Kadınlarda varis

kadınlarda varis

Varisli damarlar, damarların valflerindeki sorunlardan kaynaklanır. Varisli damarlar kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır ve hatta ergenlerde daha fazladır. Üstelik son yıllarda bu hastalık "gençleşiyor". Birçoğu, hastalığın kadınlarda yalnızca 40 yaşına kadar kendini gösterdiğine inanıyor, ancak hastalığın küçük belirtileri gençlerde başlayabilir.

Nedenler ve risk faktörleri

Varisli damarların nedenleri büyük ölçüde kadının yaşam tarzıyla ilgilidir.

Sorun, damar kapakçıklarının kapanmasından kaynaklanmaktadır. Bu arka plana karşı kanama, kan pıhtıları, ülserler, anemi, tromboembolizm görünebilir. Soruna bir çözüm olmadığında, hastalık sakatlığa bile yol açar. Tedavi ilaç tedavisi, lazer tedavisi veya ameliyat yoluyla gerçekleşir.

Varisli damarlar ile alt ekstremitelerin veya üst ekstremitelerin damarları genişler. Damarların tıkandığı, kan akışının engellendiği ve venöz ağın değiştiği dört aşamada ilerler. Birinci ve ikinci aşamaların tedavisi daha kolaydır. Varisli damarların görünümü birçok faktörden etkilenir. Kadınlarda varisli damarların nedenleri yanlış yaşam tarzındadır. Çoğu zaman, adil sekste ortaya çıkma nedenleri bacaklarda büyük spor yükleri, yüksek topuklu ayakkabıların sık kullanımı, hamileliktir. Ancak çok az insan varisli damarların hormonal değişiklikler nedeniyle de oluşabileceğini bilir. Bu nedenle varisli damarlar genellikle menopoz ile teşhis edilir. Kadının ailesinden miras kalan ona yatkınlığında önemli bir rol oynar. Genel olarak, uygun olmayan bir yaşam tarzı, hastalığın tezahürünü etkileyebilir.

Hastalığın belirtileri

Başlangıçta, kadınlar bacaklarının eskisinden daha yorgun olduğunu fark ederler.

kadınlarda varis belirtileri

Varisli damarlar farklı yaşlarda ortaya çıkar. Genellikle çok az kişi kadınlarda ilk varis semptomlarına dikkat eder. Patoloji masumca başlar. Erken belirtiler, yorgun bacaklar, kaşıntı veya şişme ile karakterizedir. Birçoğu her şeyi yorgunluğa ve yoğun bir iş gününe bağlar. Birkaç gün masaj yapıp dinlenirseniz ağrının geçeceğini düşünüyorlar. Ancak yoğunlaşır ve kronikleşir; sadece hareket sırasında ortaya çıkmaz. Şişlik de kalıcı hale gelir.

"Varisli yıldız işaretleri" - kadınlarda varisli damarların belirtileri. Bu durumda, bacaklarda bir damar ağı görülebilir. Bu, damarların valfleri kapandığında ve kan akışı zorlaştığında olur. Daha sonra dizlerin yakınında veya buzağılarda ileride artacak bir damar ağı görülebilir. Buzağılardaki hastalık ve kramplarla karakterize, alt ekstremitelerin parmaklarında kırılgan tırnaklar. Semptomların göz ardı edilmesinden dolayı ilerleyen aşamalarda bacaklarda küçük yaralar oluşabilir. Bununla birlikte rahatsızlık artar.

Sonuçlar

Bir problem gelişirse, ciddi sapmalardan kaçınmak için bir doktora görünmelisiniz. Varisli damarların sonuçları kişinin kendi sağlığını ihmal etmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, zamanla kurtulmanın gittikçe zorlaştığı çeşitli komplikasyonlar başlar. Hastalığı görmezden gelmenin neye yol açabileceği hakkında çok az şey düşündü. Bazı nedenlerden dolayı, çoğu kişi ya kendi kendine geçeceğine ya da ilk aşamada duracağına inanıyor. Sonuçlar kronik ağrı ve küçük yaralar olabilir. Bu yaralar kadının cildinde izlere dönüşür. Kan damarlarının sürekli tıkanması nedeniyle, sonuç büyük kan pıhtılarının oluşması olabilir. Aynı zamanda bacaklarda deforme olmuş cilt alanları belirir.

Doktora zamanında gitmezseniz, en kötü durumda, uzuv amputasyonu bile mümkündür.

Hastalık Tedavisi

kadınlarda varis tedavisi

Patoloji, uzman bir doktora zorunlu ziyaret gerektirir.

Sorunları belirlerseniz, derhal bir doktora başvurmalısınız. Doğru tedaviyi yalnızca bir uzman reçete edebilir. Varisli damarları kendi başınıza tedavi etmenin, sorunu görmezden gelmek kadar tehlikeli olduğunu her zaman hatırlamalısınız. Kadınların bacaklarındaki varisli damarlar karmaşık tedavi gerektirir. Dar odaklı uzmanlara - flebologlara dönmek gerekiyor. Bu tedaviye başvuruyorlar:

 • ilaçlar;
 • halk ilaçları;
 • lazer;
 • cerrahi müdahale;
 • skleroterapi.

Son iki tedavi sadece komplikasyonlar için ve ileri aşamalarda kullanılır. Genelde özel tıbbi tedavi veya alternatif yöntemlerle her şey düzeltilebilir. Özel bir diyet de gereklidir. Ancak tüm bu tedaviler uzman bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır. Tedaviden sonra koruyucu jimnastik reçete edilecektir.

Halk ilaçları ile terapi

Bacak varisleri limon, çilek, ahududu, maydanoz, üzüm ve diğer pek çok ilaçla tedavi edilebilir. Ahududu ve bal maske olarak kullanılabilir. Çilekler öğütülür ve deriye sürülür. Bal ve alkol karışımından iyi bir tentür elde edilir, tamamen emilene kadar bacak derisine sürülmelidir. Bu ürünler kan akışını iyileştirmeye, bacak şişmesini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Limon suyu harika banyolar yapar. Üzüm ve maydanoz suyuyla sıkıştırır, bacaklardaki iltihabı bile azaltır. Ginseng evrensel bir çözümdür. Ondan güçlü merhemler hazırlanır. Ve ginseng demleyip demlemesine izin verirseniz, normal bir tentür gibi içebilirsiniz. Bu ilaç bacaklara hafiflik verir, ağrıyı giderir, yorgunluğu giderir.

İlaçlar

varisli damarlara karşı ilaçlar

Patolojiyi ortadan kaldırmak için doktor ilaçları tablet şeklinde yazabilir.

Çeşitli ilaçlar herhangi bir aşamada reçete edilebilir, ancak bunlar en çok ilk ikisinde etkilidir. Bacakların varisli damarlarının tedavisi karmaşık olduğundan, flep uzmanı merhemler, tabletler yazacaktır. Eylemleri ancak ilaçlar sürekli kullanılırsa düzgün çalışacaktır. Örneğin merhem günde ortalama 3 defa uygulanmalıdır.

Ayak merhemleri veya jelleri şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Hastalıktan hızla kurtulmaya yardımcı olurlar. Ayrıca iltihabı giderirler ve vazodilatasyona katkıda bulunabilirler. Ağrı kesiciler genellikle bacaklarda yanma hissini gidermek için reçete edilir. Anjiyo koruyucular kullanılır. Bacaklarda kan dolaşımını iyileştirirler. Bazen kanı "inceltmek" ve kan akışını hızlandırmak için özel ilaçlar kullanılır.

Varisli damarlar için işlemler

Ciddi komplikasyonlar için ameliyat yardımcı olabilir. En kötü durumlarda, ampütasyon kullanılır. Ameliyattan sonra ilaç reçete edilir, diyet ve jimnastik reçete edilir. Ancak bundan sonra tam bir iyileşme hakkında konuşabiliriz. En popüler cerrahi yöntemler arasında:

 • Lazer tedavisi. Bu, lazer kullanarak en popüler ve uygun fiyatlı tedavi yöntemidir.
 • Özü, lümeni daraltan özel bir sıvının bir damara girmesi olan skleroterapi.
 • Etkilenen damarların basitçe çıkarıldığı flebektomi.
 • Radyo dalgası tedavisi. Cerrahi müdahale olmadığı için bu en ağrısız yöntemdir.

Varisli damarlar için diyet

varisli damarlar için diyet

Kan damarlarında sorun olması durumunda, çok tuzlu yiyecekleri diyetten çıkarın.

Pek çok insan tedavi için diyetin gerekli olduğunu duyduğunda şaşırır. Ancak bu şaşırtıcı değil. Varisli damarlar için diyet, kilo vermenize (bacaklardaki yükü artırır) ve kan akışını hızlandırmanıza izin verir. Bu nedenle remisyonu uzatan düzgün ve dengeli bir diyete geçmek gerekir. Yasak:

 • yağlı ve kızarmış yiyecekler yer;
 • alkol içmek;
 • çok tuzlu veya baharatlı yiyecekler yiyin;
 • çeşitli tütsülenmiş etleri kötüye kullanmak;

Tüm bu abur cuburlar yerine, daha fazla meyve ve sebze yemek daha iyidir, lif içeriği yüksektir ve bu vücut için çok gereklidir. Taze meyve yoksa, kurutulmuş meyveleri hatırlamak daha iyidir. Birçok kuruyemiş türü son derece faydalıdır. Dışında. içme rejimine uymalısınız. Hayvansal yağlardan vazgeçmek, zeytinyağı tercih etmek ve daha çok balık yemek daha iyidir.

Önleme

Kadınların bacaklarındaki varisli damarlar, önleyici tedbirler gerektirir. Ancak bu sorunla karşılaşmayanlar için de önleme gereklidir. Bu gençlerde varis oluşumunu önleyecektir. Varisli damarların önlenmesi iki ana önlemi içerir: diyet ve jimnastik. Diyetin temel prensibi, tüm trans yağları diyetinizden çıkarmak ve yerine lif koymaktır. Jimnastik sırayla bir dizi basit egzersiz içerir. Ek bir araç, varis önleyici giysiler olabilir. Jersey'den yapılmıştır ve kan akışını destekler.