Varisli damarlardan bacak damarları nasıl tedavi edilir

Okurlarımız için ayrıntılı açıklama: Varisli damarlardan bacak damarları nasıl tedavi edilir? sitede varis-cure. rf detaylı ve fotoğraflı.

Makalede bacaklardaki damarlardan bahsediyor ve evde varis tedavisi hakkında konuşuyoruz. Varisli damarlar için hangi halk ilaçlarının kullanılabileceğini, masajın etkili olup olmadığını ve hangi durumlarda ameliyatsız yapamayacağınızı öğreneceksiniz. İpuçlarımızı kullanarak bacaklarınızdaki varisli şişlik ve ağrıyı hafifletmek için kompres ve tentür yapabilirsiniz. Ayrıca varisli damarlara karşı etkili olan merhemlerin bir listesini de bulacaksınız.

Bacaklarda varisli damarlar, bacaklarda damarlar

Alt ekstremite varisli damarlar veya varisli damarlar yüzeysel damarların duvarlarının incelmesi, lümenlerinin artması ve nodüler genişlemelerin oluştuğu bir hastalıktır. Dışarıdan, bacaklardaki damarlar çıkıntı yaparsa hastalık tespit edilebilir. Varisli damarlar hem kadınlarda hem de erkeklerde görülür, ancak kadınlar patolojiye daha duyarlıdır.

Nedenler, belirtiler

Nedenler, belirtiler

Varisli damarlar, bacak kaslarının yüzeyinde oluşan genişlemiş (şişmiş) damarlardır. Damarlar şişer, bükülür ve cilt altında belirgin bir şekilde öne çıkar, neden varis oluşur? Alt ekstremitelerde safen ve derin damarlar vardır, bunlar damarlarla iletişim kurarak bağlanırlar. İçlerinden kan, safen damarlarından derinlere doğru akar. Kas pompası hareketinden sorumludur.

Fiziksel hareket sırasında kaslar kasılır ve kanı yukarı doğru iter. Venöz valfler kanın aşağı doğru akmasını engeller. Bu doğru kan dolaşımıdır ve ancak normal venöz tonla mümkündür.

Venöz duvarın tonu azalırsa ve valfler işlevlerini yerine getirmezse, kan sadece yukarı değil aşağı da hareket eder. Bu, damarlar üzerindeki baskıyı arttırır, şişmelerini ve genişlemelerini tetikler ve düğüm oluşumunu teşvik eder.

Kan damarlarının duvarlarında bulunan sinir uçları beyne bir sinyal gönderir. Beyin, venöz tonu artırma emrini verir. Dirençteki bir artış, damarlar üzerindeki yükü daha da arttırarak, venöz duvarın atrofisine ve sinir uçlarının ölümüne yol açar.

Varisli damarların gelişimine katkıda bulunan risk faktörleri:

 • hareketsiz yaşam tarzı;
 • fiziksel aktivite eksikliği;
 • sağlıksız beslenme;
 • obezite;
 • hormonal dengesizlik;
 • hamilelik;
 • genetik yatkınlık.

Bacaklardaki varisli damarların belirtileri:

bacaklarda
 • ağırlık;
 • artan yorgunluk;
 • Alt bacakta
 • lokal ağrı;
 • bacaklarda şişme;
 • gece krampları - şiddetli vakalarda.

İlk aşamalarda, varisli damarlar dışarıdan deri yüzeyinde örümcek damarlarının oluşmasıyla kendini gösterir. Hastalığın gelişme sürecinde damarların genişlemesi artar, hemodinamik giderek daha fazla rahatsız olur. Son aşamalarda yüzeysel damarlar cilde kaynaştırılır. Damar tıkanıklığı oluşur, trofik ülserler oluşur.

Bacaktaki bir damar ağrıyor - ne yapmalı

Bacakta çıkıntılı bir damar belirir ve ağrırsa, bu varis gelişimini gösterir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, o kadar başarılı olur ve hastalığın ilerlemesini durdurma şansı o kadar yüksek olur.

Varisli damarlar için hangi doktora gitmeliyim? Varis teşhisi ve tedavisi bir flep uzmanı tarafından yapılır. İlk aşamalarda bile bir uzmandan tavsiye almak gerekir. Hastalığın gelişimini etkileyen ana faktörleri belirleyecek, yeterli tedavi ve önleme yöntemlerini önerecektir.

Bacaklardaki varis tedavisi

Bacaklarda varis tedavisi hastanın ameliyat veya lazer ameliyatı gerektirmediği durumlarda evde yapılır. Doktorlar, venöz dolaşımı iyileştiren, kan pıhtılarını parçalayan, kan akışını artıran, bacaklardaki şişliği ve yorgunluğu gideren haplar, merhemler ve jeller reçete ederler. Ek bir terapi olarak halk ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Bacaklardaki varisli damarların halk ilaçları ile tedavisi

Bu bölümde bacaklardaki varisli damarları evde nasıl ve nasıl tedavi edeceğinizi anlatacağız. Kadınlarda bacaklardaki varislerin nasıl tedavi edileceği veya erkeklerde bacaklardaki varislerin nasıl tedavi edileceği ile ilgileniyorsanız, tabloda etkili halk ilaçları bulacaksınız.

Varisli damarların tedavisi için geleneksel ilaç tarifleri:

Ad Nasıl çalışır Kullanım talimatları
Isırgan otu Kanı inceltir ve kan dolaşımını iyileştirir, damar duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur, kolesterol plaklarının oluşumunu engeller. 5 yemek kaşığı alın. ısırgan otu kurutun ve 250 ml votka dökün. İlacı karanlık bir yerde 7 gün ısrar edin. 1 çorba kaşığı tentür kullanın. Yemeklerden önce günde 3 defa.
Soda Kanı inceltir, bacaklardaki şişlik ve ağırlığı giderir, lenf drenajını hızlandırır, ağrıyı dindirir.

1-2 yemek kaşığı alın. kabartma tozu ve suyla hafifçe nemlendirin. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve üzerine bir lahana yaprağı koyun. Kompresörü gazlı bezle sabitleyin ve gece boyunca bırakın.

Karbonatla ayak banyosu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için 200 gr sodayı 5 litre ılık suyla seyreltin. İşlemin süresi 10-15 dakikadır.

Elma Sirkesi Venöz duvarların tonunu arttırır, kan dolaşımını iyileştirir, şişliği giderir ve ağrıyı azaltır.

Etkilenen bölgelere sabah ve akşam duştan sonra elma sirkesi sürün.

Elma sirkesini kompres olarak kullanabilirsiniz. Gazlı bezi sıvı ile nemlendirin ve bacağınıza sabitleyin. Kalbinizin 15-20 cm yukarısında bir yastık üzerinde ayaklarınızla 1 saat uzanın.

Lahana Şişliği ve kızarıklığı giderir, ağrıyı hafifletir. Bir lahana yaprağı alın ve suyunu çıkarmak için bir oklava ile üzerine bastırın. Yaprağın bir tarafını bitkisel yağla yağlayın ve ağrılı bölgeye uygulayın. Kompresörü bir bandajla sabitleyin. Tüm gün veya gece boyunca bırakın.
Celandine Bacaklardaki şişkinlik, yorgunluk ve ağrıyı hafifletir. 1 yemek kaşığı demleyin. kırlangıçotu bir bardak kaynar suda. Et suyuna keten bir bez batırın. Bacaklarınızı sarın ve 1 saat bekletin. Prosedürü 7 gün boyunca uygulayın. Sonra, 10 günlük bir ara verin.
Çamaşır sabunu İltihabı giderir ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır. Varisli damarlar ile durumu kötüleştiren çatlakların ve yaraların iyileşmesini destekler. Bir kalıp çamaşır sabunu rendeleyin. 10 adet Aspirin tabletini ezin ve 250 ml votka ile doldurun. Sabun ekleyin. 2 gün ısrar et. Ürünü losyon olarak kullanın.
Bal Kan dolaşımını iyileştirir, kan damarlarının duvarlarını sıkılaştırır ve elastikiyetini artırır. Genel ve yerel bağışıklığı güçlendirir.

Aç karnına 1 çorba kaşığı alın. tatlım her gün.

Ayak banyoları balla yapılır. Bunu yapmak için 10 gr balı 5 litre ılık suda eritin. İşlemin süresi 20 dakikadır.

Pelin İltihabı hafifletir, kanı inceltir ve kan dolaşımını iyileştirir, ağrıyı azaltır. 2 yemek kaşığı dökün. bir bardak kefir ile kuru pelin. Karışımdaki doğal kumaşı doyurun. Etkilenen bölgeye bir kompres uygulayın, sabitleyin. 20-30 dakika bekletin.
Çiğ patates Venöz duvarları güçlendirir ve kan dolaşımını iyileştirir. Çiğ patatesleri ince ince rendeleyin. Bacaklarınıza yulaf ezmesi sürün ve bir bandajla sabitleyin. 5 saat açık bırakın.
Kalanchoe İltihabı hafifletir, rejenerasyon süreçlerini hızlandırır, şişkinliği ortadan kaldırır. Birkaç Kalanchoe yaprağını yıkayıp öğütün. 500 ml votka dökün. 7 gün ısrar et. Bacakların ağrılı bölgelerini bitmiş tentürle ovalayın.

Bacaklardaki varisli damarlar için merhem

Varis merhemleri, bir veya daha fazla damar görünür olduğunda kullanılır. Topikal ilaçlar hastalığı iyileştirmez, ancak yalnızca belirtilerin şiddetini azaltır. Damarınız şişmiş ve dışarı çıkmışsa, bir flep uzmanına görünün. Doktor, erken aşamalarda merhem ve jel kullanımını önerecektir, ancak hastalığı durdurmanın temeli, risk faktörlerinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması olacaktır.

Bacaklardaki varisli damarlar için merhemlerin listesi:

 • Heparin Merhem, sodyum heparin bazlı ucuz bir merhemdir. Antikoagülan, sadece kanı inceltmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı da azaltır.
 • Troxevasin- damar duvarlarının tonunu artırır, iltihap önleyici, ödem önleyici ve inceltici etkiye sahiptir. Kan pıhtılaşmasını önler.
 • Sülük özü içeren bir preparat.Merhem, kan dolaşımını iyileştirir, şişlik ve ağrıyı giderir, kan damarlarının duvarlarının tonunu artırır.

Bacaklardaki varisli damarlar için tabletler

Varisli damarların erken evrelerinde merhemlere ek olarak tabletler de kullanılır. Varis tedavisi için flebotonikler, antikoagülanlar, antioksidanlar, antiplatelet ajanlar kullanılır.

Varisli damarlar için tabletler:

 • Diosmin- kan damarlarının gerilmesini önler, venöz duvarların esnekliğini artırır, kan stazını azaltır ve kan dolaşımını normalleştirmeye yardımcı olur.
 • Dipiridamol- kandaki mikro dolaşımı iyileştirir, kan pıhtılarını önler.

Asla kendiniz bir ilaç seçmeyin. Bacaklarda varis tedavisi için tabletler, kullanım için çok sayıda kontrendikasyona sahiptir, bunlar sadece ilgili doktor tarafından reçete edilebilir.

Varis ağrısı nasıl giderilir? Bacaklarda ağrı için, analjezik ve antiinflamatuar etkileri olan ilaçlar kullanabilirsiniz - Diklofenak, İndometasin, Nimesulid, Ibuprofen, Parasetamol. Yorgunluğu gidermek için bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerine kaldırarak birkaç dakika uzanın ve altına bir yastık koyun.

Basınçlı giysiler

Varisli damarları tedavi ederken, özel kompresyon giysilerinin giyilmesi önemlidir. Çoraplar, dizler, çoraplar ve değişen derecelerde sıkıştırma ile taytlar damarlar üzerinde gerekli basıncı oluşturur, bu kas pompasının kanı yukarı itmesine yardımcı olur ve bacaklarda kan dolaşımını iyileştirir.

AYRICA SIKIŞTIRMA KETENİ VİNLERDEKİ YÜKÜ AZALTIR, GÜN SONUNDA BACAKLAR DAHA AZ YORAR, TERLEME OLMAZ.

Önce bir flebologa danışmadan kompresyon iç çamaşırını kendiniz seçmemelisiniz. Varisli damarların semptomlarını bulursanız, bir uzmanla iletişime geçin, doktor damarların durumunu inceleyecek ve bireysel özellikleri dikkate alarak sıkıştırma sınıfını ve ürün türünü seçecektir.

Sıkıştırma sınıfları:

 • Sınıf 1 - 23 mm Hg'den fazla olmayan sıkıştırma. Sanat. Varisli damarların erken aşamalarında reçete edilir.
 • 2. Derece - yaklaşık 33 mm Hg sıkıştırma. Sanat. Orta derecede varis ve tromboflebiti tedavi etmek için kullanılır.
 • Derece 3 - yaklaşık 45 mm Hg sıkıştırma. Sanat. Şiddetli venöz yetmezlik tedavisinde kullanılır.
 • 4. Sınıf - 50 mm Hg üzerinde sıkıştırmaSanat. Hastalığın ciddi aşamaları için reçete edilir.

Varisli damarlar için masaj

Masaj, erken evrelerde varis tedavisinin başka bir yöntemidir. Bununla birlikte, doğru tekniği takip etmeden prosedür daha da fazla zarara neden olabilir. Masaj, uzman bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Varisli damarlarla bacaklara masaj yapmak mümkün mü

Varisli damarlar için ayak masajı sadece hastalığın ilk aşamasında yapılabilir. Trofik ülserler, tromboflebit ve cilt hastalıkları için prosedürü uygulamak yasaktır. Yaygın kontrendikasyonlar arasında ateş, bulaşıcı hastalıklar ve iltihap bulunur. Varisli damarlar ile özellikle vakumlu kutularla selülit masajı yapmayın.

Varis tedavisi için lenfatik drenaj masajı yapılır. Kan dolaşımını ve lenf drenajını iyileştirir, şişkinlik, yorgunluk ve ağrıyı giderir.

LENF DRENAJ MASAJI İÇİN ÖNCE CİLDİ YAVAŞ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜN. BASINÇ KUVVETİNİ KADEMELİ OLARAK ARTIRARAK PÜRÜZSÜZ HAREKETLERLE KAVYARDAN PARLAYA GEÇİN

Hidromasajı alternatif su sıcaklıklarıyla da kullanabilirsiniz. Soğuk ve ılık suya maruz kalmak damar duvarlarının tonunu artırır ve kan dolaşımını iyileştirir.

Bacak damarlarının lazer tedavisi

Varisli damarların lazerle tedavi edilmesi prosedürüne lazer koagülasyonu denir. Bu, kanın aşağı doğru hareketinin önlendiği modern bir yöntemdir. Lazer, damar duvarlarının tonunu artırmanıza ve kan dolaşımını normalleştirmenize izin verir.

Tekniğin prensibi, bir lazerin damar ve kanın iç yüzeyindeki termal etkisine dayanmaktadır. Kanda buhar kabarcıkları oluşur. Buhar damar duvarı ile temas eder, ona zarar verir ve onu “yakar”. Ortaya çıkan trombüs, bağ dokusu ile değiştirilir ve geçit kapatılır.

Lazer pıhtılaşmasının kontrendikasyonları:

 • damar gövdesinde önemli genişleme;
 • müdahale alanında iltihaplanma odakları;
 • trombofili;
 • alt ekstremitelerin kronik iskemisi;
 • öncelikli tedavi gerektiren hastalıklar.

Bacaklardaki varisli damarları çıkarmak için ameliyat

Hastalık konservatif ve minimal invaziv tedavi ile tedavi edilebilir, ancak sadece ameliyatla tamamen ortadan kaldırılabilir.

Varisli damarları ortadan kaldırmaya yönelik ana cerrahi işlem flebektomidir. Uygulaması sırasında hasarlı damarlar çıkarılır, bu da derin damarlardaki kan dolaşımını normalleştirmeye izin verir.

Yürütme endikasyonları:

 • geniş varisli damarlar;
 • genişlemiş safenöz damarlar;
 • kan çıkışının ihlali;
 • trofik ülserler;
 • tromboflebit.

Kontrendikasyonlar:

 • varisli damarların geç aşaması;
 • kalp iskemisi;
 • şiddetli bulaşıcı hastalıklar;
 • gebeliğin ikinci yarısı;
 • yaşlılık.

Bacaktaki bir damarın çıkarılmasından sonra rehabilitasyon

İşlem süresi - 1-2 saat. Uygulanmasından sonra ilk kez hasta doktorların gözetimindedir. Birkaç saat sonra bacaklarını hareket ettirmesine izin verilir. Dikişler 10 gün sonra alınır.

Postoperatif dönemde hastaya kompresyon çorapları giymesi ve özel egzersizler yapması önerilmektedir. Rehabilitasyon döneminde, kan dolaşımını sağlayacak ancak damarlar üzerinde güçlü bir yüke neden olmayacak normal fiziksel aktiviteye alışmanız önemlidir.

Bacaklardaki varisli damarların önlenmesi

Önleme, varis tedavisinde önemli bir rol oynar. Genetik bir yatkınlık ve diğer risk faktörleri varsa, ayrıca lazer tedavisi ve flebektomi sonrası hastalığın nüksetmesini önlemek için belirli kurallara uymak özellikle önemlidir.

Varisli damarların önlenmesi için iş günü sonunda venöz duvarın tonunu artıran, kan dolaşımını iyileştiren ve bacaklarda şişlik ve yorgunluğu gideren halk ilaçları ve topikal ilaçlar kullanabilirsiniz. Tüm bu araçları makalede anlattık.

Yaşam Tarzı, Jimnastik ve Diyet

Varisli damarların gelişmesini önlemek için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz. Sadece alkol ve sigarayı değil, aynı zamanda aşırı yemeyi de içeren kötü alışkanlıklardan vazgeçin. Obezite, varisli damarlar için risk faktörlerinden biridir.

Diyetinizi dengeleyin, yağlı, kızarmış, tuzlu ve aşırı baharatlı yiyecekleri ortadan kaldırın. Diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze ekleyin.

Varisli damarların gelişimini engellemek istiyorsanız, jimnastiği ve hafif egzersizi unutmayın. Alt ekstremitelerde kanı dağıtmak için jimnastik bacakları kullanmalıdır. Varisli damarların önlenmesi için mükemmel bir egzersiz bisiklettir.

Rahat ayakkabılar giyin. Hastalığa yatkınlığınız varsa, bir flep uzmanıyla iletişime geçin. Doktor, kompresyon giysilerini seçmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında varisli damarların önlenmesi

Hamile kadınlar, varis geliştirme riski daha yüksektir. Çocuk sahibi olma döneminde hastalığın gelişmesini önlemek için, basit önleme kurallarına uyun:

 • Varis çorabı veya çorap giyin.
 • Bacaklarınızdaki dolaşımı iyileştirmek için egzersiz yapın.
 • Uzun süre aynı pozisyonda durmayın veya oturmayın.
 • Rahat ayakkabılar ve giysiler giyin.
 • Sol tarafınızda uyuyun, bu pozisyon, alt ekstremitelerden kan çıkışından sorumlu olan sağ taraftaki damarı sıkıştırmamanıza izin verecektir.
 • Bacak bacak üstüne atma.
 • Doğru yiyin.
 • Temiz havada yürüyüşe çıkın.

Varisli damarlar tedavi edilmezse ne olur

Varisli damarlar, tedavi edilmezse tehlikeli komplikasyonlara neden olan ciddi bir hastalıktır, örneğin:

 • tromboflebit;
 • bir trombüsün ayrılması ve damar lümeninin tıkanması;
 • pulmoner emboli;
 • trofik ülserler;
 • vücudun çeşitli yerlerinde şişme;
 • dermatit;
 • lezyon bölgesinde deri altı yağının
 • kalınlaşması.

Hatırlamanız Gerekenler

 1. Varisli damarlar, damar duvarının tonundaki azalmadan kaynaklanan varisli damarlardır.
 2. Varisli damarların ilk aşamalarında merhemler, tabletler ve halk ilaçları kullanabilirsiniz. Hastalık ancak ameliyatla tamamen tedavi edilebilir.
 3. Varisli damar semptomları yaşıyorsanız, bir flep uzmanına danışın. Doğru tedaviyi bulacaktır.

Varisli damarlar, venöz damarların gerildiği veya uzadığı kronik bir hastalıktır. Varisli damarlar sadece bacak damarlarında oluşmaz (ancak bu en yaygın şeklidir), diğer iç organların kan damarlarında da gelişebilir. Her türlü varisli damarlar ile evde tedavi yöntemleri çok benzerdir.

Hastalığın teşhisi bir flebolog veya vasküler cerrah tarafından yapılır, ayrıca belirli bir durumda hastalığın nasıl tedavi edileceğini de belirler. Patolojinin tedavisi iki yönteme dayanmaktadır: evde yapılan varisli damarların konservatif tedavisi ve cerrahi.

Phlebeurysm

Varisli damarlarVenöz patolojinin gelişme derecesine bağlı olarak, evde varis tedavisi şu şekilde olabilir:

 • Ana tedavi sadece hastalığın erken aşamalarındadır. Ayaklarda küçük bir şişlik olduğunda veya bacaklarda bir damar paterni belirdiğinde tıbbi yardım istemek hastalığı evde tedavi edebilir.
 • Yardımcı tedavi - hastalığın ileri aşamalarında, gelişmiş patolojinin özel terapi gerektirdiği durumlarda ve kan çıkışını iyileştirmeyi amaçlayan ev egzersizleri ana tedaviye gerekli bir katkıdır.
 • Cerrahi sonrası önleyici tedbir, patolojinin daha da gelişmesini önler.

Varisli damarların kalbinde, venöz damarların duvarının bağ dokusunun zayıflığı vardır, bu nedenle hastalığın konservatif tedavisi öncelikle bu duvarı güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Tedaviye yönelik bu yaklaşım temeldir ve herhangi bir konumdaki varisli damarları tedavi etmenize izin verir: iç organların hem bacaklarında hem de damarlarında.

Ayrıca, bacaklardaki varisli damarların evde tedavisi bir dizi ek önlem gerektirir:

İlaç almak Vasküler duvarı güçlendirmek
Vitamin takviyeleri almak
Diyet değişikliği
Harici ilaçların kullanımı
Damar Jimnastiği İyileştirilmiş venöz kan akışı
Basınçlı giysiler giymek
Kan Çıkışı için Egzersiz
Bacakları kaldırarak uyuyun
İş Akışı Optimizasyonu Bacakların venöz damarları üzerindeki yükü azaltmak
Kilo Kaybı
Özel fiziksel egzersizler Baldır kaslarını güçlendirme
Yaşam tarzı değişiklikleri

Damar duvarını güçlendirmeyi amaçlayan etkinlikler

Damarların damar duvarının geçirgenliğini artırmayı, tonunu ve elastikiyetini artırmayı amaçlayan bu yöntemler, bacak damarları dahil varisli damarlar için ana tedavi alanlarıdır.

Şunları içerir:

 1. Diosmin, troxerutin, escin gibi ilaçlarla tedavi. Varisli damarları bu ilaçlarla tedavi etmek, sadece ilacı seçecek ve hastaneye yatış sıklığını ve süresini belirleyecek bir doktorun önerdiği şekilde gereklidir.
 2. Geleneksel ilaç tarifleri ile tedavi.
 3. Vitamin preparatları almak - vitaminlerin damar duvarının geçirgenliği üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır: rutin (vitamin P) ve askorbik asit. Bu nedenle, bu iki vitaminin bir kombinasyonu hastalığın önlenmesi ve tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır.
 4. Merhem ve jel uygulaması.

Halk Tarifleri

Varisli damarlar halk ilaçları kullanılarak evde nasıl tedavi edilir:

At kestanesi çiçeklerinin alkollü tentürü
At kestanesi çiçeklerinin alkollü tentürü 50 g çiçek alın, % 50 konsantrasyonda 500 ml etil alkol ile doldurun. Karışımı iki hafta boyunca demleyin, her gün çalkalayın, ardından süzün. 30 gün boyunca yemeklerden önce günde 3 defa 30-40 damla alın.
Isırgan yapraklarının infüzyonu 2 yemek kaşığı kuru ısırgan otu alın, 200 ml kaynar su dökün, 1 saat bekletin. İnfüzyonu süzün, günde 3 defa 60 ml alın. Tedavi süresi 30 gün, ara - 15 gün, iki kez tekrarlayın.
Şerbetçi otu külahlarının infüzyonu 200 ml sıcak suyu iki yemek kaşığı kurutulmuş külahın üzerine dökün, 10 dakika pişirin, süzün. Günde 2-3 kez 200 ml infüzyon alın. Uyuşukluğa neden olduğunu unutmayın.
Elma sirkesi solüsyonu 200 ml suya 10 ml elma sirkesi ekleyin, bu içeceği sabah ve akşam alın. Reçete, gastrointestinal ülseri olan kişiler için kontrendikedir.

Çalıştırarak varisli damarlardan kurtulma

Birinci ve ikinci aşamalarda varisli damarlar ile koşmak mümkündür. Aynı zamanda, koşu ve yarış yürüyüşü tercih edilerek, bacaklarda önemli yüklerden kaçınılması önerilir. Tromboz varlığında ve ayrıca hastalığın sonraki aşamalarında jogging yapılması önerilmez.

Sadece hastalığın başlangıcında, damarların henüz gerilmediği zamanlarda koşarak varislerden kurtulmak mümkündür. Bu aşamada, hastalığın klinik semptomları yoktur. Bu nedenle, hasta derslere başlama ihtiyacını bilmez. Varis teşhisi konulduğu anda jogging artık patolojiyi tamamen iyileştirememektedir.

Bir flep uzmanı ne zaman görünmeli?

Varisli damarlar için bir doktora görünmek mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Bu zamana kadar hastalık ne kadar ilerlemişse, hastanın tamamen iyileşme olasılığı o kadar azdır. İdeal olarak, bir kişi ilk belirtileri tespit ettiği anda kliniği ziyaret ederse: bacaklarda ağırlık, uzun süre ayakta dururken uçan ağrılar, şişlik.

Beslenme, varisli damarlar için diyet

Varisli damarlarda diyet, hastanın durumunu stabilize etmede ve damar tonusunu geri kazanmada önemli bir rol oynar.

Yemeniz önerilir:

 • deniz ürünleri (midye, karides, mürekkep balığı);
 • C vitamini yönünden zengin
 • meyveler (kivi, siyah frenk üzümü, turunçgil);
 • kan inceltici besinler (sarımsak, limon, soğan, kiraz).

Diyet kısıtlamaları genel koruyucu diyetle tutarlıdır. Alkollü içecekler, aşırı tuzlu, baharatlı, ekşi ve tahriş edici özelliği olan diğer yiyeceklerin alınması yasaktır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği olan çok miktarda kahve, çay ve diğer içecekleri tüketmeyin.

Önleyici tedbirler

VRV'nin profilaksisi, hareketsiz bir yaşam tarzının reddedilmesine ve bacaklardaki statik yüklere dayanır. Her gün kısa bir koşu yapmanız veya birkaç kilometre yürümeniz önerilir. Çalışma günü boyunca bacak jimnastiğine adanmış kısa molalar vermelisiniz. Ayrıca bir önceki bölümde anlatılan yiyecekleri yemeli ve gerekirse kompresyon külotlu çorapları giymelisiniz. Orta derecede basınç, yüzeysel damarlardaki kan akışını iyileştirir.

Önleyici tedbirler

Görünen güvenliğe rağmen, varisli damarlar, belirli koşullar altında insan yaşamı için tehdit oluşturan bir hastalıktır. Bu, özellikle vasküler duvarın inceldiği ve bütünlüğünün çok kolay bozulduğu patolojinin gelişiminin sonraki aşamaları için geçerlidir. Bu nedenle, halk tarifleri kullanılarak yapılan tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır. Hatalardan ve yanlış tedavi yöntemlerinin kullanılmasından kaçınmak için, başlamadan önce bir doktora danışmak gerekir.