birkaç hafta ısrar edin. Ürünün güzel kokması için birkaç damla nane yağı ekleyin. Akşamları, ağırlıktan, kaşıntıdan kurtulmak, kan damarlarını güçlendirmek ve kırılganlıklarını önlemek için bacakları tentürle yağlarlar. Ayrıca tentürden bir kompres yapılması tavsiye edilir. Kestane yoksa, hindistan cevizi ile değiştirin, tarif aynı kalır. Misk fındıklı tentür sadece ağrılı bacakları ovmakla kalmaz, günde 20 damla içilmesi tavsiye edilir. Şişe bittikten sonra yeni bir tentür yapın. Ancak bir sonraki kısmı almak arasında 2 haftalık bir duraklama olmalıdır.

aynısafa merhem

Calendula çiçeklerinden bir infüzyon yapılır - bir bardak kaynar su ile bir çorba kaşığı dökülür, ateşe verilir, birkaç dakika kaynatılır, bir termosta 3 saat ısrar edilir. İnfüzyonu süzün ve biraz yağ ekleyin, lanolin, vazelin, porsuk yağı yapacaktır. Koku için, bir damla aromatik yağ (gül, bergamot, narenciye, adaçayı, lavanta vb. ) eklenmesi tavsiye edilir. Sabah ve akşam, alt bacaktan dizinize kadar hafif hareketlerle merhem sürün. tamamen emilir. Calendula infüzyonuna kekik, şerbetçiotu, ısırgan otu da eklenir.

papatya yağı

Şifalı papatya çiçekleri, koyu camdan yapılmış yarım litrelik bir kavanoza, kabın tepesine kadar doldurulacak şekilde katlanır. Zeytin, mısır, kenevir gibi her türlü bitkisel yağdan yarım litre dökün. Ara sıra sallayarak veya karıştırarak bir ay ısrar ederler. Bundan sonra, yağ infüzyonu süzülür. Koku için birkaç damla çay ağacı yağı, nane, lavanta, greyfurt ekleyin. Sabah erken ve akşam geç saatlerde bacağa papatya yağı sürülür, aynı anda hafif masaj yapılır. İnfüzyondan gece kompresleri de yapabilirsiniz.

Acı pelin kompresi

Bir paket kefir veya fermente pişmiş süt, 3 yemek kaşığı kuru pelin alın. Bitki ezilir, kefir (fermente pişmiş süt) ile karıştırılır. Çim ıslandığında, kalın bir sıvı ile birlikte tülbent üzerine yayın. Ardından bacağınıza bir kompres koyun, üstüne mumlu kağıt koyun (selofan film kullanılmaz), her şeyi birkaç kat bandajla sabitleyin. Bacakları yukarıda tutun, kompres yarım saat sonra çıkarılır. Prosedürü günde iki kez yapmanız önerilir. Pelin yerine şerbetçiotu, papatya çiçeği, ip, yonca, meşe veya huş ağacı yaprağı, St. John's wort, at kuyruğu, üç renkli menekşe çiçekleri, civanperçemi alabilirsiniz. Farklı bitkilerin kombinasyonları iyi bir etki sağlar. İşlemden sonra kompresin etkisini arttırmak için bacaklarınız baş aşağı olacak şekilde biraz uzanmanız önerilir. Bu bitkilerin tümü bir ayak banyosuna demlenebilir. Böyle bir banyodaki su ılık olmalı, işlemin süresi yaklaşık 25 dakikadır. Yorgunluğu giderir, iyi şişirir, kaşıntı ve ağrıyı azaltır.

Dahili kullanım için halk tarifleri

Çeşitli bitkisel preparatlar damarlardaki kan akışını iyileştirir. Aşağıdaki otlar kullanılır:

 • Yonca
 • Halefiyet
 • İsveç kirazı, kartopu, çilek, ahududu yaprakları ve meyveleri
 • anne ve üvey anne
 • aynısefa
 • sophora japonca
 • Melisa
 • Schisandra
 • Alıç

Çim kurutulur, daha sonra ezilir ve farklı bitki türlerinin bir karışımı yapılır. Sonra 3 yemek kaşığı alırlar, bir litre kaynar su dökerler, bütün gece bir termosta ısrar ederler ve yemeklerden önce 1/3 bardak içilirler.

Varisli damarları arı poleni ve bal ile tedavi etmek iyidir. Polen yutulmalıdır. Bal da yenebilir, ancak yine de iyi kompres yapar. Bala çeşitli bitki infüzyonlarının eklenmesi tavsiye edilir.

Hamile kadınlarda varis tedavisi

Bir bebek taşımaya, kadın vücudunda hormonal bir fırtına eşlik eder, aşırı yüklenme, genellikle varisli damarları kışkırtır. Bu dönemde tedavi, yerel kremler, merhemler ve jeller yardımıyla konservatif olarak gerçekleştirilir.

En etkili merhemlerin dekonjestan etkisi vardır, uzuvlardaki ağırlığı giderir. Yumuşak masaj hareketleriyle aşağıdan yukarıya doğru hareket ederek ince bir tabaka halinde uygulanırlar. Manipülasyonların sıklığı günde 1-3 defadır.

Halk ilaçları da yardımcı olur. Bitkisel kaynatmalarla (papatya, kekik, şerbetçiotu konileri, nergis, pelin, öksürükotu, meşe kabuğu, huş ağacı yaprakları vb. ) Banyoların hazırlanması tavsiye edilir.

Ayağınıza lahana yaprağı ya da çiğ patates sürerek ödemle savaşabilirsiniz. Cildin nefes alabilmesi için kompresi, selofan yerine sıradan kalın kağıtla mumlu silt ile örtün. İşlem yatmadan önce yapılır ve losyon gece boyunca bırakılır.

Doktorlar ayrıca hamile kadınlar için dahili kullanım için ilaçlar reçete eder. Fetüsün gelişimini ve annenin sağlığını olumsuz etkilemeyen venotonikler vardır. Çoğu zaman, bitki özlerine dayanırlar.

İlaç aldıktan sonra venöz ton yükselir, duvarlar elastik hale gelir, çok fazla gerilmez, lenf akışı düzelir, kanın sıvı kısmı hücreler arası boşluğa sızmayı bırakır ve ödem geçer. Bu ilaçları doktor reçetesi olmadan içemezsiniz.

Varis tedavisi için geleneksel yöntemler

İnfüzyonlar, kaynatmalar, losyonlar ve kompresler için birçok halk tarifleri vardır. Hatta bir dizi fonun sözlü olarak alınması tavsiye edilir. Varis için alternatif yöntemler kullanılarak çeşitli tedavi seçenekleri aşağıda açıklanmıştır.

leylak tentürü

Bir buçuk litre hacimli bir kap alırlar, içine çiçek ve leylak yaprağı dökerler. Daha sonra her şey votka veya tıbbi alkolle dökülür, böylece sıvı çimleri tamamen kaplar (kabın en kenarına kadar). Ara sıra sallayarak bir hafta ısrar edin, ardından her gün bacakları tentürle süzün ve ovalayın. Parmaklardan dizlere kadar nazikçe masaj hareketleriyle cildi ovun.

Tentür yardımıyla bacaklarda iltihaplanma, ödem, kramp, ağrı ile savaşırlar.

sarımsak merhem

Bütün bir kafadan sarımsak karanfilleri soyulur, kıyma makinesinde öğütülür veya sarımsak makinesinde sıkılır. Bundan sonra, tereyağı (tuzsuz) almanız ve ezilmiş sarımsakla 1: 2 oranında (2 kısım tereyağı ve 1 kısım sarımsak) karıştırmanız gerekir. Bu karışımı etkilenen bacağa uygulayın, mumlu kağıtla örtün, bandajlayın, kompres bütün gece tutulabilir.

Kompres ağrıyı, yanma hissini ortadan kaldırır, antiseptik özelliklere sahiptir, cildi yumuşatır ve yaraların sıkılaşmasına yardımcı olur.

Sarımsaklı bal

Bir baş sarımsak ve 250 ml bal (tercihen ıhlamur veya karabuğday) almanız gerekir. Her iki bileşen de iyice karıştırılır ve bir hafta boyunca demlenir. Yemeklerden önce günde üç kez bir çorba kaşığı için.
Alet şişliği ve yorgunluğu giderir, ağrı, varisli damarlar daha az fark edilir hale gelir.

patates suyu

Çiğ patatesler bir rende veya bir karıştırıcıda doğranır, yulaf ezmesi ağrılı noktalara uygulanır. Kompres yaklaşık yarım saat tutulur, istenirse gece boyunca bırakılabilir. Verimliliği artırmak için aynı anda yarım bardak patates suyu için. Ürün bacaktaki şişliği ve rahatsızlığı giderir, ağırlığı giderir, yorgunluğu ve iltihabı azaltır.

Varisli damarlar için kompresyon iç çamaşırı giymenin etkisi nedir?

Sıkıştırma iç çamaşırı varisli damarları tedavi edemez. Ancak onu giymek hastalığı yavaşlatır, neden olduğu semptomların çoğunu hafifletir ve sağlığı iyileştirir.

Sıkıştırma çorap giydikten sonra, safen damarlarının lümeni daralır, kan ve lenf akışı daha iyi olur, uzuvlarda durgunlaşmaz. Aynı zamanda şişlik giderilir, baldırların konvulsif kasılmaları kaybolur, bacaklar daha az yorulur, ağırlık hissi olmaz.

Varisli damarlar, tozluklar, çoraplar, çoraplar, uzun taytlar için reçete edilen ana kompresyon iç çamaşırı türleri. Ürünleri her gün giymeniz önerilir, sabahları yataktan çıkmadan önce, her zaman yatar pozisyonda giymeniz gerekir.

Trikoların farklı sıkıştırma dereceleri vardır, varisli damarların evresine bağlı olarak seçilirler. Sadece doğru seçilmiş iç çamaşırı istenen terapötik etkiye sahip olacaktır. Bir doktor tarafından reçete edilmesi en iyisidir, ancak önleme için düşük sıkıştırmalı çoraplar veya taytlar kendiniz satın almak kolaydır.

Satın almadan önce, tam olarak hangi sıkıştırma sınıfına ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekir. Seçtiğiniz firmaya ait ürünlerin etiketleme özelliklerini sorgulayın. Saygın şirketler, sınıfı tanımlamak ve mm Hg olarak tanımlamak için her zaman "sıkıştırma" kelimesini kullanır. Paketin üzerinde "DEN" yazıyorsa, bu ürünün ilaçlı keten ile ilgisi yoktur.