Bacaklarda varisli damarlar: halk ilaçları ile tedavi ne kadar etkilidir?

bacaklarda varis nedenleri

Varisli damarlar oldukça yaygındır. Bu hastalık ile damarlar genişler, yüzeyleri uzar. Bu, kan damarlarının duvarlarındaki patolojik değişiklikler, venöz kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu rahatsızlığı tedavi etmenin birçok yöntemi vardır. Geleneksel tıp ayrıca hastalıkla başa çıkmak için kendi araçlarını ve etkili tariflerini sunar. Mümkün olup olmadığını ve alt ekstremitelerin varisli damarlarının nasıl kendi başımıza tedavi edileceğini, bacaklardaki varisli damarlar için hangi halk ilaçlarının evde tedavi için uygun olduğunu düşünelim.

Varisli damarlar hakkında

İstatistiklere göre, gelişmiş ülkelerde nüfusun% 40 kadarı varisli damarlardan muzdarip ve hastalığın ilk belirtileri 30-40 yaşlarında ortaya çıkıyor. Aynı zamanda, sözde üçüncü dünya ülkelerinde, bu rahatsızlık çok daha az yaygındır - insidans oranı% 0, 1 seviyesindedir. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve kalıtım bu eğilimden sorumlu tutulmalıdır.

Hastalığın semptomları oldukça rahatsız edicidir - bacaklarda ağırlık, şişme, ısı hissi, kramplar. Bazı durumlarda egzama gelişir.

Hastalığın kendisi tehlikeli olmasa da, biri tromboflebit olan sonuçları, pulmoner arterin tıkanmasına yol açabilir ve bu bazı durumlarda hastanın ölümüyle sonuçlanır.

Alternatif Tıp Kullanmalı mısınız?

Geleneksel tıp birçok karmaşık hastalıkla mücadelede kullanılmaktadır. Damarların şişmesi bu listede bir istisna değildir.

varisli damarlar için hangi tedavi yöntemleri etkilidir

Ayakları iyileştirmek için uzun süredir kullanılan bazı bitkiler artık farmakologlar tarafından ilaç yapımında kullanılıyor.

Örneğin, toksisitesi nispeten düşük olan at kestanesinden bahsediyoruz - bu onun avantajlarından biridir. Eşsiz kimyasal bileşimi sayesinde kestane, damar geçirgenliğini azaltır, venöz kan durgunluğunu önler ve ekstremitelerin aterosklerozuyla savaşır.

Ancak at kestanesi sağlıklı damarlara sahip olmanın tek yolu değildir. Benzer özelliklere sahip başka birçok bitki var.

Risk var mı?

Her ilaç gibi tüm şifalı bitkiler de kontrendikasyonları vardır. Kadınlara, özellikle ilk trimesterde, çocuk doğurma döneminde, diğer kabul kısıtlamalarından daha sık uygulanır, ancak bu hasta kategorisi genellikle varisli damarlardan muzdariptir. Emzirirken çok dikkatli olmalısınız. Hamile ve emziren anneler sevdikleri bir tarifi kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

Kan bileşimi, tedavi süresince izlenmelidir. Bitkisel preparatlardaki bazı maddeler, kan pıhtılaşma sisteminin işlevini etkileyen protrombin seviyesini düşürür. Sadece laboratuvar sonuçlarından öğrenilebilen PTI'da (protrombin indeksi) kritik bir düşüşle kanama riski vardır.

Şifalı bitkilerin bir başka özelliği de kan basıncı seviyelerindeki değişimdir. Bunun da izlenmesi gerekiyor. Önerilen doza, alınacak en iyi zamana (yemek öncesi, sırasında veya sonrasında) ve tedavi süresine uymak önemlidir.

Güvenli Tarifler

İşte evde varis tedavisinde kullanılan bazı güvenli ve popüler ayak tarifleri.

Domates sıkıştırır

varisli damarların halk ilaçları ile tedavisi

Farklı olgunluktaki domatesler, özellikle yaz ve sonbaharda bacaklarda varisli damarlarla mücadelede basit ve uygun fiyatlı bir çözümdür. Bunları kendileri deneyenler, bu tür kompreslerin çok etkili olduğunu iddia ediyorlar. İşte bazı domates tedavisi yöntemleri.

 • İlk uygulama yöntemi: olgunlaşmamış meyveleri alın, oldukça büyük kesin. Venöz düğümlere domates parçaları uygulanır ve cildin bu bölgelerinde yanma hissi oluşana kadar tutulur. Daha sonra domates çıkarılır ve ayaklar soğuk su ile durulanır. İkinci uygulama yöntemi, işlemin arka arkaya beş kez tekrarlanması dışında aynıdır. İki hafta sonra düğümler yumuşamalı ve bir süre sonra düzeltilmelidir.
 • Olgun domatesler de kullanılır. Meyveler dilimler halinde kesilir, işleme iki hafta devam edilir.

Sürtme

Varisli cilt ve kan damarlarının durumunu iyileştirmek için, her zaman mevcut olan basit ürünlerden ovarak ve el altında yardım.

 • Limontonik bir etkiye sahiptir. Narenciyenin bu özelliğini kullanmak için etkilenen bölgelerdeki cildi limon dilimi ile silmek yeterlidir.
 • At kestanesi tentürü- en ünlü ve zaman içinde test edilenlerden biri. Hazırlamak için kabuğu soyulmuş kestane meyvesini alın, kıyma makinesinde öğütün, üç litrelik bir kavanoza koyun ve yarısına kadar votka veya alkol (% 40) ekleyin. Tentür bir ay karanlıkta tutulur, kavanozun içeriği haftada birkaç kez çalkalanır. Ortaya çıkan tentür, günde birkaç kez ve her zaman geceleri ayaklara sürülür.
 • Elma sirkesikan damarlarının duvarlarını güçlendirir, cildi sıkılaştırır, şişkinliği giderir. Bir mağazada satılıyor, ancak sadece doğal bir ürün seçmeniz gerekiyor. Sirke (% 6) damar ağının bulunduğu bölgeleri silmek ve bir sonraki işleme kadar vücutta bırakmak için kullanılır.

Sıkıştırır

varis tedavisi için kompresler için tarifler
 1. Kalanchoe'dan. Bu tarif, örümcek damarlarından hızla kurtulmaya yardımcı olur. Bitkinin birkaç yaprağını alır, yulaf ezmesine öğütüler ve 100 ml'lik bir hacimde alkol (yüzde kırk) dökerler. Ortaya çıkan ürün bir hafta ısrar ediyor. Geceleri normal bir kompres olarak uygulayın.
 2. Beyaz lahana.Hasarlı cildin üzerine karbonat serpin. Lahana yaprakları katı sabunla (tercihen ev sabunu) köpürtülür ve bacağa sürülerek üstüne bir bezle sabitlenir. Sıkıştırma bütün gece boyunca tutulur.

Bitkisel infüzyonlar

 1. Eşit miktarlarda papatya, kestane (meyve mümkündür), civanperçemi otu, muz ve ahududu kökü alın. Kuru karışımdan iki yemek kaşığı üç bardak kaynar suyla (600 ml) dökün, kaynatın, ocaktan alın, gece boyunca demlenmesine izin verin. Sabah infüzyonu süzün ve sabah ve akşam yüz elli mililitre kullanın.
 2. İki yemek kaşığı ısırgan otunu bir bardak kaynar suyla dökün ve demlenmesine izin verin. Günde 3 defa elli mililitre iç. Tedavi süresi bir aydır.
 3. Yirmi gram at kestanesi, meşe kabuğu, huş ağacı ve ot alın: tarla atkuyruğu, İzlanda yosunu thallus - her biri elli gram, astragalus otu, ölümsüz çiçek - her biri yirmi gram. Bu koleksiyonun iki yemek kaşığı sadece 500 ml kaynamış su ile dökülür ve beş dakika kaynatılır, demlenmeye bırakılır. Günde dört defa elli mililitre içiyorlar.

İlaç olarak gıda

Eskiler, yiyeceğin bir ilaç olabileceğini biliyordu. İşte birkaç mucize yemek tarifi.

varisli damarlar için beslenme düzeltmesi
 • 250 gr sarımsak (soğan kullanılabilir) soyulur, kıyma makinesinde doğranır, sıvı bal (350 gr) ile dökülür. Karışım bir hafta güç kazanır. Alet yemeklerden önce ağızdan alınır, günde üç kez bir çorba kaşığı. Tedavi iki ay sürer.
 • Üzüm yemek iyi sonuçlar verdi. Bununla birlikte, sadece bazı çeşitler tedavi için uygundur - "Riesling", "Semillon", "Chaushi", "Chasla". Aç karnına üç gün boyunca, kabuğu ve çekirdeği ile yarım kilo üzüm yiyin.

Merhem

Karakafes kökü (5 kısım), karakafes yaprağı (1 kısım), çiçekler: kestane (1 kısım), beyaz akasya (1 kısım), iç domuz yağı (2 kısım). Kuru hammaddeler sıcak yağ ile dökülür ve 3 saat kısık ateşte tutulur, süzülür. Merhemli bandajlar hastalıklı bölgelere sürülür ve üç gün bekletilir. Tedavi süreci beş prosedürden oluşur. Gerekirse tedavi 10-15 gün sonra tekrarlanır.

Bu, kendinizi evde alt ekstremitelerdeki varisli damarların tedavisi için hazırlayabileceğiniz nispeten güvenli ve uygun fiyatlı halk ilaçlarından oluşan küçük bir cephaneliktir.

Geleneksel terapi ile kombinasyon

"Halkın ilk yardım çantasındaki" ilaçlar genellikle doktorlar tarafından tavsiye edilir. Gerçek şu ki, vücut üzerindeki nispeten hafif etkileri nedeniyle, bu tür ilaçlar fabrika ilaçlarının yerini alabilir. Ek olarak, yukarıda açıklanan ilaçlar ana tedavi hattının etkisini arttırır.

Bununla birlikte, alt ekstremitelerde (bacaklarda) varisli damarları tedavi etmek için bunu veya bu alternatif yöntemi kullanmadan önce, fonların birbiriyle çatışmaması ve birbirlerinin eylemlerini engellememesi için doktorlarına danışırlar. Yalnızca uygun şekilde seçilmiş bir terapötik kompleksin en iyi sonucu vereceğini ve hastalıkla başa çıkmaya gerçekten yardımcı olacağını hatırlamak önemlidir.

Etkili mi?

varisli damarları halk ilaçları ile tedavi etmenin etkinliği

Evde halk ilaçları ile bacaklardaki varis tedavisinin etkisi ne olacak, birçok faktöre bağlıdır. Başlıca olanlardan biri hastalığın ciddiyetidir.

İlk aşamalarda sadece tentürler, merhemler, bitkisel preparatlar yeterli olabilir. Daha sonraki bir aşamada, doktor sadece tıbbi tedaviyi değil, ameliyat veya diğer radikal prosedürleri bile reçete edebilir.

Etkinlikleri oldukça düşük olmasına rağmen halk tariflerinden vazgeçmeye değmez. Bununla birlikte, hastalığın bazı semptomlarını ortadan kaldırmaya mükemmel bir şekilde yardımcı olurlar - iltihabı hafifletir, şişliği giderir ve cilt durumunu iyileştirir.