Bacaklardaki varisli damarları tedavi etmenin yolları

Bacaklardaki varis tedavisi çeşitli şekillerde yapılabilir, bu nedenle bazı durumlarda evde hastalıkla baş etmek mümkündür. Hepsi hastalığın gelişme derecesine bağlıdır. Varisli damarlar, hastalığın sadece dışsal bir belirtisi değil, aynı zamanda hastanın katlanması gereken bir ağrı sendromudur.

ile ilişkili hastalık nedir

Varisli damarlara ne sebep olur? Artmış venöz basınç olduğunda hastalık kendini hissettirir. Varisli damarlar sadece bacaklarda bulunmaz. Hastalık mideyi, yemek borusunu, küçük pelvisin damarlarını vb. Etkileyebilir. Bununla birlikte, hastalarda en sık alt ekstremitelerde varisler görülür.

Varisli damarların en yaygın nedenleri:

 • kalıtsal faktör;
 • venöz basınçta artış;
 • cinsiyet.
varis oluşumu

Aileden bir kişi hastalığı yakın akrabalarında geçirmişse risk altındadır. Adil cinsiyetteki varisli damarlar, hamileliği ve hormonal ilaçların kullanımını provoke edebilir. Bacaklardaki varisli damarların nedenleri hareketsiz yaşam tarzı, düşük fiziksel aktivite, vücut dik pozisyondayken statik stres ile ilişkilidir. Aşırı vücut ağırlığı, obezite varlığında alt ekstremitelerin varisli damarları oluşabilir.

Bu faktörler varisli damarlara, venöz kapakçıkların normal işleyişinin bozulmasına bağlı olarak artan venöz basınca neden olur. Patolojik değişiklikler nedeniyle varisli damarlar anormal kan akışları oluşturur. Tıpta reflü olarak adlandırılırlar. Hastanın patolojik bir ters venöz kan akışı vardır, derin damarlardan yüzeysel olanlara akış yönü. Bacaklardaki varisli damarların bu tür sonuçları, hastalığın ilerlemesine neden oldukları için tehlikelidir. Tüm venöz sistem üzerindeki basınçta bir artış var.

Kan akışı doğru olduğunda, alt ekstremite damarlarından aşağıdan yukarıya doğru akar. Bu, çeşitli mekanizmalarla sağlanabilir. Bu, hareketlerin yürütülmesi sırasında bacaktaki kas dokusunun kasılması, damarlarda ters kan akışını engelleyen kapakçıkların varlığı, arterlerden kan basıncı olabilir.

kan damarları

Valfler işini bıraktığında, venöz kan akışıyla ilişkili negatif değişiklikler meydana gelir. Bundan dolayı damarların aşırı gerilmesi gözlenir. Kan akışının kaotik bir düzeni vardır; bacak damarlarında kan durur. Bu özellikle safen damarlar için geçerlidir. İçlerinde basınç çok yükselir, bu nedenle damar duvarları incelir, genişler.

Alt ekstremitelerin varisli damarları genellikle uzun süre ayakta duran kişilerde teşhis edilir.

Kadınların bacaklarındaki varislere bazen vücuttaki olumsuz hormonal değişiklikler neden olur. Gebe kadınlarda, gebelik sırasında, karın boşluğunun damarları üzerindeki uterusun basıncında kademeli bir artış vardır. Bu nedenle kan çıkışında güçlük yaşanır.

Alt ekstremitelerde varisli damarlar sıklıkla yaşlılarda görülür. Bir kişi ağır nesneleri kaldırdığında, öksürdüğünde, kronik kabızlık nedeniyle işkence görür, venöz kapakçıkların işleyişindeki rahatsızlıkların neden olduğu bacakların varisli damarları, karın içi basıncındaki artış nedeniyle oluşur.

Önemli Bilgiler

Alt ekstremitelerdeki varisli damarların ana semptomları:

 • damarları kalınlaşır;
 • koyu mavi, mor bir renk tonu, kıvrılma;
 • ayak bileklerinde ve bacaklarda düzensiz kahverengimsi pigmentasyon görülür;
 • varisli trombüs oluşumu
 • kişi özellikle ayak çok kaldırıldığında bacaklarında şiddetli ağrı hisseder;
 • konvülsiyonlar ara sıra meydana gelir;
 • ülseratif kusurlar bacak derisinde görülebilir, eklem bölgesinde de meydana gelebilir.

Bacaklardaki varisli damarlar neden tehlikelidir? Bu hastalık çeşitli komplikasyonlarla ilişkilendirilebilir: ciltte ülserler, egzama, alt ekstremite yaralanmalarıyla ortaya çıkan yüksek şiddette venöz kanama. Hastalar hastalığı tedavi etmezse veya yanlış yaparsa tromboflebit geliştirirler. Bu, damarın ayrı bir bölümünün kan pıhtısı oluşumu ile iltihaplanmasıdır. Bacaklardaki varisli damarların sonuçları çok ciddidir.

Bu nedenle, varisli damarların ilk belirtileri fark edilir edilmez derhal bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Bir flebologla (venöz hastalıklarla savaşan bir uzman) randevuya gitmelisiniz. Alt ekstremitelerdeki varisli damarların tedavisi, gelişimin erken bir aşamasında başlanırsa en başarılıdır. Hastalığın tedavisi daha kolaydır ve komplikasyon riski azalır. Flebologa yolculuk ertelenemez.

Başlangıçta, teşhis sürecinde doktor bir ilk muayene yapar. Ayrıca belirli bir tür araçsal araştırma atar. Çoğu durumda, doğru teşhis için Doppler ultrason gereklidir. Varisli damarları tedavi etmek için doğru yöntemleri seçmek için, bazen kan dolaşımına özel maddeler enjekte edilir, ardından damarlardan dağılımlarının bir çalışması yapılır.

Hastalığın gelişme aşamaları

varisli damarlar nasıl gelişir

Uluslararası bilim topluluğu, VBNK'nin sistematizasyonunu belirlemiştir. Ona göre 6 adet olan varisli damarların evrelerini ayırt etmek mümkündür. Kişi bacaklarına dikkat etmediğinde, onlara bakmadığında, bacaktaki damarları iyileştirmediğinde, önleyici tedbirler almadığında, dış yan etkilere maruz bıraktığında, kısa sürede yüksek olasılık vardır. Hastanın tüm aşamalarla karşılaşacağı ve ameliyat masasına geleceği süre.

Sınıflandırma, sıfır aşamasını tanımlar. Hastalara alt ekstremitelerin varisli damarlarında bulunan semptomlar teşhis edilir. Bunların arasında:

 • şişkinlik;
 • ağrı, bacaklarda ağırlık;
 • Uyku sırasında ortaya çıkan
 • krampları.

Dış belirtilere ve araştırma sonuçlarına göre hastalık tespit edilemez.

Alt ekstremitelerdeki varisli damarların 1. aşamasında, damarların veya damar ağının yıldızlarını gözlemleyebilirsiniz. Zaten belirtilen hastalık belirtilerinin tezahürü mümkündür.

Varisli damarların belirtileri sonraki aşamada daha belirgin hale gelir. Bir kişi bağımsız olarak damarların genişlediğini görebilir, mavimsi bir renk tonu olan nodüller vardır. Kadın temsilci gündüzleri yüksek topuklu ayakkabı giyerse veya ofiste uzun süre bilgisayar başında oturursa bedenlerini büyütebilirler. Bu aşamada zaten kan pıhtılaşması riski vardır.

Bir sonraki adımda, yukarıda açıklanan semptomlar düzenli ödem görünümü ile pekiştirilir. İş gününün sonunda çok net bir şekilde görülebilir. Sabah şişkinlik kaybolabilir ve akşamları uzun süreli stresten sonra tekrar ortaya çıkabilir.

varisli damarların belirtileri

Sınıflandırmanın sağladığı 4. aşama, alt ekstremitelerdeki trofik dönüşümlerle ilişkilidir. Yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Aşırı pigment birikimi olduğu için cilt rengi anormal hale gelir. Renk koyu kahverengiden siyaha kadar değişebilir.

Bir enflamatuar süreç geliştirme olasılığı çok yüksektir. Bunlar hem küçük kızarıklık hem de yoğun ağlayan lezyonlar olabilir. Bir süre sonra ciltte atrofi görülür. Bu fenomen, ciltte beyaz, hafif çukur alanların görünebilmesinden kaynaklanmaktadır. Tüm bu sapmalar trofik ülser oluşumuna yol açar.

5. aşama, daha önce bahsedilen tüm semptomların varlığı ve iyileşmiş bir trofik ülser ile ilişkilidir. 6. aşamada alt ekstremitelerin varisli damarlarının semptomları, iyileşmeyen aktif bir trofik ülserin varlığında oluşur.

Bacaklardaki varisli damarları ortadan kaldırmak için etkili önlemler

Bacakların varisli damarları zamanında teşhis edilirse temel tedavi uygulanır. Terapötik kurs sırasında, venöz duvarların tonlanmasını ve güçlendirilmesini sağlayan özel flebotropik ilaçlar kullanılır. İlaçlar, tabletler şeklinde dahili uygulama için ve jeller, merhemler şeklinde harici kullanım için kullanılır. Varisli damarlar ihmal edilirse, sadece bu tür yöntemlerden vazgeçilemez.

varis tedavisinde etkili yöntemler

Daha şiddetli aşamalarda bacaklardaki varis nasıl kaldırılır? Bacaklardaki varisli damarları etkili ve acısız bir şekilde tedavi etmenizi sağlayan çeşitli prosedürler, yöntemler ve yöntemler vardır. Örneğin damarlar kapatılabilir, yapıştırılabilir veya tamamen çıkarılabilir. Ayrıca küçük kapları birbirine yapıştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda alt ekstremitelerin varisli damarları için oldukça etkili bir tedavidir.

Bacaklarda varisli damarlar gelişirse, bu şekilde tedavi yıldız işaretlerini ortadan kaldırabilir. Bunu yapmak için, damarların duvarlarını yapıştırmaya yardımcı olan damarlara özel bir madde enjekte edilir. Bir süre sonra bir kordon oluşur, yapıştırılmış damar çözülür. Bacaklardaki varisli damarlar için açıklanan prosedür anestezi olmadan gerçekleştirilir, tamamlanması 5 ila 15 dakika sürer.

Varisli damarlar nasıl tedavi edilir? Lazer pıhtılaşması kurtarmaya geliyor. Büyük gemilerin sızdırmazlığını arttırır. Manipülasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlemden sonra hasarlı damar emilir.

Bacaklardaki varisli damarların listelenen yöntemlerden herhangi biri ile tedavisinden sonra vücuda özenle bakmalısınız. Ağırlıkları kaldıramazsınız, yüksek topuklu ayakkabılar giyemezsiniz. Bacaklarda varis tedavisinin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için özel kompresyon çorapları giymelisiniz. Bir doktor tarafından atanır, 1. veya 2. sınıfa ait olabilir.

Varisli damarlar ile nasıl baş edilir? Ağır vakalarda cerrahi bir operasyon yapılır. Bu sırada genişlemiş damarlar çıkarılır. Aşama 6'nın alt ekstremitelerinin varisli damarları ile ilgili doktor, komplikasyonların tedavisini reçete eder.

Alt ekstremitelerdeki varisli damarların karmaşık tedavisi özel terapötik egzersizlerden oluşur. Bu tür beden eğitimi stresi azaltmanıza izin verir, kan damarları üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

İsteğe bağlı

Herhangi bir önlem almazsanız bacaklardaki varisli damarların semptomları kendiliğinden geçmez. İlk önce, bu tür oluşumların gerçek nedenini teşhis etmeniz ve belirlemeniz gerekir.

Alt ekstremitelerin varisli damarları teşhis edilirse, rahatsızlığı ve ağrıyı tek başına azaltmak için hastalığın semptomları daha az belirgin hale getirilebilir.

Bacaklardaki varisli damarlar nasıl tedavi edilir? Periyodik olarak hareket halinde olmak, vücudun pozisyonunu değiştirmek önemlidir. Hasta egzersiz yapmazsa damarlarda kan durur ve kan basıncı yükselir. Bu nedenle su ayaklarda, bacaklarda, ayak bileklerinde toplanarak ağrı belirgin hale gelir.

Diz altı ve tayt, bacaklarınızdaki varisli damarlarla savaşmanıza izin verir. Dokularda sıvı kalmasına izin vermezler. Hasta oturur pozisyonda uyumamalıdır.

tıbbi merhemler

Bacaklardaki varisli damarlar bazen halk ilaçları ile tedavi edilir. İşlemde çeşitli merhemler ve jeller kullanılır. Bu tür ilaçların rahatsızlığı tamamen ortadan kaldıramadıkları, ancak iltihabı hafifletmeye, trofizmi iyileştirmeye yardımcı oldukları unutulmamalıdır. Tromboflebit, trofik ülserler için reçete edilirken, terapi sürecinin süresini kesinlikle gözlemlemek gerekir.

Alt ekstremitelerin varisli damarları, şifalı otlar kullanılarak erken aşamalarda baskılanır. Ancak zarar vermemeye çok dikkat etmelisiniz. Hasta birçok bitkiye alerjisi var, bireysel hoşgörüsüzlük var.

Herkes kendi sağlığına dikkat etmeli, istirahatle yük değiştirmeli, aktif bir yaşam tarzı sürmeli ve doğru beslenmelidir. Rahatsızlık kendini hissettirdiyse, hoş olmayan sonuçlarla yüzleşmemek için en baştan ortadan kaldırılmaya başlanmalıdır. Asla kendi kendine ilaç almamalısın, çünkü hastalığın nedenlerini profesyonel olarak belirlemeli ve doğru teşhis etmelisin. Ancak bundan sonra tıbbi işlemlere başlayabilirsiniz.