Bacaklardaki varisli damarlar için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Bacaklardaki varisli damarlar için kontrendikasyonlara uyum sağlığa giden yoldur. Hasta yaşam tarzını tamamen değiştirmek zorunda kalacak çünküaksi takdirde hastalık ilerlemeye devam edecek ve bu da ciddi komplikasyonlara yol açacaktır. Her aktivite varis semptomlarının artmasına yol açmaz. Örneğin yürümek çok faydalıdır çünküuzuvlardan doğal kan çıkışını destekler.

Belli bir derecedeki varisli damarlar ile ne yapılmamalıdır

Katılan hekim, hastaya belirli derecedeki varislerle nelerin yapılamayacağını ve neler yapılabileceğini söylemekle yükümlüdür.

Hastalığın ilk belirtileriyle birlikte insanların ayaklarını soğuk su ile leğenlerde tutmayı, bazı yabani otlardan losyon yapmayı tercih etmeleri, ancak hastaneye muayene için gelmemeleri dikkat çekicidir. Bunu yapma.

Hastalığın ilk belirtilerinde, bir terapistle randevu almalısınız. Muayeneden sonra sizi bir flep uzmanına yönlendirecektir.

İlk aşama

Hastalığın gelişiminin bu aşamasında belirli bir kontrendikasyon yoktur. Varisli damarlar ile spor yapmaya devam edebilir, temiz havada uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Ancak rahatsız edici kıyafet ve ayakkabılardan vazgeçmeniz gerekecek. Bir flep uzmanını ziyaret ettiğinizden emin olun. İlaçlar için bir reçete yazacak ve tıbbi çamaşırların sıkıştırma derecesini seçmenize yardımcı olacaktır.

Aşamalı varisli damarlar

bacaklarda varisli damarlar

İlk aşamadaki varisli damarlar ile yapılamayacak her şeyin ilerleyici bir hastalıkta bile yapılması kesinlikle yasaktır. Mevcut kısıtlamalara ek olarak beslenme önerileri de eklenir.

Hastanın diyetini tamamen gözden geçirmesi gerekecektir. Hasta fazla kiloluysa, zorunlu diyete alınır.

Varisli damarlar için organ nakli, ana damarlar etkilenmemişse veya hastanın hayatı için tehlike çok yüksekse yapılabilir.

Bacaklarınız çok ağrıyorsa

Şiddetli ağrının eşlik ettiği varisli damarlar için kontrendikasyonlar arasında sert egzersiz yapmayı reddetme yer alır. Soğuk banyolar rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olacaktır. Sabah ve akşam yapılabilir. Alt ekstremitelerin varisli damarları için fizyoterapi ilk aşamada faydalı olacaktır, ancak aktif olarak ilerleyen bir hastalıkla kontrendikasyonlar listesine dahil edilmiştir.

Doktorlar özel bir ayak yastığı satın almanızı önerir. Bir gece uykusu sırasında kullanılabilir. Bacaklarınızı kaldırarak, uzuvlarınızdan kalbinize kan akışını kolaylaştırabilirsiniz. Bir flep uzmanı, ağrı sendromu çok şiddetliyse anti-enflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Ancak durum düzeldiğinde terk edilmeleri gerekir çünkükaraciğere çok fazla baskı yaparlar.

Damar patlarsa

bir damar patlarsa

Her şey hangi geminin hasar gördüğüne bağlıdır.

Küçük bir çelenk patlarsa, hasta örümcek damarı ile kurtulur, ancak büyük bir damar hasar görürse, cilt yüzeyinde kendi başına çok kötü olan büyük bir hematom görünecektir.

Bu durumda varisli damarlar için presoterapi imkansızdır. Damarın hasarlı bölgesine bir buz torbası takmanız ve ağrı geçtikten sonra doktorun ofisine gitmeniz gerekir.

Ayaklarınız kaşınıyor ve şişmişse

Bacaklar ve ödem varisli bacakların ilk belirtileridir. Kan akışının zaten bozulduğunu, dokuların daha az beslendiğini gösteriyorlar.

Bu durumda, vücuttan fazla sıvının salınmasını teşvik eden diüretiklerin ve diğer ilaçların kullanılması kesinlikle yasaktır. Hasta varisli damarlar veya nemlendiriciler için özel soğutma jelleri kullanabilir.

Tabii ki, bu semptomları tespit ettikten sonra, kişi bir doktordan randevu almalıdır.

Bacaklarınız uyuşursa

ayakların uyuşursa

Bazı büyükanneler, bu belirti varisli damarlarda ortaya çıktığında ayak ısıtıcısı kullanılmasını tavsiye eder. Kendi durumunuzu kötüleştirmek istemiyorsanız, bunu yapmak kesinlikle imkansızdır. Uzuvlardaki uyuşukluğun damara sıkışmış bir kan pıhtısından kaynaklanması mümkündür.

Damarın genişlemesine neden olarak hasta, potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bir durum olan kan pıhtısının kırılmasına neden olabilir. Varisli damarlar için manyetoterapi tedavisi, hastaları bacak uyuşukluğundan kurtarabilir, çünkükan akışını artırmaya yardımcı olur, ancak ilerleyen bir hastalıkta kontrendikedir.

Varisli damarlar için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Varisli damarlarda, bacaklarınızı uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz bırakmamalısınız. Bacaklar üzerindeki aktif mekanik hareket de olumsuz bir etkiye neden olacaktır. Cilde ve kan damarlarına zarar vermeyen soğuk sargı, hafif masaj ve diğer işlemlerin yapılmasına izin verir.

Dövme

Varisli damarlar için dövme yaptırmak mümkün mü? Evet, kol ya da kürek kemiği üzerine bir yere yerleştirilecekse, örn. hastalığa duyarlı olmayan bir alanda. Bazı kadınlar, çıkıntılı damarları kapatmak için varisli damarlar için dövme yaptırmanın mümkün olup olmadığı sorusuyla salonlara yöneliyor. Normal bir usta, bu tür müşterileri bir flep uzmanına yönlendirecektir.

Varisli damarlar için dövme yaptırmadan önce hasta bir doktora danışmalıdır. Arzusu estetikten geliyorsa, yaniHasarlı damarları kapatmak istiyorsa, lazer veya sklerozanla çıkarmak daha kolay. Hasta sadece bacak üzerinde belirli bir modele sahip olmak istiyorsa, o zaman yine de önce tüm riskleri tartması gerekir.

Varisli damarlar ile dövme yaptırmanın ciddi komplikasyonlara neden olma olasılığı% 90'dır.

Sıkıştırır

Sıkıştırmalar, varisli damarlar için mükemmel bir çare olarak kabul edilir. Bu ifade kısmen doğrudur. Onların yardımı ile ödem ve hastalığın diğer dış belirtilerinden kurtulabilirsiniz. Ancak trofik ülserler, alerjik döküntüler için kompres uygulamak kesinlikle yasaktır. İçerdikleri doğal maddeler tahrişi artıracaktır.

Farklı tüy alma türleri

Fazla bacak kıllarının alınması çoğunlukla kadınlarda görülen bir sorundur. Varisli damarlar için standart epilasyon yöntemleri kontrendikedir. Fazla kılları cımbız, sıcak ağda veya şeker ezmesi ile çekmek hastalığı daha da kötüleştirecektir. Kadınlar bacaklarındaki fazla kıllardan aşağıdaki yöntemlerle kurtulabilirler:

 • lazer epilasyon;
 • özel kimyasal kremlerle
 • ;
 • klasik tıraş;
 • elektroliz (hastalık erken aşamadaysa).

Diğer saç çıkarma yöntemleri komplikasyonlara neden olur. Kadınlar da topuklu ayakkabılarla yürümekten vazgeçmek zorunda kalacaklar.

Kontrastlı duş ve hidromasaj

kontrast duş ve hidromasaj

Kontrastlı duş, varisli damarlar için en yararlı prosedürlerden biri olarak kabul edilir. Damar duvarlarının doğal tahrişini teşvik eder. Kontrastlı duş sayesinde hastalarda kollajen üretimi normalleşir, damarların yoğunluğu artar. Hidromasaj, ilk varisli damarları tedavi etmek için kullanılabilir.

Sarmalar

Kadınlarda varisli damarlar için kontrendikasyonlar arasında sıcak sargılar bulunur. Genel olarak, bacakları ve kan damarlarını ısıtmayı içeren tüm prosedürler varisli damarlar ile hariç tutulmalıdır.

Vücut ısısındaki bir artış, damarların durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Soğuk sargılar, tam tersine varisli damarların başlangıç ​​aşamasında faydalıdır.

Onlar için cildi soğutan mentol veya diğer bileşenlerin kullanılması tavsiye edilir.

Kürtaj

Doktorlar varisli damarlar için OK almanın mümkün olup olmadığı sorusuna genellikle olumsuz cevap verirler. Ancak aktif bir cinsel yaşam ve çocuk sahibi olma isteksizliği ile östrojenik kontraseptif kullanımı en uygun seçenektir çünkü

varisli damarlar için kürtaj

Varisli damarlar için kürtaj, bir kadının hayatı için tehdit oluşturmaktadır. Hastanın pelvik ven lezyonları varsa, bu prosedürü uygulamak özellikle tehlikelidir. Hastalığın bu formu ile, kadınlar normal olarak çocuk taşımayı nadiren başarırlar.

Kendiliğinden düşük yaşama olasılıkları daha yüksektir.

Laparoskopi

Doktorlar varisli damarlar için laparoskopi yapmanın mümkün olup olmadığı sorusuna kesin olarak cevap veremezler.

Hastalıktan sadece bacakların deriye yakın damarları etkilenmişse, cerrahi müdahalenin kendisi vücut için herhangi bir sorun yaratmaz.

Ama büyük gemiler hasar görürse tehlikeli olabilir. Öte yandan, laparoskopi genellikle pelvik varisli damarları teşhis etmek için kullanılır.

Çamur terapisi

Bu prosedür, hastalığın ilk aşamasında vasküler tonunun geri kazanılmasına yardımcı olur. Vücutta trofik ülserler varsa veya cilt hasar görmüşse çamur tedavisi yapılmamalıdır. Bu tedavi ilerleyici varisli damarlarda kontrendikedir, çünküHerhangi bir ek bileşen içermeyen kir, cildi büyük ölçüde kurutur ve bu, kan damarlarıyla ilgili sorunlar için çok zararlıdır.

Banyo ve sauna

Ovma, varisli damarlar için kullanılabilir, ancak cilde ciddi şekilde zarar vermeyecek küçük parçacıklar içermelidir.

Bu kozmetik ürünler, ahududu çekirdeği veya öğütülmüş pirinç parçacıkları temelinde yapılır. Sauna ve hamam, varis teşhisi konmuş hastalar için kategorik olarak kontrendikedir.

Yine, her şey ısı ile ilgili. Gözeneklerin açılmasını destekler, ancak aynı zamanda kan damarlarının durumuna da büyük zarar verir.

Yükselen ayaklar

Bacaklarınızda varisli damarlarla bacaklarınızı ısıtmanız kesinlikle imkansızdır. Soğuk algınlığınız olsa ve büyükanneniz hardallı sıcak bir banyonun hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olacağında ısrar etse bile, uzuvlarınızı ısıtmamalısınız.

Bacaklar ısındığında damarlar çok genişler. zaten artan bir çapa sahipler, bu da damarların genel durumunda bir bozulmaya yol açar.

Varisli hastalar 50 santigrat dereceyi geçmeyen su sıcaklığı ile tedavi edici banyolar yapabilirler.

Tan

varisli güneş yanığı

Varisli damarlar için solaryuma gidemezsiniz. Bacakların varisli damarları ile güneşlenmenin mümkün olup olmadığı konusunda doktorların görüşleri farklıdır. Bazı doktorlar güneş ışığına kısa süreli maruz kalmanın vücuda faydalı olduğunu iddia ederken flebologlar ultraviyole ışığın bacakları çok ısıttığını ve bunun da damarların durumu için çok zararlı olduğunu söylüyorlar.

Varisli damarlarda etki için uyuşturucu kullanmak

Ereksiyonu artıran çeşitli ilaçların etkisi altında varisli damarlar ile seks yapmanın mümkün olup olmadığı sorulduğunda, tüm doktorlar bunun imkansız olduğu cevabını verecektir. Erektil disfonksiyonun kısa vadede ortadan kaldırılmasına yönelik ilaçlar damarlardaki basıncı büyük ölçüde artırır. Bu fenomen sadece kalp hastalığı olan kişiler için değil, aynı zamanda vasküler sistemin çeşitli patolojilerinden muzdarip olanlar için de tehlikelidir.

İlaç almak için kontrendikasyonlar

Varisli damarlar için kontrendikasyonlar birçok ilaç için geçerlidir. Her şeyden önce, hastalar, basınçta bir artışa neden olan hapları reddetmelidir. Kan damarlarını daraltan ilaçlar da durdurulmalıdır. Yasaklanmış ilaç grubu, kan viskozitesini artıran hapları içerir.

Fiziksel aktivite

Varisli damarlar için atlama ipi eğitim programından çıkarılmalıdır. Buna atletizm yarışları da dahildir. Sorun, bu tür egzersizlerin damarlar üzerinde ek şok yükleri oluşturmasıdır.

Sonuç olarak, damarlar hem kan akışının etkisi altında hem de yerçekimi kuvvetlerinin etkisi altında gerilir. Egzersiz, kan damarlarını güçlendirmeyi amaçlamalıdır. Yürüme, yüzme, jimnastik, güç değil yoga varisler için çok faydalıdır.

Yoğun Eğitim ve Futbol

varisli futbol

Varisli damarlardan muzdarip insanlar profesyonel sporları bırakmak zorunda kalacaklar. Serbest ağırlıklarla çalışmanın eşlik ettiği yoğun eğitim de bir kontrendikasyondur.

Hastalığın erken dönemlerinde futbol, ​​voleybol ve basketbol oynanabilir, daha sonra antrenman sırasında kompresyon iç çamaşırı veya elastik bandaj kullanmanız gerekir.

Hastalığın daha da ilerlemesiyle bu sporlar terk edilmelidir.

Yemek kuralları

Varisli kan damarları için doğru beslenme, ilaçların etkinliğini artırır. Hasta damar duvarlarını güçlendiren besinler yemelidir. Gerekirse, hastanın vücut kitle indeksi fazla olması veya iç organlarda yağ bulunması durumunda yiyecek diyet haline gelir. Doktorlar aşağıdaki yiyecekleri önermektedir:

 • fındık;
 • meyveleri;
 • yağsız et;
 • karbonhidratlar ve faydalı mineraller içeren tahıllar;
 • yumurtaları;
 • doğal çaylar ve meyve suları.

Yasaklanmış yiyecek ve içecekler

Hastalar genellikle varisli damarlar ile ne yiyeceklerini bilemezler, bu nedenle pratikte diyetlerini değiştirmezler. Öncelikle hastaların yağdan vazgeçmesi gerekiyor. Ağır etler, rafine edilmiş, kızartılmış yiyecekler diyetten tamamen çıkarılmalıdır. Konserve yiyeceklerin de menüden çıkarılması gerekiyor. Yasaklı yiyecekler şunları içerir:

 • her tür alkol, çünküalkol damarları genişletmeye yardımcı olur;
 • siyah çay, sert kahve;
 • baharatları;
 • hindiba (hipertansiyon için yararlıdır, ancak damarları genişlettiği için varisli hastalar için tehlikelidir);
 • tatlılar ve soda, çünkükolay sindirilebilir karbonhidratlardan oluşurlar, bu nedenle fazla kilolu hastalar için uygun değildirler.

Özel kontrendikasyon listesi kişinin sağlık durumuna bağlıdır. İdeal olarak, ürünün tamamını ancak küçük porsiyonlarda tüketebilirsiniz. Hastalar nadiren bu kurala uyarlar, bu nedenle yiyecek ve içecekleri varis gelişimini hızlandıran diyetten tamamen çıkarmak daha iyidir.

Halk ilaçları

Varisli damarlar için ilk yardım halk ilaçları kullanılarak evde sağlanabilir. Bitkisel içeriklerin sağlığa zararlı bir etkisi yoktur, damarların durumunu iyileştirir, iltihabı hafifletir.

Varisli damarlar için etkili halk ilaçları düşünün:

 • Kestane sıkıştırması iyi bir etkiye sahiptir. Ağrı ve iltihabı hafifletir. Bunu yapmak için kahverengi ekmeği dilimler halinde kesin, rahat tereyağı ile yağlayın. Elde edilen parçaları önceden doğranmış at kestanesi meyveleri ile cömertçe serpin.
 • Varisli damarlar için, gece boyunca kalan dulavratotu ve yaban turpu kompresini kullanabilirsiniz;
 • Bal, ağrıyı ve iltihabı hafifletir.

Varisli damarlar, özel bir yaklaşım gerektiren ciddi bir tıbbi durumdur. Şu anda durumunuza, beslenmenize ve yaşam tarzınıza dikkat etmelisiniz.

Ayrıca terk edilmesi veya daha az yoğun yapılması gereken bir dizi prosedür de vardır - fiziksel aktivite, hidromasaj. Ancak bronzlaşma ve epilasyondan tamamen vazgeçmek daha iyidir.

Durumu daha da kötüleştirebilecek bazı yasadışı uyuşturucular olduğunu da dikkate almaya değer.

Doktor tavsiyesi: ihtiyacınız olan ve varisli damarlarla neler yapabilirsiniz

varisli damarlar için doktor tavsiyesi

Varisli damarlar, irili ufaklı tonu, elastikiyet kaybı nedeniyle oluşur. Damarlar çap olarak büyük ölçüde genişler, düğümler oluşturur. Hastalık ciddi, tatsız ve çirkin, varisli damarlar ile neler yapılabilir ve daha fazla anlatılamaz.

İhtiyacınız olan ve varisli damarlarla yapabilecekleriniz

Varisli damarların rahatlaması, ekstremitelerde dolaşım bozukluğuna neden olan nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla başlamalıdır.

 • Hareketsiz çalışırken, her 1, 5-2 saatte bir mola vermeniz gerekir. Bu süre zarfında bazı basit egzersizler yapın. 100-200 metre koşabilir ya da en az 10-15 kez ayak parmaklarınıza tırmanabilirsiniz.
 • Herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan önce bacaklarınızı elastik bir bandajla sarmayı veya özel tıbbi çoraplar, taytlar veya diz boyu giymeyi unutmayın. Elastik çoraplar daha fazla varis oluşumunu önler ve venöz tıkanıklığa karşı direnç oluşturur.
 • Varisli damarlar olması durumunda rahat ayakkabılar almaya çalışın, bacak bunun içinde dinlenmeli ve dar bir çizme ile kısıtlanmamalıdır.
 • Varisli damarlarınız varsa, her gün bacaklarınız için özel egzersizler yapın. En basit egzersiz, dönüşümlü olarak topuklarınız üzerinde ve sonra ayak parmaklarınızda kalkmaktır. Varisli damarlarda bacakları kaldırarak her türlü egzersizi yapmakta fayda vardır.
 • Daha fazla hareket etmeye çalışın - bu hastalık hareket etmeyi sevmez. Merdivenlerden yukarı ve aşağı yürüyün, asansörü daha az kullanın, daha sık yürüyün ve televizyon ve bilgisayarın başına daha az oturun.
 • Otururken ayaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın. Koltukta otururken TV izliyorsanız, yanına kısa bir tabure koyun ve ayaklarınızı rahatça üzerine koyun. Ayaklarınızı geceleri küçük bir yastığa veya sert bir yastığa yerleştirin.
 • Yüzme, varisli damarlar için faydalıdır. Yüzme, varisli damarların en iyi önlenmesi olarak kabul edilir. İşle geçen bir günün ardından varisli damarlar için en iyi dinlenme, yavaş, dinlendirici bir yürüyüş ve havuzda yüzmektir.
 • Bacaklarınızı kalbinizin üzerinde kaldırarak günde en az bir saat duruşu hedefleyin. Örneğin, yatağa uzanıp ayaklarınızı duvara koyabilirsiniz.
 • Yaz aylarında tatillerinizi nehir kıyısında veya deniz kenarında geçirmeye çalışın. Sert çimen, kum veya çakıl taşları üzerinde çıplak ayakla daha sık yürüyün. Deniz suyunda çıplak ayakla yürümek özellikle varisli damarlar için faydalıdır.

Varisli damarlar için teşhis önlemlerinin geliştirilmesinde, bunların tedavisinde ve hastalığın önlenmesinde yer alan flebologlar bacaklarınızı dinlendirmenizi şiddetle tavsiye eder. En ufak bir fırsatta bacaklarınızı germeye, dinlenmeye ve aynı zamanda daha yükseğe kaldırmaya çalışın, o zaman damarlar her zaman bir saat gibi çalışır!

Varisli damarlar ile ne yapılmamalı

varisli damarlar ile ne yapılmaz
 • Varisli damarlarda herhangi bir tüy alma işlemi yapamazsınız. En nazik prosedür bile hassas damarlara kolayca zarar verebilir. Ağda şeritlerini, elektrikli epilatörleri ve şekerlemeyi unutun.
 • Varisli damarlar olması durumunda, ayaklarınızı agresif etkilerden korumak gerekir, bu nedenle keskin parçacıklar içeren fırçalar kullanmayın.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmek gerekir, sağlık güzellikten daha pahalıdır.
 • Varisli damarlarla bağdaş kurup oturmak kesinlikle yasaktır.
 • Kaba ve sert ovucu kullanmayın. Varisli damarlar ile bacaklara kaba fırçalarla masaj yapmak yasaktır.
 • Selülit karşıtı masajda çok dikkatli olun - venöz yetmezliğin tezahürünü artırabilir. Prosedüre karar vermeden önce bir flep uzmanına danışmalısınız.
 • Varisli damarlarda sigara bir numaralı düşman. Seçim basit: ya sigara iç ya da tatmin edici bir hayat sür ve sağlıklı bacaklara sahip ol.

Herhangi bir hastalık yenilebilir, asla pes etmemelisiniz, aksi takdirde hastalık tüm hayatınızı mahveder. Varisli damarlarda, deniz veya normal sofra tuzu ile gece ayak banyoları yararlı ve gereklidir. İyotlu tuz da tedaviler için uygundur.

 • Prosedürü uygulamak için banyoyu suyla doldurarak baldırın ortasına ulaşmasını sağlayın. Bir ila iki yemek kaşığı tuzu suda eritin ve banyoda yaklaşık beş ila on dakika yürüyün. Papatya, yulaf samanı, nane, adaçayı ve civanperçemi infüzyonu ile aynı banyolar olumlu bir etki sağlar.
 • Beyaz lahana yaprağından bir kompres ile varisli damarları ve tromboflebiti iyileştirir. Lahana yaprağını hafifçe çırpın, oklava ile yuvarlayın. Yaprağın bir tarafını bitkisel yağ ile yağlayın ve bu tarafı hastalıklı damarlara uygulayın. Çarşafı bir bandajla güçlendirin, bir gün bekleyin. Tedavi süresi bir aydır.
 • Varisli damarlarda rendelenmiş çiğ patateslerden yapılan uygulamalar iyi bir etki sağlar. Patatesleri yıkayın, soyun ve rendeleyin. Kütleyi bir bez veya gazlı bez üzerine koyun ve etkilenen damarlara uygulayın. Prosedürün süresi 15 dakika veya daha fazladır.
 • Bacaklarda şiddetli ağrı için, ayaklarınızı sabah ve akşam seyreltilmemiş elma sirkesi ile ovmanız önerilir. Seyreltilmemiş elma sirkesine bir mendil koyup ayaklarınızın etrafına sarabilirsiniz.

Bacakların üzerine yumuşak bir havlu sarın. Ayaklarınızı bir rulo veya sert bir yastığın üzerine koyun ve yaklaşık yarım saat tutun.

Varisli damarlar için bu tür sargılar bir buçuk ay boyunca her gün yaparsanız, ağrı kaybolur.

Doktor tavsiyesi: ihtiyacınız olan ve varisli damarlar ile neler yapabilirsiniz.

 • Varisli damarları eğrelti otu ile tedavi edebilirsiniz. Taze, taze koparılmış eğrelti otu yapraklarını et haline getirin. Ekşi sütü 1/1 oranında karıştırın ve varisli bölgelere eşit bir tabaka halinde uygulayın. Tedaviyi en fazla 4 gün uygulayın, ardından birkaç gün ara verin. Birkaç gün ara ile bu tür kompresler tekrar edilebilir.
 • Varisli damarlara düzenli olarak taze domates posası sürmeniz önerilir. Büyük ve olgun bir domatesi ince dilimler halinde kesin ve ağrılı noktalara sarın. Sıkıştırmayı üç saat saklayın.
 • Varisli damarlarda yüzeye kendi kendine masaj yapabilirsin ve yapmalısın. Sabunlu ellerle masaj yapın, cilt üzerinde çok iyi kaymaları gerekir.
 • Ağrıyan damarlarda şiddetli ağrı için, at kestanesi çiçeklerinin votka tentürü yardımcı olacaktır. 50 gram çiçeği toz haline getirin, 1/2 litre votka dökün ve birkaç gün bekletin. Hafif hareketlerle tentürü damarlara çok dikkatli bir şekilde sürün.
 • Kalanchoe pinnate yapraklarının varisli vodka tentürü ile ağrılı noktalara sürmek aynı etkiyi verecektir. Taze yaprakları suyla durulayın, bir yulaf ezmesine ezin ve 1/10 oranında votka dökün. Karanlık bir yerde üç gün ısrar edin, kullanmadan önce süzün. Günde 2-3 kez ovalamak için kullanın.
 • Varisli damarlarda iyice ezilmiş kırmızı lahana yapraklarından yapılan bir kompres iltihabı yumuşatır ve hafifletir.
 • Kırlangıçotu tentürü bacaklardaki siyanozu gidermeye yardımcı olur. Yemeklerden önce günde üç kez çorba kaşığı süt başına 10 damla tentür alın.
 • Dulavratotu veya leylak yaprakları varisli bacaklardaki siyanozdan kurtulmaya yardımcı olur. Elinizde taze yaprakları ezin ve ayağınıza sarın.

Bacaklarınızdaki damarlarda değişiklik olduğunu fark ederseniz, yeniden düşünmeye ve yaşam tarzınızı değiştirmeye çalışın. Daha fazla yürüyüşe çıkın, spor yapmak için gidin, kendinizi beslenmede sınırlayın ve fiziksel hareketsizlikten uzaklaşın.

Hastalık ilerlediğinde, bir flep uzmanının yardımına ihtiyaç vardır. Hastalığa ve diğer faktörlere karşı genetik yatkınlık yenilebilir. Tembel olmamak, pes etmemek, doktor tavsiyelerine uymak ve temel önerileri unutmamak önemlidir.

Milyonlarca insan, alt ekstremitelerde varis sorununa aşinadır. Bacaklardaki ağırlık, ödem görünümü ve ilk aşamada zar zor farkedilen mavi damarlar (damar ağları) dikkatli olmak için ciddi nedenlerdir.

Hastalığın gelişimine başlamak imkansızdır - zamanında doktora danışmayan hastaların tedavisi yıllarca devam edebilir. Tedavi yöntemlerinden bazıları herkesin yararlanabileceği önlemlerin alınmasına dayanmaktadır.

Bunlar şunları içerir:

 • Özel jel ve merhem kullanımı.Bacaklardaki ağrıyı gerçekten giderebilir veya azaltabilirler, ancak sadece tedaviye varisli damarların ilk aşamasında başlanırsa etkilidirler;
 • Bacakların varisli damarları için uygulama venotonik - sadece bir uzman tarafından reçete edildiği şekilde alınan fonlar.Merhemlerin aksine, içeriden etki ederek daha hızlı etki gösterirler;
 • Lazer tedavisi."Ağlar" ve varisli damarların ilk aşamasının diğer belirtileri ile ilişkili olarak etkili olduğu ortaya çıktı;
 • Ozon ile tedavi, doğrudan bacaklardaki "ağ" alanına enjekte edilir.Bu durumda, bacaklardaki tüm genişlemiş damarları dönüşümlü olarak etkilemek için birden fazla prosedür gereklidir;
 • En "sert" yöntem cerrahın müdahalesidir (flebektomi).Kan pıhtısının oluşabileceği etkilenen alan kaldırılır.

Varis belirtilerinin ortaya çıkması: bacaklarda ağırlık, karakteristik "ağlar", ödem - bu bir doktora görünmek için bir nedendir. Unutmamalıyız ki, yaşlılıkta hareketli olup olmamamıza bağlı mı yoksa nispeten genç yaşta bacaklarda varisli damarlardan muzdarip olacağız.